AKP’nin Demokratikleşme Kandırmacası

AKP’nin Demokratikleşme Kandırmacası

HANİ UZUN TUTUKLULUK SÜRESİ İNDİRİLİYORDU

 AKP’nin hazırladığı son demokratikleşme paketi muhalefet ve hukukçuların beklentilerini karşılamadı. Teklifte uzun tutukluluk süreleri indirilmediği gibi yeniden yargılama yolu da açılmıyor. Muhalefet, teklifin yolsuzluk ve rüşvet nedeniyle haklarında dava açılan AKP’lileri kurtarmaya yönelik olduğunu söyledi.

SAMİ GÖKÇE

ANKARA - Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla Adalet Bakanlığında hazırlanıp AKP’li milletvekilleri tarafından imzalanarak TBMM Başkanlığına sunulan 22 maddelik yeni demokratikleşme paketi beklentileri karşılamadı. Başbakan Erdoğan’ın basın toplantısıyla açıkladığı “Uzun tutukluluk süreleri indirilecek ve yeniden yargılama sağlanacak” açıklamalarına rağmen teklifte bu maddeler yer almadı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, teklifin yolsuzlukları kapatmaya yönelik olduğunu söyledi. Özel Yetkili mahkemeleri kaldırmakla sorunun çözülmediğini ifade eden Altay bu mahkemelerin kuruluşundan itibaren verdiği kararların şaibeli olduğunu ifade etti. Teklifte uzun tutukluluk süresinin azaltılmadığını da anımsatan Altay, “Hiçbir AB ülkesinde böyle bir uygulama yok. En fazla üç yıl tutukluluk süresi öngörülüyor. İktidar bu halkı bir kez daha kandırıyor” dedi.

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri Meclis Başkanlığı’na sunulan teklifle iktidarın kendi adamlarını yargıya karşı yasayla koruma altına almayı amaçladığını söyledi.

Yeniçeri “AKP son zamanlarda çözülür ve çökerken canhıraş bir vaziyette yasaları değiştirerek 12 yıllık iktidarları süresince yaptıkları yasal olmayan uygulamaları yasal hale getirmeye çalışıyor. Bu yapılanlar Kenan Evren’in anayasaya eklediği 15. Maddeye benziyor. AKP de darbecilerin yaptığı gibi yasalar karşısında yasaları değiştirerek uygulamalarının soruşturulmasını yasayla muaf hale getiriyor.” diye konuştu.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise teklifle getirilen düzenlemeleri “abidik gubidik düzenleme olarak tanımladı. Kaplan “ Hem uzun tutuklama, hem uzun yargılama, teraziniz şaşsın sizin. 150 bin tutuklu, hükümlü var cezaevlerinde. Adaletsiz kuvvet şuan Türkiye’de hüküm sürüyor, kendine göre dizayn çekiyor” dedi. Kaplan Özel Yetkili Mahkemelerin artık Türkiye gündeminden çıkması gerektiğini yeni teklif ile atanmışların korunurken seçilmişlerin sorgusuz sualsiz yargılanacağını,yargı kararları uygulanmasın diye düzenleme yapıldığı iddia etti. Kaplan uzun tutukluluk süresinin indirilmediğini TCK ve CMK’da aynen korunduğunu sözlerine ekledi.

Erdoğan ne demişti

Yeniden yargılama konusunda önemli mesajlar veren Başbakan Erdoğan, Adalet Bakanlığı’nın özel yetkili mahkemeler ve Terörle Mücadele Kanunu’nu kaldırmak için çalışma başlattığını açıkladı

Özel yetkili mahkemeleri kaldırmayı kesinlikle hedeflemiş durumdayız. TMK’yı kaldırmayı buradaki TCK’ya aktarılması gereken maddeleri oraya aktarma gibi bir hedefimiz var. ÖYM’leri kaldırarak bu mahkemeleri tamamen ağır ceza mahkemelerine buradaki hangi dosyalar nerelerdeyse devretmek suretiyle bu süreci kapatmış olacağız. Sadece 133 ağır ceza mahkemesi var şu anda. 8 tane de herhalde özel yetkili mahkeme var. 133 ağır ceza mahkemesiyle bu süreci sürdüreceğiz. Böyle bir dönemi başlatıyoruz.”


İlgili yazılar

YAVAŞ’TAN SAĞDUYULU AÇIKLAMA

CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mansur Yavaş, ailecek, çoluk, çocuk her görüşten vatandaşın iradesine sahip çıkmak istediğini vurgulayarak, “Bunu

Baykal: Almanya’daki Toplantıya Gitmiyorum

CHP Antalya milletvekili Deniz Baykal Almanları protesto etti. Yarın Stuttgart’ta Türk işçilerinin daveti üzerine Almanya’ya gidecek olan Dehiz Baykal Bozdağ

İşler: Alevi açılımı devam edecek

Başbakan yardımcısı Emrullah işler Cemevlerini ibadethane olarak kabul etmeyeceklerini açıkladı.İşler “alevilik din değil dolayısıyla taviz vermemiz mümkün değil” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın