Cemaatçiler bağımsız aday oldu.

Cemaatçiler bağımsız aday oldu.

8 Haziran günü 25. Dönem Parlamentosu belirlenmiş olacak. TBMM’ye 550 milletvekili seçilecek. Daha önce bağımsız aday olarak Meclis’e gelen Kürt milletvekilleri HDP çatısı altında yüzde 10’luk seçim barajını aşmaya çalışacak. Seçimlere 20 siyasi parti, Türkiye genelinde 165 bağımsız milletvekili adayı katılıyor.

Çoğunluğu  Fetullah Gülen cemaatine mensup olduğu belirtilen bağımsız adaylar arasında  İlhan İşbilen İzmir’den, Hakan Şükür İstanbul’dan,  halen tutuklu olarak Silivri’de bulunan Yurt Atayün ise Ankara’dan aday oldu.

AKP, Anadolu Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, CHP, DP, DSP, Halkın Kurtuluş Partisi, HDP, Komünist Parti, MHP, Millet Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi 85 seçim çevresinde, Hak ve Özgürlükler Partisi 75 seçim çevresinde, Merkez Parti 73 seçim çevresinde, LDP 58 seçim çevresinde, DYP ve Yurt Partisi 56 seçim çevresinde, Toplumsal Uzlaşma, Reform ve Kalkınma Partisi 55 seçim çevresinde, Hak ve Adalet Partisi 43 seçim çevresinde seçime katılacak.

Seçmenler, tüm yurtta, 7 Haziran Pazar günü 08.00-17.00 saatleri arasında oy verecek. Saat 17.00’ye geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmenler, başkan tarafından sayıldıktan sonra sırayla oylarını kullanabilecek.


İlgili yazılar

Ekmeleddinoğlu İhsanoğlu resmen aday

Muhalefetin çatı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu Cumhurbaşkanlığına aday gösteren dilekçe TBMM Başkanlığına  verildi. 12. Cumhurbaşkanı seçimi takvimine göre adaylık

Bakkal dükkanından ciklet alır gibi…

GSM operatörü Turkcell’in kuruluşunun 20’nci yılı resepsiyonuna katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünya nüfusunun üzerinde bir rakam telaffuz ediliyor. Bakıyorsunuz bir kişinin elinde

MHP : AYM İPTAL EDECEKTİR

-MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, TBMM’de görüşülen MİT Kanun Teklifi’ne ilişkin, “AKP iktidarının nasıl bir çarpık yönetim anlayışına sahip olduğunu göstermektedir” diyerek, “Meclisten ve AKP’nin serüvenci icraatına ve hukuksuz uygulamalarına sessiz kalan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den geçse bile HSYK Kanunda olduğu gibi Anayasa Mahkemesi tarafından mutlak surette iptal edilecektir” dedi.

Bir Cevap Yazın