Bingöl: YSK Hukuksuzluğun Merkezi Oldu!

Bingöl: YSK Hukuksuzluğun Merkezi Oldu!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl Genel Merkezde yaptığı basın toplantısında, halk oylaması sonuçlarına şaibe karıştığını söyledi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu konuyla çalışmalarını sürdüreceğini belirtti.
Bingöl’ün konuşmasından satır başları:
“16 Nisan günü yapmış olduğu iki toplantıda yaklaşık 20 ila 30 dakika içinde karara bağlanan o toplantıların sonucunda bizim iptal başvurumuzun görüşüldüğü toplantı 7 saatlik bir zaman dilimine ulaştı.
Şimdi dönüp baktığımızda iki önemli kararın alındığı toplantı 20 ile 30 dakika içerisinde alınıyorken; ki kendilerince haklı gerekçilerin olduğu söyleniyor. Ama o kararlara itirazların değerlendirildiği toplantı 7 saatte karara bağlanıyor. Demek ki 16 Nisan’daki toplantılarda alınan kararlar maddi temeli olmayan, hukuksuzluğun ve kanun tanımazlığın ürünüdür. YSK kanun yapma organı değildir ama maalesef YSK 16 Nisan’da kanunu hiçe sayarak seçime gölge düşürmenin ötesinde seçimin meşrutiyetini tartışılacak bir boyuta taşımıştır.
YSK Başkanı’ndan son dakika ‘gerekçeli karar’ açıklaması
82 Anayasası darbe Anayasası’dır. Bu anayasa değişikliğiyle birlikte, ‘mühürsüz seçim’ sonucunda oluşan anayasa, darbe anayasasıyla beraber ayıplı anayasaya dönüşmüştür. Sürekli tartışılacaktır. Her seferinde YSK Başkanı ve 9 üyenin aldığı kararlar akla gelecektir. YSK’nın 10 üyesi, ‘itaat et, rahat et’ anlayışına teslim olmuşladır.
16 Nisan’da aldıkları kararların gerekçeleri iki gün sonra yazılmıştır. Ama bizim iptal başvurumuzun reddi kararı hala yazılmamıştır.
Cumartesi günü milletvekili arkadaşlarımızla Genel Merkezimizde bir toplantı yapacağız. Ardından 25 Nisan’da Parti Meclisimizi toplayacağız. Daha sonra İl Başkanları ve Belediye Başkanlarımızla görüşeceğiz. Bundan sonraki stratejimizi belirleyeceğiz.”


İlgili yazılar

Bandırma sanat festivali başlıyor

Bandırma sanat festivalinde klasik gitar müziğinin gelecek vadeden ismi Begül Erhan konser verecek.

Diyanet İşleri El Attı!

Hükümet, deprem, sel, yangın gibi felaket durumlarında görevli olan acil yardım kuruluşları Kızılay, AFAD ve UMKE’nin yanına bir de Diyanet

Başdanışman Jöleli Hakkında İnceleme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanlarından Jöleli olarak bilinen Yiğit Bulut hakkında SPK, İş Bankası ile ilgili açıklamaları nedeniyle  inceleme başlattı.

Bir Cevap Yazın