AKP Yolsuzluğu teşvik eden bir yapıya dönüştü

AKP Yolsuzluğu teşvik eden bir yapıya dönüştü

Kurucusu olduğu AKP’den istifa eden Dengir Mir Mehmet Fırat, AKP’nin ”yolsuzluğu teşvik eden bir yapıya dönüştüğünü” belirtti. Fırat, cumhurbaşkanlığı seçiminde Başbakan Erdoğan’ın ikinci turda seçileceği tahmininde bulundu.
”Ağır vebali taşıyamam” diyerek önceki gün kurucusu olduğu AKP’den istifa eden, eski Genel Başkan Yardımcılarından Dengir Mir Mehmet Fırat ”AKP, yolsuzlukla mücadele amacıyla kurulmuştu. Şimdi bakıyorsunuz yolsuzluğu teşvik eden bir yapıya dönüştü” dedi. Bir süre önce cumhurbaşkanlığı seçiminde Selahattin Demirtaş’ı destekleyeceğini açıklayan ve AKP’den istifa eden Fırat, Birgün’ün sorularını yanıtladı.
AKP’nin kuruluşu aşamasında hazırladıkları parti tüzüğü ve programında ayrıntılı olarak hedeflerini sıraladıklarını anlatan Fırat, ”O dönem slogan haline getirilen ”üç Y” harfi vardı. Yolsuzlukla, yasaklarla ve yoksullukla mücadele. Ancak son duruma baktığımızda AKP yolsuzlukla mücadele eden değil yolsuzluğu teşvik eden bir yapıya dönüştü. Yasaklarla mücadele etmek bir yana birçok yasak getirildi. Yoksulluk konusunda da istatistikler hangi noktada olduğunu gösteriyor zaten” diye konuştu.

‘BAŞKANLIK HEVESİ ORTAYA ÇIKTI’

Fırat, AKP’nin 2007’de bir anayasa taslağı hazırladığını anımsatarak, o taslakta başkanlık siteminden bahsedilmediğini hatta mevcut anayasadaki yarı başkanlık sistemini andıran cumhurbaşkanlığının yetkilerinin kısıtlanması ve temsili bir makam haline getirilmesinden yana görüş ortaya koyduğunu vurguladı.”Ancak şimdi başkanlık sistemi iddiası var” diyen Fırat, AKP’nin böylece bir kez daha kuruluş mutabakatını ihlal ettiğini söyledi.

ERDOĞAN’IN KRALLIĞI

AKP’deki görevlerinden 2008 yılında istifa ettiğini, partinin neredeyse ikinci ismi konumundayken ”koltuktan kalkma cesaretini” gösterdiğini belirten Fırat, eski partisinin bugün eleştirdiği noktaya nasıl geldiğine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: ”Başbakan’ın etrafında bulunan danışmanlarının, bakanların, parti yöneticilerinin hepsinin vebali var. Bulundukları mevki, makam bir insanın iki dudağı arasında olan insanlar bu makamı korumak için fikirlerini söylemektense liderin fikirlerinin doğru olduğunu söylemek mecburiyetini hissediyorlar. Bir insana sürekli ‘sen haklısın’ dediğiniz zaman o insan da her yaptığının doğru olduğu, hiç yanlış yapmadığı zehabı doğar. Hiç kimse de Sayın Başbakan’ın hoşuna gitmeyecek bir şey söyleme cesareti yok”. Erdoğan’ın çok genç yaşta siyasete girdiğini belirten Fırat, ”İnsanlar kendilerini geliştirirler tabii ki mutlaka aynı olmaları gerekmez. Ancak insanlar inandıklarını inanıyormuş gibi söylemeye başladıklarında ülke zarar görmeye başlar. Bugün vardığımız nokta bu. Dış politikaya baktığımız zaman hiç iç açıcı bir noktada değiliz. İç politikada da kalite çok düşmüş vaziyette” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecine ilişkin soruları da yanıtlayan Fırat, HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı destekleyeceğini daha önce açıkladığını anımsattı. Bunun HDP’yi desteklediği anlamına gelmediğini vurgulayan Fırat, ”Demirtaş mevcut adaylar arasında cumhurbaşkanlığı makamına en uygun olduğunu düşündüğüm isim. Umut ederim ki Türkiye birinci turda değil ikinci turda cumhurbaşkanının seçer.  Ben Demirtaş’ın yüzde 12 civarında bir oy alacağını ve seçimin ikinci tura kalacağı kanısındayım. İlk turun ardından ikinci tura kadar geçecek sürede de belki birileri kendilerini yeniden değerlendirme fırsatı bulur. Ülke selamati açısından bu çok önemli” diye konuştu.

‘ANAP-DYP’DEN DERS ALINMALI’

Fırat, Erdoğan’ın Köşk’e çıkması durumunda AKP’de sorun yaşanacağı yönündeki değerlendirmelere ilişkin ”Tarih ibret almak içindir. Tarihe ANAP’a, DYP’ye bakmak lazım” dedi. Fırat, AKP’nin de ANAP ve DYP benzeri bir süreç yaşaması olasılığına karşın Erdoğan’ın Çankaya Köşkü’ne çıkma ısrarının nedenine yönelik soruyu da Fırat şöyle yanıtladı:
”Daha önce cumhurbaşkanı seçilen Özal’ın, Demirel’in Köşk’e çıkma nedenleri ne idiyse bugün de aynıdır. Liderlik pozisyonunda olanların yaşam nedenlerinden birisi adrenaline olan bağımlılıklarıdır. Ancak mücadele edildiği zaman adrenalin yükselir. Araç için benzin neyse siyasetçiler için de adrenalin odur. Lider pozisyonunda olanlarda adrenalin biterse benzini bitmiş araca benzer.”

Kaynak: Birgün


İlgili yazılar

Böke: Bu terör son bulmak zorunda

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde topladı. MYK’nın gündemine ilişkin basın toplantısı düzenleyen CHP

Kılıçdaroğlu: Komisyon mal varlığımızı araştırsın

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, yandaş medya tarafından ortaya atılan kızı ile ilgili “lüks daire” iddialarının araştırılması için daha önce örneği

Ortaokul öğrencilerine camide ” namaza niyet töreni “

Kayseri’de İmam Hatip Lisesi’nin ortaokul bölümü 6′ncı sınıf öğrencileri okul yönetimi tarafından Ahmet Ayşe İnci Camii’ne götürülerek, ‘Namaza Niyet Töreni’

Bir Cevap Yazın