CHP ve DSP Ecevit’i mezarı başında andı

CHP ve DSP Ecevit’i mezarı başında andı

Bülent Ecevit ölümünün 8. yıl dönümünde  kabri başında düzenlenen törenle anıldı. CHP ve DSP yöneticilerinin katıldığı anma töreninde konuşan  Kemal Kılıçdaroğlu, “Görevimiz onun açtığı yoldan ilerlemek. Türkiye’yi çağdaş uygarlığa ulaştırmak. Bunu kuşkusuz bölünerek, ayrışarak değil, bir araya gelerek yapmak zorundayız” dedi.

SİYASETTE DÜRÜSTLÜĞÜN SİMGESİYDİ

CHP lideri Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

“Genel Başkanımız Bülent Ecevit siyasal tarihimizin çok önemli bir simgesidir. Onunla siyaset ahlakı, Onunla siyaset mütevazi olmayı, Onunla siyaset dürüstlüğü öğrenmiştir. Onunla siyaset karşılıklı bir araya gelmeyi, konuşmayı ve tartışmayı bize öğretmiştir. O bir devlet adamıydı. Kendi ülkesinin ve halkının çıkarlarını sonuna kadar savunan birisiydi. Halkın gönlünde o halkın Karaoğlan’ıydı. Halkın bağrına bastığı bir siyasetçiydi. Kendisinden birisi olarak görürdü onu. Mütevazi yaşadı, düzgün yaşadı. Bütün amacı halkına hizmet etmekti. Son nefesine kadar da halkına hizmet etti. Bizim görevimiz siyasal tarihimizin yetiştirdiği bu ender insana layık olmak. Onun ilkeleri bugün içinde geçerli, dünde geçerliydi, gelecek içinde geçerli. Çünkü o diyordu ki, bu topraklarda dünyada ne ezen olsun, ne ezilen olsun. İnsanca, hakça bir düzen olsun diyordu. Bugünde aynı kurallar geçerli. Sadece Türkiye’de mi? Hayır. Bütün dünyada geçerli”

Kılıçdaroğlu, “Rahmetli Ecevit hem Cumhuriyet Halk Partisinin, hem Demokratik Sol Partinin Genel Başkanlığını yaptı. Bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullar birlikte hareket etmemizi zorunlu kılıyor. Beraber olmamızı zorunlu kılıyor. Bu ülkenin bütün aydınları, bütün emekçileri, bütün işçileri çağdaş uygarlık yolunda katkı vermek isteyen her kesimin desteğine ihtiyacımız var. O az öncede ifade ettiğim gibi halkın Karaoğlan’ıydı. Bizimde devlet adamımız, bizim önderimiz, bizim liderimiz. Sosyal demokraside, sosyal demokrasiye Türkiye’de kan veren liderimiz. O nedenle onu mezarının başında saygıyla anıyoruz. Allah rahmet eylesin diyoruz, nur içinde yatsın diyoruz” dedi.


İlgili yazılar

Erdoğan’dan tehditkar tavır

Erdoğan’dan ilginç hitap şekli. Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık sistemi için halka AKP’ye 400 milletvekili kazandırma çağrısını yinelerken tehdit eder gibi

SES KAYDININ YAYINLANMASINI ELEŞTİRDİ

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, güvenlik toplantısının ses kaydının yayınlanmasına ilişkin “Buradaki konuşma eğer gerçekse ki büyük ölçüde gerçek, bundan, bunun

İsrailli askerden ürküten fotoğraf!

Bir İsrail askerinin Filistinli bir çocuğu nişan aldığı fotoğrafı Instagram hesabında paylaştı.      

Bir Cevap Yazın