Davutoğlu açıkladı: Twitleri izliyoruz

Davutoğlu açıkladı: Twitleri izliyoruz

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Akil İnsanlar Heyeti’yle Dolmabahçe’de  yaptığı toplantıda çözüm süreciyle ilgili olarak ” Sadece Türkiye olarak değil sizin bu çabalarınız sonrasında çevre ülkelerde yaşanan kırılmaların derinleşmesi göz önüne alındığında insanlık adına da teşekkür borçlu olduğumuzu düşünüyorum. Bu anlamda çözüm süreci bu toprakların en önemli projesidir en başından itibaren söyledik. Sadece bu ülkenin projesi değil burada başarılı olduğunda çevre ülkeler içinde ilham kaynağı olacak önemli” dedi.

Davutoğlu çözüm sürecini sabote etmeye yönelik olarak değerlendirdiği eylemler için  ise şöyle dedi:

“İşte son olaylarda ‘silahlanıyoruz ve saldırıyoruz’ şeklinde bir tweet, bu tweetler var. Kesinlikle bu tweetlerin hepsi kayıtlarımızda da var. ‘Bu gece herkes silahlansın ve şurayı bassın’. Silahlanma çağrısında bulunan bir tweetin küreselleşme amacı, biz burada ne kadar konuşursak konuşalım, ne kadar ortak vicdanı harekete gecikirsek geçirelim, provakatif bir grup, provakatif ve yanlış bir bilgiyle ‘Türkiye IŞİD’e yardım ediyor, Kobani’de şu’. Bunların hepsini size aktaracağım. Bütün bu çabaları yok sayan olağanüstü hızda ki bir bilgi iletişimini kötüye kullanan bir sonuç doğurabiliyor ve bir anda bir şehir yanmaya başlıyor. Küreselleşmenin bize getirdiği araçlar, bir anda bizim barışçıl projelerimizi, demokrasi çabalarımızı dumura uğratacak sonuçlar doğurabiliyor.”

“KÜRTLERİN DEVLETİ TÜRKİYE CUMHURİYE DEVLETİDİR”

“Kürtlerin bir devleti yok. Kürtlerin bir devlet arayışı var. O zaman Kürtlerin devleti Türkiye Cumhuriyeti Devletidir. Bizim şehirlerimiz nevzuhur kimlikler üzerinde doğmadı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti istiklal harbini, Mezopotamya, Kafkas, Balkan kavimlerinin çocukları bütün o omuz omuza, bir arada verdiler bu savaşı. Çanakkale savaşı da dahil olmak üzere, ortak bir çabanın ürünü olarak doğdu ve tarih, sosyopolitik süreklilik hep devam etti bu topraklarda.”

“KOBANİ ÖNEMSİZDİR DEMEK İSTEMEDİK”

Biz ‘Kobani ile çözüm süreci arasında bağlandı kurulmasın’ derken Kobani önemsizdir demek istemedik. Biz hiçbir zaman da demedik. Ama Türkiye’deki çözüm süreci, Suriye’de Kobani meselesi yokken de vardı. Ondan önce vardı. O mesele çözülse de çözülmese de devam edecek. Türkiye’deki çözüm süreci başarıya ulaştığında bütün çevre faktörleri pozitife yönde dönüştürür. Türkiye’de ki çözüm süreci doğru istikamette yürüdüğünde etraftaki bütün o çatışamalara da şifa ilacı haline gelir.”

HERKES SİLAHLANSIN’ TWEETİ ATAN KİMLERLE BAĞLANTILI”

“6-7 Ekim’de vandalizmin, şiddetin gaspın cinayetin her türlüsü işlendi. O zaman samimiyet testinden geçiyor herkes. Her işi ikincil kılıp çözüm süreciyle ilgili her şeyi yapmışken gördüğümüz bu oldu. ‘Biz şiddet çağrısı yapmadık’ deniyor. ‘Herkes silahlansın’ tweeti atan kimlerle bağlantılı. Hepimizin oturup iyi bir muhasebe yapması gerekiyor. Özeleştiri yapmaktan da çekinmiyoruz. Faili meçhullerin üzerine gittiğimizi herkes biliyor. Şu anda da failli meçhuller var. Ama bunlar JİTEM gibi yerler tarafından değil kimliğini gizleyenler tarafından yapılıyor. Yasin Börü’yü kim öldürdü. Ne zaman çözüm sürecinde yol alsak şu veya bu oluyor ve ortalık karışıyor. Birileri puslu havayı seviyor. Görevimiz puslu havayı dağıtmak. Bu noktada Akil İnsanlar Heyeti’nin yardımına ihtiyacımız var. Çözüm sürecindeki kararlılığımızda en ufak bir değişiklik yok.”


İlgili yazılar

YDK’larda iş güvenliği uzmanı ve hekim yok

Yapı denetim kuruluşları kime çalışıyor ? Eyidoğan : Yapı denetim kuruluşları bünyesinde iş güvenliği uzmanı ve hekimi olmadığını ifade ederek,

Erdoğan’ın hayali Halife olmaktı!

Aslen Suriyeli olan Ortadoğu uzmanı gazeteci Hüsnü Mahalli,  “IŞİD’in elinde füze ve kimyasal silah var. Şakası yok! Şam’da patlattıkları neydi? Tel

CEMAATİN GELİNİ İNGLİZ GAZETESİNE TÜRKİYE’Yİ YAZDI

Fetullah Gülen’in “altın nesil” gazetecilerinden Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can Sağlık’ın eşi olan yazar Elif Şafak, İngiliz The Guardian gazetesinde yayımlanan ve Berkin Elvan olayını anlattığı makalesinde “halk kendisi ihanete uğramış hissediyor. Filler tepişirken çimenler eziliyor” ifadelerini kullandı.

Bir Cevap Yazın