Başbakan söylediğimi anlayamadı

Başbakan söylediğimi anlayamadı

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerine tepki göstermesini, “Bir anda fevrileşen ve söylenen yapıcı cümlelerin hiç birini duymazdan gelip, hakarete varan cümleler sarf edilen bir olayı eminim Türkiye bir yere yazar ve atlatır. Ben Sayın Başbakan’ın da bu çıkışından sonra belki bu akşam değil ama yarın akşam biraz daha serinlediğinde ‘ya ben niye fevri çıkışı yaptım, doğru şeyler söylenmiş aslında’ diyebileceğini umut ediyorum” ifadeleri ile değerlendirdi.

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Danıştayın 146. kuruluş yıldönümü törenindeki konuşması sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisini eleştirmesi sonrasında gazetecilere açıklama yaptı. Konuşmasının çok yapıcı olduğunu, tek bir kırıcı cümle kurmadığını belirten Feyzioğlu, “Bir tane yapıcı olmayan cümleyi bulsunlar, ben de ‘Haklısınız, bu yapıcı değildir’ diyeyim” dedi. Böyle bir tepki bekleyip beklemediğinin sorulması üzerine Feyzioğlu, “Ben Türkiye Cumhuriyeti’nin yöneticilerinin hiçbirinden bu tepkileri beklemem. Beklersem yaşadığım Cumhuriyet’in ne kadar sertleştiğini, ne kadar üzücü hale geldiğini düşünürüm ve yola devam edemem” karşılığını verdi.

“DİNLEMEK İSTEYEN GELİR”

Kendisinin bundan sonra da konuşmaya devam edeceğini belirten Feyzioğlu, “Dinlemek isteyen dinler, gelen gelir, gelmeyen gelmez. Böyle bir tepki doğru bir tepki olmadı. Yani önceki yapılan konuşmalara bakın, daha önceki TBB Başkanlarının konuşmalarına bakın, bu 30 Mart sürecinde yaşadığımız o sertliği, o kutuplaşmayı giderecek, ‘Gelin sarılalım birbirimize, birlikte çözelim’ konuşmasıydı. Birlikte çözmek yerine, ‘Ben istediğim şekilde çözerim, dayatırım’ anlayışının son anda patladığını üzülerek görüyorum. Tercih tabii bunu yapanlarındır. Türkiye Cumhuriyeti de büyük devlettir, Türk milleti de gerçekten sağduyulu millettir. Benim ne demek istediğimi milyonlarca insanın anladığına ben eminim” değerlendirmesinde bulundu. Feyzioğlu, yılda bir kez Danıştay bir kez de Yargıtay’da konuşma yapma imkânına sahip olduklarını, bu konuşmada da yapıcı ve sıcak üslupla düşüncelerini aktardığını belirtti.

CUMHURBAŞKANIN ÜZÜLDÜĞÜNÜ GÖRDÜM
Yaşanılan olayın talihsiz bir durum olduğunu ifade eden Feyzioğlu, talihsizliğin kendisi açısından olmadığını dile getirdi. Konuşmasında, kumpasla elbirliği ile mücadele çağrısının bulunduğunu, Başbakana teşekkür ettiğini, dijital veriler üzerinden verilen mahkûmiyet kararlarının kaldırılması istediğinin bulunduğunu anlatan Feyzioğlu, “Dün bir başkasına kasetle şantaj yapıldığında bunu görmezden gelen veya alkışlayanlarında bu süreçte ders çıkarması gerektiğini söyledim. Biz kendimiz açısından da dersler çıkarmalıyız derken, başbakanlar ders çıkaramaz mı, geçmişte yapılanları görüp şunları düzgün yapalım dilemez mi?” dedi.
Gerginlik sonrasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşüp görüşmediğinin sorulması üzerine Feyzioğlu, “Cumhurbaşkanın üzüldüğünü gördüm, hatta yani ‘yapma, yapma’ diye eliyle oturtmaya çalıştı. Sanıyorum Başbakan bir iki cümleyi duyduktan sonra kapattı ve devamında dinlemedi” karşılığını verdi.

EMİNİM TÜRKİYE BİR YERE YAZAR

Feyzioğlu, “Bir anda fevrileşen ve söylenen yapıcı cümlelerin hiç birini duymazdan gelip, hakarete varan cümleler sarf edilen bir olayı, eminim Türkiye bir yere yazar ve atlatır. Ben Sayın Başbakan’ın da bu çıkışından sonra belki bu akşam değil ama yarın akşam biraz daha serinlediğinde ‘ya ben niye fevri çıkışı yaptım, doğru şeyler söylenmiş aslında’ diyebileceğini umut ediyorum” ifadeleri ile değerlendirdi.
Feyzioğlu’nu Van depremine yönelik sözlerine Erdoğan’ın tepki gösterdiğinin anımsatılması üzerine şöyle konuştu:
“Bundan niye rahatsız oluyor Van’dan heyet geldi, belgelerini getirdiler, ‘biz burada kiracıyız, evlerimiz yıkıldığında kiracıydık bize kuradan çıkmadı’ dediler. Van Barosu’na sorduk, teyit etti, izde bunu gündeme getirdik. ‘Bu böyle değildir dersin, doğrusu budur dersin’ olur biter. Kura ile belli kiracılara verilip diğerlerine verilmediği söylendi, bizde bunu dile getirdi. Yanlış ise söylediğimiz ‘bu yanlış bu böyle değildir’ diye nazikçe söyleyebilirsin, biter gider ama maalesef siyasilerimiz, cümleleri nazik, yapıcı kurmak gibi özellikleri son dönemde yitirmiş durumdalar, toplumda bundan üzüntü ve rahatsızlık duyuyor.”

CUMHURBAŞKANLIĞI İLE TALEBİM YOK

İsminin cumhurbaşkanlığı adaylığı için geçtiğinin” belirtilmesi üzerine Feyzioğlu, bu konulara hiç girilmemesini istedi. Feyzioğlu, kendisinin bugün Barolar Birliği Başkanının yapması gereken konuşmayı yaptığını, cumhurbaşkanlığıyla ilgili beklentisi ve talebinin olmadığını söyledi.


İlgili yazılar

CHP Efgan Ala’nın peşini bırakmıyor

CHP, iktidara yakın bazı gazetelerde çıkan Sümeyye Erdoğan’a suikast” mesajı nedeniyle eski İçişleri Bakanı Efgan Ala hakkında soruşturma açılmasını istedi. CHP

İlgezdi başkan olmadan önce arsayı almış

Kamuoyunu günlerdir meşgul eden CHP’li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi hakkındaki iddialar bitmek bilmiyor. İlgezdi’nin kendi arsası üzerinde kat karşılığı

Günal: 13 bin 300 çocuk evlatlık verildi

MHP Antalya milletvekili Doç. Dr. Mehmet Günal çoğunluğu ekonomik gerekçelerle olmak üzere 2014 yılında tam 13 bin 300 çocuğun evlatlık

Bir Cevap Yazın