Başbakana İş Takipçiliği Yakışmıyor

Başbakana İş Takipçiliği Yakışmıyor

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’na iş takipçiliği ve ihale tevzii yapmak yakışır mı?” diye sordu.

Ankara - Kart, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, “17 Aralık yolsuzluk soruşturmasının ortaya çıkardığı en vahim olaylardan birisi de ‘Sabah-ATV’nin satışı sürecindeki havuz ilişkisidir. Başbakan’ın bizzat müdahil olduğu yolsuzluk ilişkisini, yasama denetimi sorumluluğu içinde dile getiren İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın mezkur önergesine getirilmek istenilen internet sansürü olayı ve iddiayı daha da kritik bir hale getirmiştir” dedi.

Kart, soru önergesinde şöyle dedi:

“Seydişehir Eti Alüminyum özelleştirmesindeki çıkar ilişkilerinin baş aktörlerinden olan Cengiz Grubu, 2013’lü yıllarda da yine aynı şekilde Başbakan’la ‘özel ve yakın ilişkiler’ içindedir. Basına yansıyan bulgulara göre; ….Başbakan’ın oğluyla Cengiz Grubu doğrudan çıkar ilişkileri içinde olup, devletten ihale alan ve kamuoyunda bilinen sermaye gruplarına 100’er Milyon Dolar ‘salma’ yoluyla havuz oluşturulduğu, Başbakan’ın ‘iş takipçiliği ve ihale tevzii’ yaptığını gösteren bulgular söz konusudur. Esasen, Sabah-ATV’nin Çalık grubuna satış süreci gözönüne alındığında bu ilişkinin organize bir nitelik kazandığı ve Başbakan’ın bu basın grubunu adeta ‘özel müktesebatı’ olarak gördüğünü dehşetle gözlemliyoruz.”

Kart, Başbakan’a, “Çalık Grubunun ödeme şartlarını ihlal ettiği açıklık kazandığı halde, tazmin ve iadeye ilişkin hükümler neden uygulanmamaktadır? Halkbank ve Vakıfbank’tan alınan toplam 750 Milyon Dolar kredinin üzerine ayrıca 170 Milyon Dolar daha kredi alındığı yönündeki iddia ve bilgiler doğru mudur? Türkiye Cumhuriyeti Başbakanına iş takipçiliği ve ihale tevzii yapmak yakışır mı?” diye sordu.


İlgili yazılar

Frak giyme geleneği 3. kez bozuldu

TBMM’de düzenlenen cumhurbaşkanı yemin töreni sırasında Erdoğan,  frak giyme geleneğine uymayan 3.Cumhurbaşkanı oldu. Cumhurbaşkanlığı görevi boyunca hiç frak giymeyen 10. Cumhurbaşkanı Ahmet

GÖKÇEK MAZBATASINI ALDI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yeniden seçilen Melih Gökçek, mazbatasını aldı. Gökçek mazbatasını, Ankara Adliyesi Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle aldı, Gökçek’e

Kılıçdaroğlu’ndan yeni yıl mesajı

“2015’in aydınlığın, sevginin, özgürlüğün yılı olmasını ve mutluluk getirmesini” dileyen Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu yeni yıl nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Bir Cevap Yazın