Bursa’da CHP’lilere jandarma engellemesi!

Bursa’da CHP’lilere jandarma engellemesi!

Cumhuriyet Halk Partisi seçim minibüslerinin çalışmaları, Bursa Gürsu Kaymakamlığı tarafından ‘miting’ yapıldığı gerekçesiyle engellendi. Haklarında tutanak tutulmak istenen partililer ile jandarma arasındaki gerginlik, CHP İl Başkanı Zafer Yıldız’ın Gürsu Kaymakamı ile yaptığı görüşme sonrasında giderildi.

CHP Bursa milletvekili adayı Asude Şenol, Gürsu’daki seçim çalışması sırasında, bölgedeki kadınları meme kanseri konusunda bilgilendirmek amacıyla bir doktor arkadaşının desteğini aldı. 30 mayıs 2015 saat 16.00 da meydana gelen yol kesme olayı İç güvenlik yasasından yetki alan kaymakamın talimatı ile yapıyldı.

Yapılan çalışma sonrasında jandarma ekipleri, Gürsu’dan ayrılmak üzere harekete geçen üç CHP seçim aracının yolunu kesti. Kaymakamın emriyle harekete geçtiği belirtilen Gürsu Jandarma Komutanlığı ekipleri, olayla ilgili tutanak tutmak istedi. Partililer, “Miting yapmıyoruz, meme kanseri konusunda bilgilendirmede bulunduk, broşür dağıttık” sözlerine rağmen beklemeye alındılar.

Bu arada, meme kanseri konusunda bilgilendirmede bulunan doktorun adının alınması konusunda jandarma ekiplerinin ısrarcı olduğu görüldü. CHP milletvekili adayı Asude Şenol, özel bir sağlık kuruluşunda görevli doktorun, arkadaşı olduğunu belirtmekle yetindi. Olayın CHP İl Başkanı Zafer Yıldız’a intikal ettirilmesinin ardından, Başkan Yıldız, Gürsu Kaymakamı Mehmet Makas ile görüştü. Olayın yanlış anlaşıldığını, yapılan ihbarın asılsız olduğunu belirten Başkan Yıldız, Kaymakam Makas’ı konuya ilişkin bilgilendirdi.

Milletvekili Aday Adayı Aydın Keleşoğlu şunları söyledi;

“Ben önseçimde 36’ncı çıktım ama hiç önemli değil. Önemli olan Bursa’dan Ankaraya CHP olarak daha fazla sayıda Milletvekili göndermemizdir. Ben ya da bir başkası hiç önemli değiliz. Önemli olan CHP’nin iktidar olmasıdır. Bakın bizlerin siyaset yapma, halka projelerimizi anlatma, halkın sorunlarını dinleme, kısaca halka hizmet etme hakkımız engellendi. Yarın yaşama hakkımız engellenecek. Ve engelleniyor.Kaymakam Mehmet Makas’ın talimatıyla güya bir ihbar üzerine Miting yaptığımız söylendi ve alıkonulduk. Bizler miting yapmadık ama, Miting de yapabiliriz. Bu konuda bir seçim yasağı yok.

HALK TEPKİ GÖSTERDİ
Jandarma görevlileri bizlere son derece nazik davrandılar. Sonuçta onlar da aldıkları talimat gereği görevlerini yapıyorlar. Amaİlçe kaymakamı tarafından alıkonulma talimatı tamamen keyfi. Durumu gören halktan bazı kişiler de ilginç bir tepki verdiler;’Sizi durduracaklarına, Suriye’deki canilere silah gönderen MİT tırlarını durdursunlar’ dedi. Yaklaşık bir saat alıkonulduk. Bizler yılmayacağız. Atatürk bu ülkeyi boynunda idam fermanı ile kurdu. Onun izinden giden bizlerin ölüm dahil hiçbir şeyden korkumuz yok. Olamaz da. Deniz Gezmişler, Erdal Eren’ler ve geçtiğimiz yıllarda canlarını veren Gezi direnişi çocuklarımız bu mücadelede hayatlarını kaybettiler.Onları saygıyla anıyorum. Bizler bugün sadece çabalarımızı, emeklerimizi versek ülkeyi kurtarır düze çıkaracağız. Ve öyle yapacağız. Kararlıyız. Ve bu konuda engel tanımıyoruz.”


İlgili yazılar

Bahçeli: Milleti Bu PKK/PYD illetinden Kurtarın

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli Türkiye’nin felaket üstüne felaket yaşadığını ve adeta ölümle imtihan edildiğini söyledi. Bahçeli Partisinin grup

Kadın ve aşk!

Kadın bir hışımla içeri girdi! -Bu ilişki yürümüyor artık. Sen bana layık değilsin. Adam sakin bir edayla. -Otur. Bir nefes

Kemal Anadol’dan Yakın Döneme Işık

Türk siyasetine damga vurmuş isimlerden birisi olan Kemal Anadol, 1950’lili yıllardan başlayan 12 Eylül 1980’e değin süren anılarını kaleme aldı.

Bir Cevap Yazın