CHP’DEN SEÇİM BARAJI TEKLİFİ

CHP’DEN SEÇİM BARAJI TEKLİFİ

CHP, AKP’nin üzerinde çalıştığı dar bölge seçim sistemine karşı yüzde 10 seçim barajının yüzde 3’e indirilmesi için harekete geçti. CHP, seçim barajının yüzde 3’e düşürülmesi için kanun teklifi verdi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Milletvekili Seçim Kanununda Değişiklik Yapılması Dair Kanun Teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Teklif yüzde 10 seçim barajının yüzde 3 olarak indirilmesini öngörüyor.  Teklifin gerekçesinde, yüzde 10’luk seçim barajı uygulamasının, halkın temsil hakkının önündeki en büyük engel olduğu belirtilerek, “2002 milletvekili seçimlerinde AKP toplam oyların yüzde 34’ünü, Cumhuriyet Halk Partisi ise yüzde 19’unu almıştır. Seçim barajı engeline takılan siyasi partiler nedeni ile o dönem Meclis’e sadece iki parti girebilmiştir. Halk iradesinin o dönemde yarıya yakını TBMM’de temsil edilememiştir. AKP iktidarı tüm söylemlerinde demokrasi vurgusu yaparken, uygulamada bu isteği inandırıcılık kazanmamaktadır” denildi.
Teklifin gerekçesinde, siyasal yaşamın tüm aktörlerinin temsil edildiği daha adil bir seçim barajı belirlenmesi ve bu barajın yüzde 3 (üç) olması gerektiği ifade edildi.


İlgili yazılar

CHP’li Yılmaz: Barzani Uyarılmalı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Kerkük İl Meclisi’nin, kentin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) ilhakı için referandum kararı almasına

Galatasaray’da yeni başkan Dursun Özbek !

Galatasaray Kulübü’nünün yeni başkanı  Dursun Özbek  oldu. Sabah saat 10 başlayan o verme işlemi saat 18 de bitti.Kulüp başkanı Duygun

Bir Cevap Yazın