Arınç: Haşim Kılıç’ı kınıyorum

Arınç: Haşim Kılıç’ı kınıyorum

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın sözlerini eleştirdi. Arınç, “Sayın Başbakanımızın, Sayın Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin Haşim Kılıç eliyle dövülmesine, tahammül edemeyiz, örselenmesine tahammül edemeyiz, bu yanlışlığı yaptığı için kendilerini kınıyorum, umarım bundan sonra tekrarı olmaz” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye Yazarlar Birliği’nin “2013 Yılı Yazar Fikir Adamı Ve Sanatçıları Ödülleri” törenine katıldı. Arınç, törenin ardından gazetecilerin, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın Anayasa Mahkemesi’nin 52. Kuruluş Yıldönümünde yaptığı konuşmaya yönelik sorularını yanıtladı. Kılıç’ın sözlerini tepki gösteren Arınç, Anayasa Mahkemesi’nin kuruluş yıldönümü toplantılarına ve etkinliklerine her zaman davet edildiğini anımsatarak, bu seneki kuruluş yıldönümü etkinliklerine davet edilmediğini belirtti. Arınç, “Dün ne hikmetse ben bu toplantıya davet edilmedim. Oturduğum yerden izleme imkânı buldum ama orada Sayın Başbakanımızla bazı bakanlarında bulunduğunu gördüğüm için hem kendi özel kalemimden hem de Anayasa Mahkemesi’nden soruşturdum. Bize bir davetiye geldi mi, gelmedi mi, ortaya çıkan sonuç şudur; şahsıma, bakanlığıma, başbakan yardımcılığıma bu törenle ilgili bir davetiye gönderilmemiştir. Sebebi nedir kendileri çok daha iyi bilir, buna üzüldüğümü ifade etmek istiyorum” dedi. Son dönemde Anayasa Mahkemesi’nin Twitter kararını eleştirdiği için toplantıya davet edilmemiş olabileceğini ifade eden Arınç, bu konunun Anayasa Mahkemesi Başkanı’na sorulması gerektiğini kaydetti.

BİZ BUNLARA MÜSTAHAK DEĞİLİZ

Anayasa Mahkemesi’nin kuruluş yıldönümünde yargıyla ilgili konuların konuşulmasını beklediğini anlatan Arınç, Kılıç’ın Anayasa Mahkemesi Başkanı sıfatıyla doğrudan siyaseti, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı ve hükümeti hedef alan bir konuşma yapmasını beklemediğini ifade etti. Kılıç’ın sözlerinin yüzde 75’inin Erdoğan’a geriye kalan bölümünün ise Cumhurbaşkanı ve kendilerine yönelik olduğunu kaydeden Arınç, “Hükümeti, Sayın Cumhurbaşkanımızı ayrı tutarsak, Başbakanımızı, bakanları hedef alan bir konuşma yapmasını ve ağır eleştirilerde bulunmasını, hatta saygısızlık içerecek cümleler kullanmasını doğrusu bildiğim ve tanıdığım Sayın Haşim Kılıç’a yakıştıramadım. Burası bir yüksek yargı kurumudur ve her şeyin üstünde tartışılmaması, siyasetle karşı karşıya gelmemesi, birbirlerini hedef almaması, siyasetçilerin yapacağı veya sivil kişilerin yapacağı eleştiriler olursa bunları da mahkeme olarak yargı kapsamı içerisinde değerlendirmesi gerekirdi. Ama kullanılan bazı cümleler var ki o cümleler doğrudan Sayın Başbakanımızı, Hükümetimizi hedef alan cümlelerdir, biz bunlara müstahak değiliz” diye konuştu.

“FARKLI HAŞİM KILIÇ TASAVVUR EDİYORDUK”

Anayasa Mahkemesi’nin 17 üyesinden her birinin görüşü alınarak Kılıç’ın böyle bir konuşma yapıldığına inanmadığını dile getiren Arınç, “Böyle bir metne kesinlikle karşı çıkacak, orada gerçek hukukçuların bulunduğuna inanıyorum” dedi. Haşim Kılıç’ın her zaman demokratikleşmenin, özgürlüklerin yanında olduğunu, verdiği kararlarıyla, muhalefet şerhleriyle tanındığını, siyasi parti kapatma davalarında hep özgürlüklerinden yana olduğunu anlatan n altını çizen Arınç, sözlerine şöyle devam etti:

Biz onu bu kimliği ile tanıyor, sevgi duyuyor, takdir ediyorduk. Ama dün yaptığı konuşma bütün bunların üzerine örten ve kendisini bir siyasi kimlik kazandıran bir konuşma olmuştur. Keşke olmasaydı, keşke yapılmasaydı. Çünkü geçmişte siyaset yapan Anayasa Mahkemesi başkanları olmuştur. Bunlardan birisi Yekta Güngör Özden’dir. CHP’nin kurumsal olarak avukatlığını yaparken üye seçilmiş, daha sonra da başkan olmuştu. Yine çok eskilerden Muhittin Taylan, CHP’nin adayı olarak cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmıştı. Sayın Ahmet Necdet Sezer, evet başka partilerin de desteğiyle seçilmiştir ama cumhurbaşkanlığına gelmiştir. Cumhurbaşkanlığında da demokratikleşme ve özgürlüklerden yana değil, irtica-laiklik ekseninde koyu Kemalist ve hiçbir zaman tasvip edilmeyecek, hukuksal fikirleri olmayan bir siyasi obje haline dönüşüvermişti. Biz bunlardan farklı Haşim Kılıç tasavvur ediyorduk.”

“BU YANLIŞLIĞI YAPTIĞI İÇİN KENDİLERİNİ KINIYORUM”

Kılıç’ın dünkü konuşmasıyla yargının ayrı bir erk olarak bulunması gerektiğine yönelik konumunu ve buna yöneltilen itirazları karşılamadığını ifade eden Arınç, “Bence o bir yargı sıfatıyla değil, Anayasa Mahkemesi Başkanı sıfatıyla değil egosu incinmiş ve siyaset tarafından örselendiği için buna tepki göstermek isteyen bir kişi olarak konuşmasını yapmıştır” dedi. Kılıç’a bu gidişattan dönmesi tavsiyesinde bulunan Arınç, siyasetçilerin de olgun bir üslup içerisinde, hiç kimseyi ötelemeden, hiç kimseyi yok saymadan, bir dil tutturması gerektiğini kaydetti. Kılıç’ın incinmiş olabileceğini dile getiren Arınç, yargıçların, hukuk adamlarının, siyasetle didişmeden, siyasetçileri hedef almadan konuşmak zorunda olduğunu belirtti. Arınç, sözlerine şöyle devam etti:
“Biz geçmişte Sayın Başbakanımızla bir arada olur, bir tarafımızda da Ahmet Necdet Sezer bulunurdu. Her konuşmayı yapan Anayasa Mahkemesi Başkanı, irtica paranoyası üzerinden veya başörtüsü, kılık-kıyafet serbestliğine taraftar olmamızdan dolayı bizleri döverdi. Bizde başbakanımızla birbirimize bakar ‘ya sabır’ derdik. O sabrın sonunda artık bu dövücü konuşmaları yapanların hepsi gitti ve artık Anayasa Mahkemesi özgürlükçü içtihatları ile 17 tane birbirinden kıymetli üyesi ile yeni bir şekle büründü. Dün Başbakanımızın, Cumhurbaşkanımın, hükümetimizin Haşim Kılıç eliyle dövülmesine tahammül edemeyiz, örselenmesine tahammül edemeyiz. Bu yanlışlığı yaptığı için kendilerini kınıyorum, umarım bundan sonra tekrarı olmaz.”

KENDİSİNE ÇOK AŞIRI SÖZLERİN KONUŞULMASINI DA DOĞRU BULMUYORUM

12 Eylül 2010 referandumunun ardından Anayasa Mahkemesi’nin bugünkü konumuna geldiğini anımsatan Arınç, bunu da tek başına AK Parti hükümetinin gerçekleştirdiğini ifade etti. AİHM’in ve uluslararası kanunları iç hukukun üstünde olmasını da AK Parti hükümetinin gerçekleştirdiğini hatırlatan Arınç, “Biz siyasetçiler veya uzun tutuklamalar karşısında, insanların tahliyesini gerektiren kararı için ne kadar alkışladıysak Anayasa Mahkemesi’ni, ama dün yaptığı konuşmayla bunların hepsini bir tarafa atmış, siyasetin bir objesi haline gelmiş ve hükümetimizle kavga eden bir tavır içerisine girmiştir. Ben yanlış olanın bu olduğunu düşünüyorum, yine de Haşim Kılıç’ın bugüne kadar Anayasa Mahkemesi de yaptığı olumlu çalışmalar nedeniyle, kendisine çok aşırı eleştirilerin veya kendisine yakışmayacak sözlerin konuşulmasını da doğru bulmadığımı ifade ediyorum” dedi.


İlgili yazılar

Nihat Zeybekçi hakkında yolsuzluk iddiası…

CHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin Denizli Belediye Başkanlığı döneminde şirket kurduğunu ve usulsüz işlemlerle rant elde

Davutoğlu: HDP’nin görüşünü de dikkate alacağız

Başbakan Ahmet Davutoğlu, koalisyon görüşmeleri çerçevesinden HDP’yi ziyaret etti. Eş Başkanlar Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş tarafından karşılanan Davutoğlu çıkışta

Nazlıaka: Karar önyargılıydı

Bugün CHP’den Yüksek Disiplin Kurulu’nun kararıyla ihraç edilen milletvekili Aylin Nazlıaka,  kararın tartışmalı olduğunu söyledi. TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Nazlıaka Bazı

Bir Cevap Yazın