Arınç Pembe İncili Kaftan’ı okumamış?

Arınç Pembe İncili Kaftan’ı okumamış?

MHP Manisa milletvekili Erkan AKÇAY, Başbakan yardımcısı Bülent Arınç’ın kaçaksarayla ilgili açıklamaları sırasında Ömer Seyfettin’in Pembe İncili Kaftan hikayesine göndermede bulunduğunu belirterek “Sayın Pembe İncili Kaftan’ı ya okumamış ya da yanlış anımsıyor” dedi. Akçay Pembe incili Kaftan’daki kahraman Muhsin Çelebi’nin kendi olanaklarıyla harcama yaptığını belirterek “Muhsin Çelebi devlet memuru değildi. Zengin bir çiftçiydi. Kendi parasını harcıyordu. Erdoğan isemilletin parasıyla güç gösterisi yapıyor.” dedi.

Akçay şöyle devam etti:
“Hikayenin kahramanı Muhsin Çelebi devlet görevlisi değildir. Osmanlı döneminde zengin bir çiftçi olan Muhsin Çelebi, Şah İsmail’e elçi olarak tayin edildiğinde “mademki bu bir fedakârlıktır, ücretle olmaz. Karşılıksız olur. Devlete karşı ücretle yapılacak bir fedakârlık, ne olursa olsun, gerçekte kişisel bir kazançtan başka bir şey değildir. “der. Muhsin Çelebi devletin azametini gösterirken kendi servetinden harcama yapmıştır. Pembe İncili Kaftan da devlet hazinesinden değil, Muhsin Çelebi’nin kendi servetinden alınmıştır. Hikaye böyleyken Bülent Arınç’ın ifadesi devletin güç gösterisi için yerinde bir karşılaştırma olmamıştır. Buradaki asıl karşılaştırma Muhsin Çelebi ile Recep Tayyip Erdoğan arasındadır. Bir tarafta devletin azameti ve gücü için kendi servetini feda eden Muhsin Çelebi, diğer tarafta kendi kişisel hırsı ve güç gösterisi için devletin ve milletin kaynaklarını kullanan Recep Tayyip Erdoğan. ”


İlgili yazılar

Almanya Gerginliği De Danışıklı Dövüş

Hiç kuşkunuz olmasın, Almanya ile yaşanan süreç bir danışıklı dövüştür. Böyle bir kavgadan kimin kazanıp kimin kaybettiğine bakılım önce. Kazanan

DEVLETİN BAŞINDA SORUNLAR ÇIKACAK

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in, “Yetkili ve sorumsuz cumhurbaşkanı ile etkili başbakan arasındaki ilişki sağlıklı olmaz”

Vay! Enişteye bak sen…

GULER YILMAZ / TARAF – Başbakan yardımcısı Akdoğan’ın eniştesi Oktay Ferşat’ın, 112 Acil Servis İstasyonu kurma bahanesiyle müteahhitleri dolandırdığı gerekçesiyle

Bir Cevap Yazın