Cumhuriyete sahip çıkmak Atatürk’e sahip çıkmaktır

Cumhuriyete sahip çıkmak Atatürk’e sahip çıkmaktır

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu “Cumhuriyete sahip çıkmak Mustafa Kemal Atatürk’e sahip çıkmaktır” dedi. Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu Atatürk’ün büyüklüğünü anlamak için kısa bir mukayese yapmanın yeterli olduğunu belirterek “Bir Atatürk’ün kurduğu cumhuriyete bakın bir de Atatürk’ün olmadığı İslam coğrafyasına bakın. Düşmanları bile ona saygı gösteriyor. Düşmanları bile onu Nobel’e aday gösterirler. 100 yılda bir çıkar böyle lider, o da Türklere nasip oldu diyor Churchill.1921’de daha Cumhuriyeti kurmadan önce Çocuk Esirgeme Kurumu’nu kurdu. 1923’te İzmir İktisat Kongresi’ni topladı. Hiçbirisi ekonomi eğitim görmemişti… 1925 17 Aralık’ında köylülerin en çok şikayet ettiği aşar vergisini kaldırdı. Herhangi bir tehlikeyle TC karşı karşıya geldiğinde kendi silahlarımızla kendi kendimizi savunmalıydık. 1925’te Kayseri’de uçak fabrikasının temelleri atıldı. O hayattayken uçak ihraç eden bir ülkeydik. 1930’da merkez bankasını kurdu. İlk kez kendi parasını basan bir devlet olduk. Kimseye el avuç açmadılar. Fabrikaları demiryollarını söylemedim. Osmanlının borçlarını sonuna kadar ödediler. Ne zaman 4 Haziran 1944. Bizim ekonomik ve siyasi tarihimizin dönüm noktasıdır bu tarih ve bir tarih daha 22 Eylül 1947. merkez bankası bir açıklama yapıyor, 176 ton altın vardır diyor. Düşünün, bir ülkeyi ayağa kaldırıyorsunuz, köylüyü perişan eden aşar vergisini kaldırıyorsunuz, uçağınızı yapıyorsunuz. Anadolu’nun her tarafına fabrikalar götürüyorsunuz. Yolsuzluk yapanları da yüce divana gönderiyorsunuz. Mustafa Kemal, dört ayrı dosya halinde göndermiştir. Bu ülkenin insanları Mustafa Kemal’e şükranla bağlanmasında ne olsun? dedi.

CHP lideri Atatürk’ü sevmeyenler bulunduğunu ve onlarda Allah Korkusu bulunmadığını kaydeden CHP lideri “Dünya Atatürk deyince saygı duyuyor. Şimdi de sevmeyenler var. Onlarda Allah korkusu yok. Bütün mal varlığını bu ülkeye adadı. Hayatı savaş meydanlarında geçti. Böyle bir insanı yüceltmemiz kadar doğal ne olabilir? Mustafa Kemal’in Türkiye’si bugünkü Türkiye’den daha görkemli daha iyi olmalıydı. Kendi uçağımızı 1925 – 35’te yaptık şimdi kendi uçağımız bile yok. Çağdaş uygarlığı yakalamak için hep beraber çalışacağız, haramilerden bu ülkeyi kesinlikle temizleyeceğiz.” diye konuştu.

CHP lideri madenler konusunda ortak b ir çalışma komisyonu kurulması ve gereken önlemlerin alınması için hükümete çağrı yaptı. CHP lideri Yırcalı köyü’nde kesilen 6 bin zeytin ağacından hükümetin sorumlu olduğunu da sözlerine ekledi.


İlgili yazılar

HDP’liler Akdoğan ile görüştü

HDP’liler Başbakan yardımcısı Yalçın Akdoğan ile görüştü. Yaklaşık bir saat süren görüşme sonrası Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder basının karşısına

Vali Coş boş durmadı

Görev yaptığı her ilde mutlaka bir vukuatı bulunan Sakarya valisi Hüseyin Avni Coş bu kez de  öğle saatlerinde eşi ve

Tanal: Gemicileri kurtarın

Armatör yakıt borcunu ödemediği için Ayanoğlu Denizcilik’e ait “Seren ayanoğlu isimli gemi  Fas’ın Kazablanka limanında çalışanları ile birlikte rehin kaldı. CHP

Bir Cevap Yazın