AKP’li vekil Erdoğan’ın gerçek amacını itiraf etti

AKP’li vekil Erdoğan’ın gerçek amacını itiraf etti

BBC’ye konuşan AKP’li bir vekil “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; Kürt sorununu çözmeye değil, AKP’nin oylarını artırmaya odaklandığı” öne sürdü.
Suriye’nin Kobani kentinde yaşanan IŞİD kabusu dünya gündeminin önde gelen başlıkları arasında kalmayı sürdürüyor. Konuyla ilgili geniş bir habere yer veren İngiliz yayın kuruluşu BBC Türkiye’de görüştüğü kişiler için çok konuşulacak iddialarda bulundu.

“AKP’Lİ VEKİL BİLE İSYAN ETTİ”

BBC muhabiri Paul Moss, İstanbul’da bir dizi yetkiliyle görüşerek, ‘Kobani’yi sordu.
Moss’un İstanbul’da görüştüğü AKP’li üst düzey bir milletvekili -ismini vermemek kaydıyla- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve partisinin Kürt politikasını sert biçimde eleştirdi.
Erdoğan’ın filminin galasında domuz pastırması kriziErdoğan’ın filminin galasında domuz pastırması krizi
Kimliğini saklayan AKP milletvekili, BBC’ye yaptığı açıklamada ”Hükümetin PKK’ya saldırma kararını neden aldığını anlamak çok zor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kürt sorununu çözmeye değil, oylarını artırmaya odaklanmış durumda. Barış sürecinin yakın zamanda çökebileceğine inanıyorum. Bu ise ülkeyi kaosa sürükleyecektir” dedi.
TSK’nın bombardımanı ne anlama geliyor?
30′dan fazla kişinin hayatını kaybettiği Kobani eylemlerinin ardından; TSK’nın, PKK hedeflerine bombalı saldırı düzenlediğinin hatırlatıldığı haberde söz konusu bombardıman “çözüm sürecinin başlamasından bu yana PKK’ya düzenlenen ilk kapsamlı hava operasyonu olması dikkat çekici” olarak yorumlandı.

HÜKÜMET ATEŞKESİ ORTADAN KALDIRDI

Moos’a konuşan HDP sözcüsü Ayşe Berktay, bu son gelişmeleri ”Hükümet ateşkesi ortadan kaldırdığı mesajını vermiş oldu” şeklinde yorumladı.
PKK’nın bir açıklama yayımladığını ve Türkiye ordusuna saldırılarda bulunduğu yönündeki suçlamanın örgüt tarafından yalanlandığını savunan Ayşe Berktay, ”Ama farz edelim ki oldu; şayet ben ateşkesi önemseyen bir hükümet isem, vereceğim karşılık hava bombardımanı olmazdı.” dedi.

TÜRKİYE BÖLGENİN EN MEZHEPÇİSİ

Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi ve Taraf yazarı Cengiz Aktar ise, Kobani krizinin öncesinde de Türkiye hükümetinin Kürt hareketiyle ilişkililerinin zaten problemli olduğunu belirtti. BBC’ye konuşan Aktar’a göre Suriye’deki gelişmeler, durumu daha da kötüleştiriyor.
Akademisyen Cengiz Aktar, ”Kürtlerin kilit önemdeki taleplerinden biri yerel, özerk bir yönetim. Merkezi hükümetten yetki devri talep ediyorlar. Eğer hükümet bu talebe karşılık veremiyorsa, barış süreci de işlemeyecektir. Türkiye bölgenin en merkeziyetçi devletlerinden biri. Muazzam büyüklükte bir ülke, ama herşey tek bir adama -Recep Tayyip Erdoğan’a bağlanmış durumda” dedi.


İlgili yazılar

Eskişehir de çirkin oyun!

Eskişehir’de Odunpazarı Kaymakamlığı, Odunpazarı Belediyesi’nin Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden kiralayıp kültür merkezi ve nikah salonu olarak kullandığı tarihi Kurşunlu Külliyesi’nin kapısına

TİB istediği siteyi yasaklayacak

TİB artık mahkeme kararı olmadan içerik kapatacak, istediği siteyi yasaklayacak… “Torba Kanun” teklifi olarak adlandırılan Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde

Ermeni Santralini Niye Görmüyorsunuz?

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye’nin yerli kömürden enerji üretim kapasitesini artırmasının öncelikli hedef olduğunu belirterek, nükleer enerji

Bir Cevap Yazın