Bingöl: YSK Hukuksuzluğun Merkezi Oldu!

Bingöl: YSK Hukuksuzluğun Merkezi Oldu!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl Genel Merkezde yaptığı basın toplantısında, halk oylaması sonuçlarına şaibe karıştığını söyledi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu konuyla çalışmalarını sürdüreceğini belirtti.
Bingöl’ün konuşmasından satır başları:
“16 Nisan günü yapmış olduğu iki toplantıda yaklaşık 20 ila 30 dakika içinde karara bağlanan o toplantıların sonucunda bizim iptal başvurumuzun görüşüldüğü toplantı 7 saatlik bir zaman dilimine ulaştı.
Şimdi dönüp baktığımızda iki önemli kararın alındığı toplantı 20 ile 30 dakika içerisinde alınıyorken; ki kendilerince haklı gerekçilerin olduğu söyleniyor. Ama o kararlara itirazların değerlendirildiği toplantı 7 saatte karara bağlanıyor. Demek ki 16 Nisan’daki toplantılarda alınan kararlar maddi temeli olmayan, hukuksuzluğun ve kanun tanımazlığın ürünüdür. YSK kanun yapma organı değildir ama maalesef YSK 16 Nisan’da kanunu hiçe sayarak seçime gölge düşürmenin ötesinde seçimin meşrutiyetini tartışılacak bir boyuta taşımıştır.
YSK Başkanı’ndan son dakika ‘gerekçeli karar’ açıklaması
82 Anayasası darbe Anayasası’dır. Bu anayasa değişikliğiyle birlikte, ‘mühürsüz seçim’ sonucunda oluşan anayasa, darbe anayasasıyla beraber ayıplı anayasaya dönüşmüştür. Sürekli tartışılacaktır. Her seferinde YSK Başkanı ve 9 üyenin aldığı kararlar akla gelecektir. YSK’nın 10 üyesi, ‘itaat et, rahat et’ anlayışına teslim olmuşladır.
16 Nisan’da aldıkları kararların gerekçeleri iki gün sonra yazılmıştır. Ama bizim iptal başvurumuzun reddi kararı hala yazılmamıştır.
Cumartesi günü milletvekili arkadaşlarımızla Genel Merkezimizde bir toplantı yapacağız. Ardından 25 Nisan’da Parti Meclisimizi toplayacağız. Daha sonra İl Başkanları ve Belediye Başkanlarımızla görüşeceğiz. Bundan sonraki stratejimizi belirleyeceğiz.”


İlgili yazılar

Aydın: Bozkurt Olmayanlar Baş Olamaz!

MHP Genel başkan adaylarından eski Trabzon milletvekili Koray Aydın MHP’deki çözülmenin 2002 yılında başladığını söyledi. Koray Aydın isim vermeden Meral

Gözaltına alınanların tam listesi

İşte gözaltı listesi 14 Aralık operasyonundan alınan isimlerin bulunduğu gözaltı listesi twitter’a sızdı. İşte o liste… 14 Aralık operasyonunda gözaltına

AKP’nin o talebi reddedildi!

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçime saatler kala Oy ve Ötesi Sivil İnsiyatif Grubu üyelerinin sandık alanı ve çevresine alınmaması konusunda

Bir Cevap Yazın