CHP Poşu takıp eylem yapan polisleri sordu

CHP Poşu takıp eylem yapan polisleri sordu

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Kolluk güçleri 1 Mayıs’ta, yurttaşların yargılanması için delil üretme talimatı almış mıdır? Böyle bir talimatı kim vermiştir?” diye sordu.  Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi. Tanrıkulu, İstanbul’daki 1 Mayıs kutlamaları sırasında Beşiktaş’ta bir grup polis memurunun, yakaladıkları bir gencin boynuna poşu takıp fotoğrafını çekerek fişlediklerini belirterek, İstanbul Üniversitesi öğrencisi olduğunu ifade eden gence zorla poşu takılmasının, akıllara daha önce poşu taktığı için yargılanıp tutuklanan Cihan Kırmızıgül davasını getirdiğini ifade etti. Yurttaşların “uydurma delillerle”
fişlenip yargılanmaya çalışılmasının kamuoyunda derin bir kaygı ve tepkiye neden olduğunu kaydeden Tanrıkulu, Ala’dan şu soruların yanıtını istedi:
“Beşiktaş’ta yakalanan bir gencin boynuna zorla poşu takıp fotoğrafını çeken polis memurları hakkında herhangi bir işlem yapacak mısınız?
Söz konusu genç hakkında nasıl bir işlem yapılmıştır?

Çekilen  fotoğrafları ne maksatla kullanılacaktır? İstanbul’daki 1 Mayıs kutlamalarında kaç kişi gözaltına alınmıştır?

Gözaltına alınan kişiler hakkındaki delillerin uydurma olup olmadığı Beşiktaş’taki olaydan sonra nasıl kanıtlanacaktır?

Poşu takmak suç mudur?

Suç değilse, neden polis memurları Beşiktaş’ta  bir gencin boynuna zorla poşu takıp fotoğrafını çekmektedir?

Kolluk güçleri 1 Mayıs’ta, yurttaşların yargılanması için delil üretme talimatı almış mıdır? Böyle bir talimatı kim vermiştir?

Böyle bir talimat yoksa Beşiktaş’taki uygulamayı nasıl izah edeceksiniz? 1 Mayıs kutlamaları sırasında meydana gelen olaylarda kaç kişi yaralanmıştır? Kaç kişi biber gazı fişeklerinden, TOMA’ların tazyikli su sıkmasından yaralanmıştır?”

-“SAPANLI POLİSLERE TALİMATI SİZ Mİ VERDİNİZ?”-

Tanrıkulu, yine 1 Mayıs’ta sivil görünümlü bazı polislerin sapan kullandığı görüntüleri de meclis gündemine taşırken, Bakan Ala’ya “İstanbul’daki olaylar sırasında kolluk güçlerinin göstericilere karşı sapan kullandıkları göründüler basına yansımıştır. Bu yeni bir kararla alınmış bir uygulama mıdır? Kolluk güçlerine kaç sapan dağıtılmıştır? Sapan kullanma talimatını siz mi verdiniz? Sapan kullanma talimatı sizin tarafınızda verilmemişse, bunu kullanan kolluk güçleri hakkında herhangi bir işlem yapılacak mıdır?” diye sordu.


İlgili yazılar

Kılıçdaroğlu: Bu Teklifi Geri Çekin

CHP Genel Başkanı  Kemal Kılıçdaroğlu Başbakan Binali Yıldırım’a “anayasa değişiklik teklifini geri çekme” çağrısında bulundu. Bodrum’da halka hitabeden Kılıçdaroğlu  “ülkenin

Erdoğan milletin parasını seçimde harcadı

Nisanda 51.5 milyon TL olan örtülü ödenek harcaması, Erdoğan’ın seçim mitingleri yaptığı mayıs ayında 109.1 milyon TL’ye ulaştı Bütçedeki örtülü

VALİ AKP MİNİTGİNE KATILIM TALİMATI VERMİŞ

CHP Konya milletvekili Atilla Kart Recep Tayyip Erdoğan’ın , Konya mitinginin kalabalık olması için valiliğin kamu kurumları ile okullara talimat

Bir Cevap Yazın