CHP VE MHP’LİLERDEN HAK EYLEMİ

CHP VE MHP’LİLERDEN HAK EYLEMİ

Ankara’da CHP Belediye başkan adayı Mansur Yavaş’ın  sandık oyunları ile seçimi kaybetmesine CHP ve MHP’liler ortak tepki gösterdi. Birleştirilmiş ıslak imzalı tutanaklarda önde olduğunu belirterek sonuca itiraz eden Yavaş’a Yüksek Seçim Kurulu önüne gelerek destek veren binlerce Ankaralı polis tarafından su ve ses bombası atılarak dağıtıldı.

Seçim bitti ama tartışması bitmiyor. Özellikle Ankara’da CHP Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş’ın sandık oyunları ile seçimi kaybetmesine tepki gösteren binlerce CHP ve MHP’li seçmen önceki geceden itibaren  Yenimahalle İlçe Seçim Kurulu önünde bekleyişini sürdürüyor.

CHP Ankara  seçim koordinasyon  merkezi’nde önceki gece sabaha kadar yapılan çalışmada sandık görevlileri tarafından ıslak imzalı  tutanaklar üzerinde uzun süren bir çalıma yapıldı. Çalışma sonucunda toplam 12 bin sandık’ta oy sonuçlarının CHP aleyhine eksik yazıldığı ortaya çıktı.

Bunun üzerine CHP  sonuca itiraz etti,Yavaş’ın açıklamasından sonra  Ankara Sıhhiye’de bulunan Yüksek Seçim Kurulu önüne gelen CHP ve MHP’li kalabalık bir grup  “Ankara uyuma oyuna sahip çık”, “Hırsız Melih Gidecek Dürüst Yavaş Gelecek”  “Birleşe birleşe kazanacağız” “Mustafa Kemal’ın  askerleriyiz” sloganları atarak destek eylemi yapmaya başladı.

KALABALIK ARTIYOR.

Öğleden sonra saat 14.00 YSK önünde toplanan kalabalık her geçen dakika arttı. Yaklaşık bir saat sonra Ankara’nınn en önemli ana caddelerinden birisi olan Mithatpaşa caddesi trafiğe kapandı. Kalabalığın Başbakan Erdoğan hakkında “Hırsız Tayyip”, “Kurabiye  Tayyip” diye slogan atmaya devam etmesi  üzerine çevik kuvvet ve TOMA’lar Mithatpaşa Caddesi’ne gird ve kalabalığa trafiği açmalarını istedi. Oyların yeniden sayılmasını isteyen CHP ve MHP’liler polisin uyarısına sloganla karşılık verince Susıkıldı, ses ve  bombası bombası atılarak kalabalık dağıtıldı.

Eylemini sürdüğü dükikalarda Mansur Yavaş sosyal paylaşım sitesinden seçmenlere dağılmaları mesbajı attı. CHP Ankara Milletvekili Levent Gök ise müdahalenin ardından yaptığı açıklamada  “Bir iş yapıldığı zaman hukuku bilerek yapmak gerek. Şu anda itirazlarımız ilçe seçim kurullarına yapılıyor. Şu gün itibariyle YSK’nın yapacağı bir şey yok. Burada yapılacak birşey yok. Herkes ilçelerindeki YSK önünde olmalı. Oralar boşaltılmamalı. YSK içinde oy da yok pusula da yok. Bana güveniyorsanız lütfen burayı boşaltın. İş İlçe YSK’da. Mansur Yavaş açıklama yaptı, YSK önünde beklenmesine gerek yok” uyarısı yaptı.

Bu arada CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ve Denizli Milletvekili İlhan Cihaner  YSK’ya gelerek, ilçelerde olan tutanakların  kaldırılması için dilekçe verdi.

İlhan Cihaner eylemi vatandaş oyuna sahip çıkması olarak değerlendirdi. Cihaner  “Yurttaşlarımızın tek bir oyunun bile peşine düşüyor. Sandıklardaki bize ait tutanakların tamamı sisteme girildi. Karşılaştırmalar yapılıyor. Tek tek itirazlar yapılıyor. YSK’da oy sayım dökümü yok. Onun için süre var. Bu itirazlar sürüyor. Şu andaki tabloya bakarak net birşey söylemek spekülatif olacaktır. Gökçek’in yaptığı açıklamaları erken buluyoruz. Birkaç gün içinde netleşecek. Çok fazla usulsüzlük var. Kaydırmalar var. Normal seçmen davranışıyla açıklanamayacak şeyler var. Örneğin bazı sandıklardan hiç oy çıkmadığı görülüyor. Muhtar pusulalarının atıldığı zarfların akibeti de var. Bunların hepsi belirsiz hale getiriyor. Vatandaşın oyuna sahip çıkması gereken devlet mekanizması oylara sahip çıkmıyor.” Dedi

 

sg


İlgili yazılar

Öztrak: Varlık Fonu Ekonomiyi Batırır

CHP Milletvekili Faik Öztrak, Türkiye Varlık Fonu düzenlemesinin mevcut haliyle ekonomi için ciddi riskler içerdiğini ifade etti. Kamu harcama usullerinden

RTÜK kararına iptal davası

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin’in görevden alınması talebiyle RTÜK’e yaptığı başvurunun “Başbakan Yardımcılığına ve bilgi

Manevi ızdırap çekiyormuş

Avukatı aracılığı ile Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na 2 sayfalık suç duyurusu dilekçesi sunan TV Programcısı ve yazar Esra Elönü Civliz, gazeteci

Bir Cevap Yazın