Cumhurbaşkanı Gül Laikliği Savundu!..

Cumhurbaşkanı Gül Laikliği Savundu!..

ANKARA – Laikliğin anayasada yer almasının yıl dönümünde bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Abdullah gül “laiklik devletin din ve vicdan özgürlüğünün kullanılması konusunda herkese eşit mesafede durması, farklı hayat tarzlarına gelebilecek baskıların önüne geçmesi, hak ve özgürlükler sistemi olan demokrasinin vazgeçilmez gereklerinden biridir” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Laiklik İlkesinin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na girişinin 77. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Mesajında, “Türkiye Cumhuriyeti’nin temel yapı taşlarından laiklik ilkesi, 5 Şubat 1937’de Anayasa’ya girmiş ve Cumhuriyet’in değiştirilemez bir niteliği olarak daha sonraki anayasalarda da yerini almıştır” hatırlatması yapan Gül, Türkiye’nin, modernleşme ve çağdaş dünyayla bütünleşme gayretlerinin en önemli unsurlarından biri olan laikliği, bir yönetim ilkesi olarak benimseyip ve yerleştirdiğini vurguladı.

Anayasanın ilgili maddelerinde laikliğin uygulanmasına ilişkin esasların belirlendiğine ve hükme bağlandığına dikkat çeken Gül, mesajını şöyle sürdürdü:

“Buna göre laiklik ilkesinin gerek devlet hayatını gerek toplum hayatını kuşatan iki önemli boyutu bulunmaktadır. Laiklik ilkesi bu yönüyle bir taraftan din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasını, devletin pozitif hukukunun dini kurallara dayandırılmamasını; diğer taraftan da din ve vicdan hürriyetinin sağlanmasının teminat altına alınmasını içinde barındırmaktadır.

Sosyal barışın korunmasının en önemli şartı olan laiklik, vatandaşlarımızın farklılıklar taşıyan inançlarını özgür şekilde yaşayabilmelerinin güvencesidir. Bu bağlamda devletin din ve vicdan özgürlüğünün kullanılması konusunda herkese eşit mesafede durması, farklı hayat tarzlarına gelebilecek baskıların önüne geçmesi, hak ve özgürlükler sistemi olan demokrasinin vazgeçilmez gereklerinden biridir.”

Bu itibarla laikliğin, devletin bütün dinler ve mezhepler ile inanç grupları ve inançsızlar karşısında tarafsız olmasını, hepsine saygıyla yaklaşmasını öngördüğüne işaret eden Gül, şunları kaydetti:

“Böyle bir anlayış hiç şüphe yoktur ki, bütün düşünce ve inançların kendi farklılıkları ile bir arada, barış, hoşgörü ve diyalog içerisinde yaşamasını mümkün kılmaktadır.

Türkiye’nin demokratikleşmesi, insan hak ve özgürlüklerinin standartlarının en geniş manada yükseltilmesi, hukukun üstünlüğünün her alanda sağlanması, hedeflerimize ulaşılması bakımından elzemdir. Bu amaç doğrultusunda son yıllarda gerçekleştirilen köklü reformlar, ülkemizin çağdaş demokrasiler arasındaki yerini güçlendirmiştir. Diğer taraftan Türkiye’de uzun yıllardır tartışma konusu olan sorunların artık toplumsal mutabakatla çözüme kavuşturulması, memnuniyet vericidir. Bu gelişmeleri, ülkemizin evrensel demokrasi normlarını tümüyle hayata geçirme kararlılığının bir tezahürü olarak görüyorum.

Laiklik ilkesinin Anayasal bir ilke olarak kabul edilmesinin 77. yıl dönümünde, halkımızın Cumhuriyet’in niteliklerinin ve demokrasinin kazanımlarının değerinin bilincinde olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum.”


İlgili yazılar

Belediyede yolsuzluk böyle yapılıyor

Yerel seçimlerde AKP’den Karasu Belediye Meclis üyesi seçilen ve belediyede yaşandığını iddia ettiği olumsuzluklara tepki göstererek görevinden istifa eden Nusret

Gülen cemaatine savaş, İsmailağa cemaatine destek

Fetullah Gülen ve cemaatine savaş ilan eden  Başbakan Erdoğan seçim öncesi destek için İsmail Ağa cemaati’ni ziyaret etti. Ziyarette Erdoğan’a

Bahçeli: Fetö’cüler Aday Bile Olmasın!

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, parti teşkilatlarına gönderdiği genelgede kongre takviminin başladığını belirterek FETÖ ve diğer suç örgütleriyle

Bir Cevap Yazın