Davutoğlu: Hükümeti yolsuzlukla eleştiremezsiniz

Davutoğlu: Hükümeti yolsuzlukla eleştiremezsiniz

Başbakan Ahmet Davutoğlu 2015 bütçe görüşmelerinde konuştu.

İşte Davutoğlu’nun konuşmalarından satırbaşları:

Türkiye birbiriyle kenetlenmiş bir millete sahiptir. Bir medeniyeti savunmak için omuz verdiler. Türkiye Cumhuriyeti köklü bir devlettir. Ne oldu da biz bu kadim milletin son medeniyetini kaybettik. Maalesef bu aidiyet bilincini kıranlar oldu. Halaskar-i Zabitan gibi kurumlar vardı. Duyun-u Umumiye geldi. 20 yüzyıla girerken devletimizin Ak Parti öncesi durumuna bakalım. Devlet-millet aidiyet bağı çökmüştü. Başörtülü kızlar aşağılanıyorlardı. Duyun-u Umumiye memunu gelir karşısına bakanlar ceket iliklerdi. İş dünyası başbakanın ne dediğine bakmazdı. İstanbul Lisesi’nde her Duyun-u Umumiye Kasası’nı gördüğümde Allah millete bir daha yaşatmasın derdim. Bakanların ithal olarak geldiği milli iradenin kalktığı bir dönem yaşadık. Bunun uluslararası boyutları da oldu. Biz iktidara geldiğimizde Türkiye 26’ıncı büyük ekonomiydi.
Siyaset üzerindeki bütün vesayet odaklarını; ister darbe geleneğinden gelen, isterse postmodern ya da başka adlarla paralel yapılarla gelen bütün vesayet odaklarını kaldırdık, kaldırmaya kararlıyız. Bir daha gücünü milletten alan ve bu

TBMM’de temsil edilen milli iradenin yerine kimse başka bir güç ikame edemeyecek

Mısır bizim kadim dostumuz. Bizim darbecilerle problemimiz var. Sizle de problemimiz var çünkü siz de darbecisiniz.  Başbakan Davutuoğlu’nun bu sözlerinin ardından muhalefet sıraları karıştı. CHP’li vekiller aşağa kalkarak Davutoğlu’nun sözlerini protesto etti. Meclis Başkanı Cemil Çiçek araya girerek tansiyonu düşürmeye çalıştı.
Davutoğlu, daha sonra konuşmasına devam etti. Davutoğlu, ” Siz dönüp bana ‘Mısır halkıyla kavgalısınız’ dediniz, ‘bizi Mısır halkıyla düşman yaptınız’ dediniz. Ben de sizi darbe döneminde Mısır’a heyet göndermekle suçluyorum. Siz bu ülkenin cumhurbaşkanına hakaret edeceksiniz ama en ufak bir eleştiride tepki göstereceksiniz” dedi.

“Siz bundan alındınız sayın Kılıçdaroğlu ve ekibi. Sakin bir şekilde dinleceyekseniz niçin bu kadar sert bir ifade kullandım biliyor musunuz, biraz empati yapmakta fayda var. Siz şöyle döndünüz ve ben başta olmak üzere bütün bakanlar kuruluna ‘tabii sizin çocuklarınızın çocuklarınızın iş sorunu yok’, haksız şekilde istihdam edildiklerini söylediniz. Bakın size bir belge göstereceğim. Bakın o yıllarda Sayın kılıçdaroğlu o dönem müsteşar yardımcısı. Kılıçdaroğlu’nun oğlu 14 yaşında. 1 Mart 1997. SGK’da bir düzenleme yapılıyor ve çocuğu okuldayken işe giriş çıkışı yapılıyor. Şimdi bunu açıklayın. Kızınız Azime Aslı Kılıçdaroğlu. O dönemde 19 yaşında sadece başlamak için işe giriş çıkışı yapılıyor. Zeynep Kılıçdaroğlu. Kendilerinden çok özür diliyorum ama onların suçu yok. Sizin suçunuz.”

Sayın Kılıçdaroğlu bu dosyayı size yollarım. Eğer siyasete seviye getireceksek ailelerimizi bunun dışında tutalım. Ama dönüp hükümete böyle eleştiriler getiremezsiniz.


İlgili yazılar

RÜŞVET VE YOLSUZLUK SORUŞTURMASI AKP’NİN DENGESİNİ BOZDU

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ”Başbakan Erdoğan’a ve ailesine kadar dayanan yolsuzluk suçlamaları nedeniyle hükümetin çeteleşme, mafyalaşma ve organize suç teşekküllerini aratmayacak bir kanunsuzluğa saptığını” söyledi.

Bahçeli: 1919’lu yılların Türkiye’si gibiyiz

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli AKP iktidarı döneminde Türkiye’nin yıkım üstüne yıkım yaşadığını hezimetten hezimete koştuğunu söyledi. Bahçeli “Devlet, millet,

Kılıçdaroğlu’ndan AKP’ye teklif

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Parti Meclisi öncesinde gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu Başbakan’a seslenerek, “Sayın Davutoğlu siyasette ahlak, temizlik

Bir Cevap Yazın