CANİKLİ SALDIRIYI DHKP’NİN ÜSTLENECEĞİNİ NEREDEN BİLİYORDU?

CANİKLİ SALDIRIYI DHKP’NİN ÜSTLENECEĞİNİ NEREDEN BİLİYORDU?

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu Burak Can Karamanoğlu’nun ölümünün ardından AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin “Burak’ı CHP’nin sivil askerleri  öldürdü. DHKP-C cinayeti işledi”  sözlerinin açıklanması gerektiğini ifade etti.

CHP’li vekil Karaahmetoğlu Burak Can’ın öldürülmesi sonrası AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin nefret ve öfke söylemi ni eleştirdi. Canikli  şöyle dedi:

“iktidar, toplumsal gerilimi çatışma ortamına taşıyarak daha vahim hadiseler yaşanmasını sağlayarak yurttaşlarımızın ülkenin nasıl soyulduğunu unutacaklarını düşünmektedirler. Cinayeti üstlendiğini söyleyen terör örgütü henüz bu açıklamayı yapmadan Nurettin Canikli Partimizi hedef alan açıklamalarla tıpkı Sayıştay raporları konusunda nasıl iş üstünde yakalandıysa burada da kendini ve alçak oyunlarını ortaya sermiştir. DHKP’nin cinayeti üstleneceğini en iyi Canikli ve Başbakan bilmektedir. Bu kirli tezgâhınızda kaybettiğimiz tüm çocuklar bizim evlatlarımızdır.  Yandaş basın yayın organlarında çakma suikast girişimleri yer almış, aylar öncesinden en küçük ayrıntılarına kadar neler olabileceği, hangi terör örgütlerinin hangi ülkelerden yurdumuza giriş yaptığı buralarda yazılmıştır. MİT vasıtasıyla bu gazetelere manşet attıranlar ülkemizin çekilmek istendiği tuzağı gazete manşetlerine taşımak yerine gereken tedbirleri niçin almamıştır sormak gerekir. Bu terör örgütlerinin Partimizle bağlantısı olamayacağını süreci takip eden yurttaşlarımız gayet iyi görmekle birlikte AKP’nin bu örgüt ya da örgütlerle nasıl işbirliği yaptığını da görmeye başlamıştır. MİT üzerinden kardeşlik bağı kuranlar hangi eylemi hangi terör örgütünün sahipleneceğini önceden bilmektedirler. Vatandaşlarımızın bu tezgâhı görerek gelişmeleri değerlendirmesini arzu ediyorum. Bu vesileyle Berkin’e, Burak Can’a ve Şehit Polisimiz Ahmet’e Allahtan rahmet ailelerine ve tüm yakınlarına sabırlar diliyorum. ”

CANİKLİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU MU?

Selahattin Karaahmetoğlu İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması için TBMM Başkanlığına verdiği önergede ise  “elinde sopalı gruplar Recep Tayyip Erdoğan’ın sokak çatışmalarını kışkırtmak için kullandığı paramiliter gruplar mı, Cumhuriyet Halk Partisi Okmeydanı seçim bürosunu ateşe veren de bu vandallar mıdır” diye sordu.

Karaahmetoğlu soru önergesinde şu ifadeleri kullanarak şu soruları yöneltti:

AKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, dün akşam İstanbul’da silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Burak Can Karamanoğlu için, “Kılıçdaroğlu’nun illegal askerleri tarafından katledildi bu kardeşimiz, bu vatan evladımız. Ciğerimiz yanıyor” demiştir.“Kardeşimizi, fidanımızı katledenler Kılıçdaroğlunun destek verdiği, desteklediği bu illegal örgütler” şeklinde ifadeleri olmuştur. Bu hususta:

1.       Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun illegal askerleri kimlerdir? Nurettin Canikli, Burak Can’ı öldüren kişilerin kim olduğunu bilmekte midir? Bu konuda yürütülen çalışma sonucunda gözaltına alınan şüpheliler kim ya da kimlerdir? Nurettin Canikli’nin hangi bilgi ve belgelere dayanarak bu açıklamaları yaptığını biliyor musunuz?

2.       Nurettin Caniklinin bahsettiği Cumhuriyet Halk Partisinin destek verdiği bu illegal örgütler hangileridir? Bunları açıklar mısınız? Bir Siyasi Partinin Genel Başkanı hakkında bu ifadeleri kullanan kişi Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda da bulunmuş mudur? Bulunmadıysa İçişleri Bakanı olarak bu açıklamalar, iddialardoğrultusunda Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundunuz mu?

3.       Elinde bilgi, belge ve kanıt olmadan yapılan bu açıklama, ülkemizi yasa boğan çocuklarımızın ölümleri karşısında,bir mağduriyet yaratarak çıkmayı amaç edinen provakasyon yaratma gayreti değil de nedir?

4.       Nurettin Canikli’nin ifadeleri, Burak Can Karamanoğlu’nun faillerinin ülkemizin daha önce de karşı karşıya kaldığı benzer provokasyonlarda yer alan derin yapının marifeti olduğu, bu sebeple katili devletin bildiği ve koruduğu şüphesini ortaya çıkardığının farkında mısınız?

5.       Bu açıklama ve bu anlayış, çocuklarımızın, gençlerimizin katillerini ortaya çıkaramayan siyasi iktidarın bizim çocuklarımız da öldürülüyor diye toplumsal kutuplaşma arayışına girme çabaları mıdır?

6.       Burak Can Karamanoğlu, öldürülmeden önce elinde sopalı tekbir getirerek sokağa çıkarılan kişilerin arasında mıdır?

7.       O halde elinde sopalı, tekbir getirerek sokağa çıkarılan grup da Recep Tayyip Erdoğan’ın sokak çatışmalarını kışkırtmak için kullandığı paramiliter gruplardan mıdır? Cumhuriyet Halk Partisi Okmeydanı seçim bürosunu ateşe veren de bu vandallar mıdır?


İlgili yazılar

AKP’de Darbeci Akraba Gerginliği

AKP’de darbe girişimiyle ilgili tartışma sanılandan büyük çıktı. AKP’nin basına kapalı olarak yapılan grup toplantısında kardeşi darbeci olan Sakarya Milletvekili

Özerklik mi, bağımsızlık mı, federasyon mu?

HDP Eşbakanı Selahattin Demirtaş “Diktatörlük mü, tek adam mı, özyönetim mi? Bunun kararını biz verdik. Batı da buna katılmalı ve bunun

Sarıyer’den yankılanan Şerife Bacı Ruhu…

Hasretin iki yakasına acı ve gözyaşının 93. Yılında anıldığı güne denk geldi, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile görüşmemiz. Lozan

Bir Cevap Yazın