CHP kampında kim ne dedi?

CHP kampında kim ne dedi?

CHP milletvekillerinin Antalya’daki kampında sosyal ve ekonomi politikaları ele alındı. Sencer Ayata, “MHP’den bize, bizden ibse MHP’ye oy kaybı olabiliyor. Bu hem aantaj, hem de dezavantaj, dikkat etmemiz gerekiyor” dedi. Selin Sayek Böke ise “Sosyal demokrat bir ekonomi modeline toplumu inandırmamız gerekiyor. Belediyelerimize de çok iş düşüyor” ifadesini kullandı.

CHP milletvekillerinin Antalya kampının ilk günü saat 18.40’ta sona erdi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlık ettiği toplantıda ilk Genel Başkan Yardımcıları Sencer Ayata ile Selin Sayek Böke sunum yaptı. Yaklaşık 4 saat süren sunumlarda, CHP’nin izlemesi gereken sosyo ekonomik politikalar ele alındı.

www.gercekgundem.com ‘un edindiği bilgiye göre, basına kapalı süren toplantıda, istifa edeceği iddia edilen Eskişehir milletvekili Süheyl Batum sık sık dışarı çıktı ve telefonla konuştu. Batum’un telefon trafiği vekillerin dikkatini çekti. Bu arada, sunumların uzaması dolayısıyla, milletvekillerinin görüşlerinin yarın dinleneceği öğerenildi. Bugünkü toplantıda sadece Rıza Türmen, Haluk Koç ve Ensar Öğüt’ün konuştuğu belirtildi.

NE DEDİLER?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç’un, AKP’nin kentsel dönüşüm politikalarına karşı CHP’nin izlemesi gerektiği yolu anlattığı belirtildi. Koç’un “Kentsel Dönüşüm politikasının alternatifini hayata geçirmeliyiz” dediği belirtildi.

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ün ise “Mera hayvancılığını desteklememiz şart. Hayvansal ürünlerin hiçbirinde Omega 3 yok. Bu da nesillerin sağlıklı yetişmesini engelliyor” dediği öğrenildi.

CHP İzmir Milletvekili Rıza Türmen ise “AKP’nin Yeni Türkiye söylemine karşı argüman üretmek gerekiyor. Biz ne öneriyoruz, nasıl bir hayat vadediyoruz? Bunu seçmene ulaştırmamız gerekiyor” dedi.

AYATA: MHP’DEN BİZE, BİZDEN MHP’YE OY GİDİYOR

Toplantının ilk bölümünde milletvekillerine sunum yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sencer Ayata, genel merkezin yaptırdığı araştırmalar ve bunlardan çıkan istatistiki bilgileri paylaştı. www.gercekgundem.com ‘un edindiği bilgiye göre, Sencer Ayata “CHP ile MHP seçmeni arasında geçişkenlik var. Bu bizim açımızdan hem avantaj, hem de dezavantaj. Ancak buna rağmen, MHP’ye yönelik oy kaymaları yaşanmasının önüne geçmeliyiz” dedi. Ayata, Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde CHP’den yüzde 1.5 oranında oy kayması yarattığını da sözlerine ekledi. Ayata, “2015 seçimlerinde HDP bizden çok fazla oy kayması yaratamaz” ifadesini kullandı.

AKP seçmeninin daha konsolide olduğunu belirten Ayata, “AKP seçmeninin ikinci tercihi ise MHP olarak görülüyor” tespitini dile getirdi. CHP’nin aldığı oyları kategorize eden Ayata, “”Zor oy aldığımız yerler, kolay oy aldığımız yerler ve hiç oy alamadığımız yerler var” dedi.

TEKİN: O BÖLGELERİ ELE ALALIM

Ayata’nın ”zor oy aldığımız ya da alamadığımız bölgeler” arasında saydığı Ankara’nın bazı ilçeleri de mercek altına alındı. Ayata’nın sunumu sonrası söz alan CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, “Sayın hocamın oy alamadığımız bölgeler arasında saydığı yerler, geçmişte solun kalesiydi. Biz buralarda neden oy alamıyoruz. Bunları iyice irdelememiz ve çözüm üretmemiz gerekiyor” dediği öğrenildi.

CHP’Lİ BÖKE: KREŞ DEYİP GEÇMEYİN

Sencer Ayata’nın sunumunun ardından söz alan CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke ise “Ekonomide yeni bir hamle başlatmamız gerekiyor” dedi. Böke, “Topluma Türkiye’nin yüzde 5-6 büyüdüğünü söylediğimizde, bunun karşılığı olmuyor. Halk buna ilgil göstermiyor” ifadesini kullandı. Ekonomiyi halkın anlayacağı bir dilde anlatmlanın şart olduğunu vurgulayan Böke, ev kadınlarını üretime katmanın önemine de vurgu yaptı.

Böke, “Ev kdınlarını mutlaka üretime dahil edeceğimiz bir modeli yaratmalıyız. Bunun bir yolu da belediyelerimizin kreşleri artırmasından geçiyor. Ev kadınları üretime katılınca CHP’ye oy verme eğilimi artıyor. Bir çocuğun kreşe gitmesi, o kadının çalışabilmesini kolaylaştırıyor. Kadın çalıştığı takdirde, üretim dört kat artıyor” dedi.

CHP’nin kapitalizme uyumlu sosyal demokrat bir üretim modelini toplumun önüne koymasının şart olduğunu da belirten Böke, önümüzdeki günlerde buna ilişkin çalışmaların kamuoyuyla paylaşılacağını belirtti.

 

gercekgundem.com


İlgili yazılar

Nazlıaka: İktidar Tarımı Batırdı

Türkiye artık net tarım ürünü ithalatçısı ülkeler arasına girdi. Bir dönem tarım ve hayvancılıkta kendine yeten dünyanın sayılı ülkeleri arasında

AOÇ için açılan dava sayısı 40’a yükseldi

AOÇ mücadelesinin umut yolculuğu Mimarların Atatürk Orman Çiftliği ve Kaçak Saray Mücadelesi il il dolaşmaya devam ediyor.  Mimarlar Eskişehir ve

Teröre Ortak Kınama

Danıştay Yasası ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Tasarısı’nın görüşmeleri sırasında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda 36 kişinin ölümü ve 142

Bir Cevap Yazın