CHP’liler uyarmış

CHP’liler uyarmış

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Kocaeli Kandıra T Tipi Cezaevi’nde çıkan yangın için, “uyarmıştık” dedi. Ağbaba, Kocaeli Kandıra T Tipi Cezaevi’nde çıkan yangına ilişkin açıklamada bulundu.
Cezaevi ziyaretleri kapsamında Kandıra Cezaevi’ni en son 14 Şubat 2014 tarihinde ziyaret ettiklerini anımsatan Ağbaba, “Yaptığımız incelemeler ve tutuklu ve hükümlüler ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonrasında Kandıra T Tipi cezaevindeki sorunları ve hak ihlalleri konusunda kamuoyunu bilgilendirmiştik ve uyarmıştık” dedi.

KOMİSYON İSTEDİ

16-18 Haziran 2012 tarihinde Urfa cezaevinde de benzeri sebepler nedeniyle yangın çıktığını belirten Ağbaba, Kandıra T Tipi cezaevinde yaşanan isyan ve yangın ile ilgili derhal bağımsız bir komisyon kurulması ve Adalet Bakanlığı’nın müfettiş görevlendirmesi gerektiğini söyledi. Kandıra T Tipi Cezaevinde diğer tüm cezaevlerinde yaygın bir şekilde yaşanan birçok sorunun var olduğunu belirten Ağbaba, şöyle devam etti:  “Yaşanan tüm hak ihlalleri ve sorunlar hakkında mahpusların hazırladıkları şikayet dilekçelerinin ve mektupların yerine ulaşmadığı bilgisi mahpuslar ile yapılan görüşmelerimizde tarafımıza iletilmişti. Bu cezaevinde, en büyük sorun yoğunluk. Örneğin, bir koğuşta 16 ranza olmasına rağmen 18 kişi kalıyor. 2 kişi yerde yatıyordu.

“SAĞLIK HİZMETLERİNE ERİŞİM CİDDİ SORUN”

Diğer yandan cezaevinde hastaneye sevkler çok ciddi problem. Mahpuslar hastane sevkleri için 5-6 ayda beklemek zorunda kalıyorlar. Ayrıca mahpuslar revire gidişler dahi problem yaşıyorlar. En fazla iki kişi gidebilmelerine izin verildiği için diyelim ki koğuşta 3 kişi hasta o gün revire sadece iki gün çıkabiliyor. Bu cezaevinde sevkler ciddi problem. Mahpusların özellikle ailelerine yakın yerlerdeki cezaevlerine sevk taleplerine 60 günde cevap geliyor ve çoğunlukla da olumsuz yanıtlar veriliyor.  Çıplak arama uygulamasının varolduğu cezaevinde, mahpuslar sürekli olarak ayakkabı araması yapıldığı için, girişte çıkışta ayakkabı çıkartmak zorunda kaldıkları için hastaneye ayakkabısız gittiklerini belirtmişlerdir.”


İlgili yazılar

Yargıtay’da özel yetkili mahkeme tartışması

Yargıtay 11. Ceza Dairesi’nde İrtica ile Mücadele Eylem Planını uygulamaya koydukları iddiasıyla yargılanan Erzincan eski Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ve

Google Görmez’i nasıl gördü ?

Dünyanın en çok tıklanan arama motoru Google’daki bir özellik görenleri şaşkına çeviriyor. Buna göre arayacağınız kişinin ismini yazıp sonuna “kimdir”

YENİDEN YARGILAMA SEÇİM SONU

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bakanlıkta CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ile görüştü. Görüşmeye tutuklu yakınları da katıldı. Yılmaz, görüşmenin ardından tutuklu yakınlarıyla birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısına Balyoz Davası sanığı emekli orgeneral Çetin Doğan’ın eşi Nilgün Doğan’da katıldı.

Bir Cevap Yazın