CHP BAŞLATTI MHP VE BDP DE DESTEKLİYOR

CHP BAŞLATTI MHP VE BDP DE DESTEKLİYOR

CHP’nin  Meclis’i olağanüstü toplantıya çağırma girişimi sonuç verdi. Olağanüstü toplantı sürecini yürüten CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi,  MHP’den de olağanüstü toplantı için olumlu yanıt aldığını söyledi. BDP’nin Iğdır Milletvekili Pervin Buldan, “CHP’nin çağrısına biz de destek vereceğiz. Meclis’te olacağız.” dedi. Hamzaçebi, TBMM’nin olağanüstü toplantısı için 18 Mart tarihini önerdiklerini, ancak kesin tarih konusunda takdir yetkisinin TBMM Başkanı’nın olduğunu da söyledi. Hamzaçebi, CHP’nin yeter sayıda imzayı toplayarak, olağanüstü toplantı başvurusu yaptığı andan itibaren, TBMM Başkanı’nın bir hafta içinde Meclis’i toplantıya çağırma zorunluluğu olduğunu da vurguladı.

GÜNDEM  FEZLEKELERİN OKUNMASI OLACAK

TBMM’nin toplantıya çağrılması için 110 vekilin imzası gerekiyor. CHP’nin TBMM’nin toplanması çağrısında tek bir gündem maddesi olacak;

Eski Bakanlar, Muammer Güler, Egemen Bağış, Zafer Çağlayan hakkında TBMM’ye gönderilen fezlekelerin Genel Kurul’da okunması.

Eğer toplantı gerçekleşirse, TBMM Genel Kurulu’nda “toplantı yeter sayısı” olan 184 vekil aranacak. Bu sayıya da ulaşılırsa, TBMM Genel Kurulu’nda fezlekeler okunacak. Ardından Meclis yeniden tatile girecek.

TBMM Genel Kurulu’nun toplantı yapabilmesi için 184 vekilin o anda toplantı salonunda hazır bulunması gerekiyor. Bunun için, CHP ve MHP’nin katılımı yeterli oluyor. CHP’nin halen 134 milletvekili, MHP’nin ise 52 milletvekili var. Bağımsızların da katılması halinde, toplantı yeter sayısına rahatça ulaşılıyor.

 


İlgili yazılar

Gerekçe casusluk

Gölbaşı Cumhuriyet savcılığının talimatıyla TİB’de Terörle Mücadele ve bilişim uzmanlarından oluşan bir ekip araştırma yaptı.

Kılıçdaroğlu: 2016 sevineceğimiz yıl olacak!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet’e yazdığı yeni yıl yazısında dikta heveslilerinin 2016 yılını kendi emellerine ulaşacakları bir yıl olarak

Çelik: İntikam Yemini Sorunu Çözmüyor

AKP’nin eski bakan ve parti sözcülerinden Hüseyin Çelik Ankara’da patlayan bombalardan görevini yerine getirmeyen İçişleri Bakanının sorumlu olduğunu belirterek  “Atı

Bir Cevap Yazın