CHP’de kongreler genel seçim sonuna kaldı

CHP’de kongreler genel seçim sonuna kaldı

CHP’de kongreler seçim sonuna kaldı. İl ve ilçelerin kongre takvimini görüşmek üzere toplanan CHP  MYK’da alınan karar gereğince seçimin erkene alınması olasılığı nedeniyle kongrelerin seçim sonuna bırakılması kararlaştırıldı. Toplantı sonunda yazılı bir açıklama yapan genel Başkan Yardımcısı Haluk koç şöyle dedi:

Bugünden itibaren bütün örgütlerimizin temel görevi iç işleyişle meşgul olmak yerine “2015 seçimleri”ne odaklanmaktır

Bilindiği üzere 34. Olağan kurultayımız 17-18 Temmuz 2012 tarihlerinde yapılmıştır. İki yıllık süre 18 Temmuz 2014 tarihinde dolmaktadır. Parti Meclisimiz 23.06.2014 tarihli ve 12 no’lu kararı ile bir yıllık uzatma yetkisini kullanarak süreyi 2015 yılına kadar uzatmıştır.

Esasen 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimler ve 10 Ağustos 2014 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri, bu süre içinde kongre takvimini işletme olanağı bırakmamıştır.

2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanununun 6.maddesi uyarınca normal genel seçim tarihi 7 Haziran 2015 olacaktır. Buna göre seçimin başlangıç tarihi 9 Mart 2015, aday olacak örgüt başkanı ve yöneticilerin istifası gereken tarih de 9 Şubat 2015’tir. Öte yandan iktidar çevrelerinde seçimlerin erkene alınma çalışmalarına ilişkin bilgiler de gündemde konuşulan konular arasındadır.

Bu çerçeveden bakıldığında, Parti Tüzüğü ve Kongreler Yönetmeliğindeki süreler de dikkate alındığında seçim süreci içinde takvimin tamamlanması mümkün görünmemektedir.

Bugünden itibaren bütün örgütlerimizin temel görevi iç işleyişle meşgul olmak yerine “2015 seçimleri”ne odaklanmaktır. Bu nedenle Merkez Yönetim Kurulumuz Parti Meclisinin bir yıllık uzatma kararını da göz önüne alarak kongre takviminin 2015 Genel Seçimlerinden sonra başlatılmasını uygun görmüştür.”


İlgili yazılar

Yargı Yasayla Siyasallaştı!

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan,  Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeliğine 4 isim atadı. Atatan hakimler  arasında, Cumhuriyet gazetesine dava açan İstanbul

Cumhuriyet’i Teslim Alamayacaksınız!

Cumhuriyet Vakfı Adına İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç, basın özgürlüğü ve yurtaşların haber alma özgürlüklerine yapılan darbe ile ilgili içiklama yaptı.

‘Anlaşılan Adil Gür fal açtırmış’

A&G araştırma şirketi sahibi Adil Gür’ün Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin ’ Seçim birinci turda sonuçlanacak’ şeklindeki açıklamasına tepki gösteren CHP Adana Milletvekili Turgay

Bir Cevap Yazın