CHP’den Adil Gür Teklifi

CHP’den Adil Gür Teklifi

CHP kamuoyu araştırma şirketlerinin toplumu yanıltmasının önüne geçilmesi ve taraflı anketler yayınlayanlar için caydırıcı yaptırımlar uygulanması amacıyla yasa değişikliği teklifi verdi. İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş tarafından TBMM Başkanlığına verilen teklif Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanununda Değişiklik Yapılmasını öngörüyor. Araştırma şirketi sahibi Adil Gür son gün yaptığı açıklamada halk oylaması sonucunun yüzde 60.8 ‘evet’ olacağını iddia etmişti.

CHP seçim öncesi kamuoyu araştırma şirketlerinin toplumu yanıltmasının önüne geçilmesi için yasa değişikliği teklifi hazırladı. İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş tarafından hazırlanarak TBMM Başkanlığına verilen teklif toplumu yanıltan şirketlere caydırıcı yaptırımlar uygulanması nı öngörüyor. CHP’li Yarkadaş, “Teklifle seçmen iradesinin gerçek dışı anket sonuçlarıyla yönlendirilmesinin engellenmesi amaçlanıyor” dedi.
Teklife göre, yasağa uymayan ve kanunda belirtilen şartları yerine getirmeyen şirketlere; birlikte çalıştıkları tespit edilen partiden fatura karşılığı aldığı ücretin 100 katı idari para cezası kesilecek ve şirket yetkilileri 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.
CHP kamuoyu araştırma şirketlerinin Kanun teklifinin gerekçesinde, seçmenin nabzını yoklamak için araştırma şirketleri tarafından yapılan kamuoyu araştırmalarının son yıllarda büyük ölçüde güvenilirliğini yitirdiği ifade edildi.

‘11-12 PUANLIK YANILMA PAYLARI NORMAL DEĞİL’
Siyasi ve sosyal konularda yapılan tüm araştırmaların belirli bir hata payı ile yapıldığını hatırlatan Yarkadaş, “İstatistiksel bir çalışma ile yapılan bu araştırmalarda +- %2 yanılma payı vardır. Ülkemizde ise %15-20’lik yanılma payı bile bazı firmalar için olağan hale gelmiştir. 2014 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 2017 Referandum sonuçları dikkate alındığında tahmin edilen ile gerçekleşen sonuçlar arasında 11-12 puanlık yanılmalar olmuştur. Bu rakamlar alınan oy miktarlarının %20’si civarında bir yanılmayı göstermektedir” ifadesini kullandı.
298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun, seçim yasaklarının başlaması ile anketlerin yayımlanmasını kesin bir dille yasakladığını da hatırlatan Yarkadaş, şöyle devam etti:

“Ülkenin geleceğini belirleyecek olan seçimlerdeki bu derece büyük yanılmalar kabul edilebilir değildir. Kamuoyu araştırmalarında yüzde 2’lik hata payı makuldür. Bu oranın üzerinde ya da altında gösterilen sonuçlar, bunun kasıtlı olduğunu ve bir algı operasyonu yapıldığını göstermektedir.
Ayrıca 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri Ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun, seçim yasaklarının başlaması ile anketlerin yayımlanmasını kesin bir dille yasaklamıştır. Yüksek Seçim Kurulu, her seçimden önce bu yasağı bir genelgeyle hatırlatmaktadır. Ancak araştırma şirketleri ve medya bu yasağa uymamaktadır. Son referandumda da yasal uyarılara rağmen buna uyulmadığı görülmüştür. Bu nedenle kanuna aykırı davranışlarda bulunan firmalar için caydırıcı cezalar uygulanmalıdır.”
Ayrıca araştırma şirketleri; yaptıkları anket ve araştırma çalışmalarından elde ettikleri gelirleri, aldıkları danışmanlık ücretlerini, televizyon ve radyo programlarından aldıkları ücretleri kurumsal web sayfasından duyurmakla yükümlü olacak.


İlgili yazılar

Fetullah Gülen dosyası tamam!

22 Temmuz soruşturması dosyasında yer alan fezlekede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bir numaralı müşteki olarak yer alırken Fethullah Gülen ise

Yurt evlatlarını yemeye devam ediyor

Veda… Necdet Saraç Yurt Gazetesi’nin kuruluşunun ilk adımlarından bu yana içindeyim. Merdan Yanardağ’ın “İktidara ve sisteme karşı alternatif sol bir gazete

Trabzon’da RTE isyanı

AKP’li Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin yapımı süren Akyazı Spor Kompleksi’ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adının verilmesi önerisine tepki gösteren Trabzonspor taraftarları

Bir Cevap Yazın