Baluken: AKP çözüm sürecini tıkadı!

Baluken: AKP çözüm sürecini tıkadı!

HDP’li İdris Baluken çözüm sürecinin tıkandığını, Öcalan’a tecrit uygulandığını ve bu nedenle KCK’nın kongre toplamayı ertelediğini açıkladı.

Kandil’de KCK yetkilileriyle görüşen İmralı Heyeti dönüş sonrası Diyarbakır’da basın toplantısı düzenledi. Toplantıya HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Hatip Dicle ve Ceylan Bağrıyanık katıldı. Heyet adına açıklamalarda bulunan Baluken, “Çözüm Süreci kapsamında heyetimizin yürüttüğü çalışmalar devam etmektedir. Bu kapsamda heyetimiz dün Kandil’de KCK yetkilileri ile altı saat süren bir görüşme gerçekleştirmiştir. Son Kandil ziyaretimiz de dâhil olmak üzere heyetimizin Çözüm Süreci kapsamında son iki ayda yaptığı çalışmaları ve bu çalışmalar sonucunda vardığımız sonuçları kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz” dedi.

Baluken, iki buçuk yıldır devam eden Çözüm Sürecinde kalıcı bir barışın sağlanması açısından önemli bir aşamaya gelindiğini söyledi. “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti hükümetinin müzakere masasını devirmeye çalışmadan hemen önce bir aşamaya gelindiğini” söyleyen Baluken, gelinen aşamayı şu şekilde özetledi: ”

1-İki yıl boyunca devam eden diyalog aşamasından sonra tarihi Dolmabahçe Mutabakatıyla tarafların müzakereleri başlatma iradesini ortaya koyması,

2-Dolmabahçe Mutabakatındaki on maddenin taraflar arasındaki uzun görüşme ve istişarelerden sonra kabul edilmesi,

3- İmralı’da Öcalan’ın da hazır bulunduğu toplantıda bir İzleme Heyetinin kurulması, bu İzleme Heyetinin son Newroz Manifestosunun açıklanmasından bir hafta sonra adaya gitmesi ve taraflar arasında asgari müştereklerde uzlaşma sağlanması durumunda Öcalan tarafından KCK’ye, Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı silahlı mücadele yerine demokratik siyasi mücadelenin kararlaştırılacağı Kongre toplanması çağrısının yapılması,

4-Öcalan’ın Newroz manifestosunda da belirtildiği gibi, TBMM bünyesinde oluşturulan bir Hakikatleri Araştırma ve Yüzleşme Komisyonu aracılığıyla Türkiye’nin en temel sorunu olan Kürt Meselesi ve demokratikleşme sorunu ile ilgili olarak geçmişe dönük bir yüzleşme temelinde demokratik siyasi çözümün geliştirilmesi,

5- İzleme heyetinin devreye girmesiyle amaçlanan hedeflerden biri olan toplumun sürece dâhil olması, sürecin şeffaf bir şekilde ilerlemesi, toplumun karar alma süreçleri ile ilgili denetim görevini yerine getirmesi mekanizmalarının sağlanması.”

Baluken “Bu beş başlıkta özetlediğimiz gelişmelerin otuz yıllık bir çatışma sürecini sonlandırması ve yüz yıllık Kürt Meselesi ve demokratikleşme sorununu çözmesi açısından toplumda ve kamuoyunda yarattığı büyük umutlar hepimizin malumudur” ifadelerini kullandı.

“HDP’YE KARŞI  LİNÇ KAMPANYASI, DEVREYE KONMUŞTUR”

Baluken özetle şöyle dedi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kamuoyuna deklare edilen ve AKP hükümeti tarafından da harfiyen yerine getirilen söylem ve politikalar bu barış çalışmalarını sekteye uğratmıştır. Çözüm sürecinin ruhu olan demokratik siyasetin alanına yönelik HDP’ye karşı kullanılan hakaret ve tehdit dili, HDP çalışanlarına yönelik başlatılan gözaltı ve tutuklama furyası, eş zamanlı olarak pek çok merkezde HDP seçim büroları ve seçim çalışmalarına yönelen tek merkezden planlanan ırkçı linç saldırıları, Genel Merkezimize yapılan silahlı saldırı, Yandaş medya aracılığı ile HDP’ye karşı yürütülen psikolojik linç kampanyası devreye konmuştur.”

“ÖCALAN ÜZERİNDE TECRİT SİSTEMİ DEVREYE KONMUŞTUR”

İzleme Heyeti hala kurulmadığı gibi Öcalan’la heyetimizin görüşme talebi hiçbir şekilde resmi olarak cevaplandırılmamıştır. Bırakalım görüşme talebimizin karşılanmasını, Çözüm Sürecinin mimarı Öcalan üzerinde yeni bir tecrit sistemi AKP hükümeti tarafından devreye konmuştur. Tecrit barış umudu üzerine adeta bir karabasan gibi çökmüştür. AKP hükümeti adeta süreci bitirmek üzere en tehlikeli yaklaşımını yani tecrit kartını, devrilmeye çalışılan müzakere masasının üzerine koymuştur. Tecridi gündemleştirmek ateşe benzinle gitmektir. Tecridi gündemleştirmek barışı kanlı çarmıha yeniden germektir. Barış isteniyorsa, gerilim yaratılmak istenmiyorsa AKP hükümetini Öcalan’a doğru yaklaşmaya çağırıyoruz. Madem hepimiz açısından Öcalan bu sürecin toparlayıcısı konumundadır, o zaman bu insanlık dışı ve çözüm karşıtı tecridi bir an önce kaldırmalarını beklediğimizi ifade ediyoruz.”

“KONGRE ÇALIŞMALARINI DONDURULDU”

KCK yetkilileri çözüm süreci ile ilgili Kongre hazırlıkları yaparken Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP hükümetinin ortaya koyduğu bu tutumlardan dolayı Kongre çalışmalarını dondurduklarını ifade etmiş; süreçle ilgili belirtilen hususlarda AKP hükümetinin adım atması durumunda bir gün sonra bile KCK’nin kongreyi toplamaya hazır olduğunu özellikle belirtmişlerdir.

“Seçim süreci başladığı günden bugüne kadar 70’in üzerinde merkezde seçim bürolarımıza ve seçim çalışmalarımıza yönelen saldırılar, dün eş zamanlı olarak Adana ve Mersin teşkilatlarımıza yapılan bombalı saldırılarla yeni bir aşamaya geçmiştir. Bu saldırıların arkasında partimizi her fırsatta hedefleştiren, nefret diliyle ötekileştiren Cumhurbaşkanı, Başbakan ve AKP’li yetkililerin olduğu açıktır. (anka)


İlgili yazılar

İŞTE KAVGA VE KONUŞMALAR

Meclis Genel Kurulu’nda HSYK Teklifinin görüşmeleri sırasında AKP ve CHP milletvekilleri arasında yumruklu kavga çıktı. Tekmelerin ve yumrukların konuştuğu kavgada üç vekil yaralandı. CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk’ün burnu kırıldı. Köktürk Başkent Üniversitesi Ankara hastanesinde ameliyat edildi. Kavgada AKP Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Ertuğrul Soysal ve CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk yaralandı.

Demirtaş: Elimizi taşın altına koymaya hazırız

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş  halkın kendilerine iktidar görevi vermediğini ancak sorumluluk alma konusunda görev düşerse bu görevden kaçmayacaklarını söyledi. Partisinin

Kriz varsa da yoksa da olan yoksula oluyor!

Dünyanın en büyük 100 lüks tüketim firması, 2013 mali yılında 214,2 milyar dolarlık satış geliri elde etti. Türkiye’nin ise mevcut 5,3

Bir Cevap Yazın