Bahçeli: Erdoğan muhalefete bıçkın

Bahçeli: Erdoğan muhalefete bıçkın

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli,”Anayasa Mahkemesi’nin 52. Kuruluş Yıldönümünde eleştiri yağmuruna tutulan ve bundan dolayı zorda kalan Başbakan, yeni bir yarma harekâtına sessiz kalamamış, Barolar Birliği Başkanı’nın gollük pasını kendince iyi değerlendirmiştir. Baro Başkanı’nın konuşmasında sıra Cumhurbaşkanlığına gelince Başbakan Erdoğan birden bire parlamış ve oturduğu yerden kürsüdeki konuşmacıya müdahale etmiştir. Başbakan Erdoğan öfke patlaması yaşamış, neredeyse Barolar Birliği Başkanı’nın üzerine yürümek için yerinde kalkmaya bile teşebbüs etmiştir. Pek tabii olarak, Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’nda zedelenen itibarını, yara alan prestijini tekrar kazanmak için sözüm ona kavga moduna geçmiştir. Barolar Birliği Başkanı’nın kendini beğenmiş tarzı, provakatif ve her satırı siyaset kokan açıklamaları Başbakan’ı tahrik etmiş ve kızdırmıştır. Kısaca söylemek gerekirse, Baro Başkanı çalmış, Başbakan oynamıştır.”dedi.Demokrasi, birçok tanım ve tasvirinin yanında tahammül sistemidir.

Bahçeli konuşmasında Erdoğan’ın eleştirerek “Tahammülün, saygının ve sabrın olmadığı bir yönetimin demokrasiyle yolları kesişmeyecektir. Tek tip insan arayışı, tek tip ses özlemi demokrasinin ruh ve mesajına terstir.Otoriter rejimlerle demokratik yönetimleri ayıran başlıca unsur görüşlerin, fikirlerin çoğulculuğu ve çeşitliliğidir.Tahammülsüz idarecilerde demokratik kültürden eser görülmez.Kalp kıran, umut yıkan, uzlaşmazlık ve hoşgörüsüzlüğün pençesine düşen zihniyetlerin demokrasiden bahsetmesi ise sadece laf cambazlığıdır.Türkiye çoktandır antidemokrat bir iktidar anlayışının tekelindedir.Başbakan Erdoğan’ın kaba üslubu, ötekileştiren, dışlayan ve anında kutuplaştıran tavrı demokrasiyi tehdit etmekte ve yıpratmaktadır.Başbakan muhalif duruşlara bıçkındır.Başbakan, yandaşlardan müteşekkil karanlık çemberin haricinde kim varsa kavgalı ve hasımdır.

Başbakan’ın zehirli dili, nezaket ve zarafet tanımayan siyasi kişiliği oldukça rahatsız edicidir.Danıştay’ın 146. kuruluş yıldönümü törenlerinde yaşanan ve devlet adabının, devlet ahlakının, devlet protokol kurallarının yerlere serildiği sahneler bunun en son örneğidir.Başbakan’la Türkiye Barolar Birliği Başkanı arasında yaşanan söz düellosu, edep ve haya sınırlarını ihlal eden dalaşma kesinlikle tasvip edilemez çirkinliktedir.Bu yüzden siyasi seviye ve medeni tutum Danıştay Salonu’nda iflas etmiştir.Burada hukuk yutkunmuş, adalet bir kez daha yara almıştır.Bize göre meseleye tek taraflı ve tek yönlü yorum getirmek doğru olmadığı gibi, objektif kriterlere de uymayacaktır.Üstelik Başbakan’la Türkiye Barolar Birliği Başkanı arasında geçen tartışma zinciri birçok açıdan sorgulanmaya açıktır.Başbakan Erdoğan, Danıştay’a geldiği esnada Baro Başkanıyla sıcak, samimi ve dostane bir şekilde tokalaşmıştır. Bu ikili gülücükler eşliğinde hasret gidermiştir.” dedi.


İlgili yazılar

Özçelik: Yavaş’a yaptıklarını yaparlarsa o zaman felaket olur.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu AB raportörü Kati Piri’yi kabul etti. Basına kapalı olarak yapılan görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan CHP

İstihdamda Rakam Oyunu!

CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak işsizlik konusunda hükümetin yen bir “çarpıtmasını” ortaya çıkardı. Öztrak, Rus uçağının vurulması ve AB’deki gerginlik

Tamamının tirajı Sözcü’nün yarısı kadar

Hükümetin çuvalla para aktarıp reklam desteği sağladığı yandaş gazetelerin tamamaının tirajı bir Sözcü kadar etmiyor

Bir Cevap Yazın