Demirtaş: Provakasyona izin vermedik

Demirtaş: Provakasyona izin vermedik

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş Cumhurbaşkanı  Erdoğan ve Davutoğlu’nun partisine yönelik eleştirilerine “Bunlara göre HDP’ye oy vermek vatan hainliği olarak görülüyor. Biz bunların provakasyonuna izin verseydik her gün onlarca kişinin kanı dökülürdü”dedi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin İstanbul Kazlıçeşme’de yaptığı mitingdeki konuşmasında  iktidar partisinin çirkin bir politika yürüttüğünü ifade etti. Selahattin Demirtaş, “Öylesine çirkin bir politikayla, tekçi politikalarla Türkiye’yi kutuplaştırdılar ki, birbirimize selam veremeyecek hale gelelim istediler. Ama bizler bu oyuna, bu tuzağa düşmedik. Biz varız, kimliklerimizle, inançlarımızla varız. Bunları yok etmeye çalışmak bir devlete, bir hükümete düşmez dedik. Biz bütün renkleri görünür kılacağız dedik. Her şeyi devletten beklemek yerine, birbirimize karşı saygıyla, demokratik kültür içerisinde eşitçe yaklaşacağız dedik. Bu meydan da çarşafı ile, başörtüsüyle, sakalıyla, yaşam tarzıyla Müslüman kardeşlerim var. Bu meydanda başı açık yaşam tarzıyla, genciyle, yaşlısıyla , her dinden, her kimlikten insan var. Bu şekilde yaşamak hiç de zor değilmiş. Nasıl bu meydanda bir araya gelebiliyorsak, nasıl birbirimize öfke duymadan müdahale etmeden, birbirimizden kinle, nefretle söz etmeden, birbirimizin yaşam tarzına sahip çıkarak çoğulcu bir demokrasiyi var edeceğiz” diye konuştu.

Demirtaş, “Biz yaralılar ülkesiyiz. İstedik ki önce yaralarımız saralım. Devletten de beklemeyelim birbirimizin yarasını biz saralım. Biz yaralarımıza merhem olalım istedik ve o merhemin adını koyduk. O ilacın adını koyduk. HDP işte o merhemin, o ilacına adıdır.
Türkiye’de zordur denileni, imkansızdır denileni başardık. Bütün kimlikler, inançlar bir araya geldik ve parti olarak seçime giriyoruz” dedi.

“BİZİ KİRLİ OYUNLARLA, KİRLİ İTTİFAKLARLA İÇ İÇE GÖSTERMEYE ÇALIŞTILAR”

Demirtaş, “Ne kadar tuhaftır, daha geçen yıla kadar, ülkenin Başbakanı, Cumhurbaşkanı, şunu söylüyordu bize, ‘cesaretiniz varsa, parti olarak seçime girin, niye bağımsız seçime giriyorsunuz?’ diyorlardı. İşte bak cesaretimiz varmış, şimdi parti olarak seçime giriyoruz. Bu cesaret seni korkutacaksa; niye o zaman yıllardır, parti olarak seçime girmemizi teşvik ediyordun. Parti olarak, HDP olarak seçime girme kararı aldık, tutturdular, ‘bir üst akıl bunları yönetiyor’ dediler. Uluslararası tezgah senaryoları, komplo senaryoları ile bizi kirli oyunlarla, kirli ittifaklarla iç içe göstermeye çalıştılar. Bizde akıl var ama üst akıl değil. Ortak akıl yönetiyor, HDP’yi ortak akıl. Ortak vicdanla HDP’yi yönetiyoruz. İşte Kazlıçeşme Meydanı bunun ispatıdır. Burada ki fotoğraf bunun ispatıdır. Ne yaparlarsa yapsınlar, kullandıkları dil; kutuplaşma ve gerilim siyaseti dili olsa da, biz bu duruşumuzdan var geçmeyeceğiz” ifadesini kullandı.

“BERABER YAŞAYACAĞIZ BU ÜLKEDE”

Demirtaş konuşmasını şöyle tamamladı:

“Bakın şu sırada da Yenikapı’da da kardeşlerimiz toplanıyor. Yenikapı’da bir araya gelecek olan halk bizim düşmanımız değil. 8 Haziran’da da komşumuzdur, akrabamızdır, kardeşimizdir. Beraber yaşayacağız, bunu unutmadan siyaset yapacağız ve buna layık bir yaşamı hep birlikte inşa edeceğiz. Bunu söyleyebilecek yürekleri var mı? Yok maalesef. Bir partiye oy vermek, gönül vermek, HDP’ye gönül vermek bunların nazarında vatan hainliği olarak adlandırılıyor. Bizler HDP olarak şu anda ortaya koyduğumuz siyaseti başarıyla yürütmemiş olsaydık bu seçim döneminde provokasyonlara önüne geçmemiş olsaydık, sağ duyumuzla, sabırla hareket etmemiş olsaydık, Türkiye’de çok gerilimli, Allah korusun her gün kan dökülen bir seçim yaşanacaktı. Buna asla izin vermedik. Çünkü bizim öncelikle iç barışa, toplumsal barışa ihtiyacımız var dedik. Seçimden de oydan da, sandıktan da daha kıymetli olduğuna inandığımız için. 7 Haziran akşamı bütün barış severlere, barışı hak eden herkese zafer armağan etmek istiyoruz. Bunun da gençlerle, kadınlarla olacağını biliyoruz. İstanbul ayağa kalkmışsa, İstanbul ben varım dediyse, yıkılmıştır o baraj yıkılmıştır. Bölgemizde de, bütün Ortadoğu’da da barışın garantisi olacağız.

Güçlü bir HDP, parlamentoda da güçlü bir HDP, Suriye’de de, Irak’ta da savaşın yaşandığı her yerde barışa biraz daha fazla yaklaşmak demektir. IŞİD barbarlığının bütün insanlığı tehdit ettiği bir dönemde bizler yani emekçiler, ezilenler, bütün kimlik ve inançlarımızla parlamentoda olursak, o parlamento savaş kararı alamayacak. Suriye’deki halklarımız için, Irak’ta yaşanan vahşet ve dram için, Yemen’e kadar, mazlum Filistin halkına, her yere destek için HDP’ye bir oy vermek yetecek. Biz artık ülkeyi yönetebilecek duruma geldik. Bütün arkadaşlarımız nitelikli bir kadro hareketi, ülkemizi yönetmeye talibiz artık. Bizler barajı elbette ki yıkıp, aşarak diğer partilerin de önünü açmış olacağız

 


İlgili yazılar

Bakanlar önce AKP’de prova yaptılar

AKP milletvekilleri, 4 eski bakanla Meclis Genel Kurulu’ndan önce genel merkezde kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Bu toplantı, haklarında soruşturma

Çam: Hedef Eğitim Sen Mi?

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, açığa alınan 11 bin 301 öğretmenin 9 bin 843’ünün Eğitim Sen üyesi olmasına tepki gösterdi.

Geleceğiz ve bu hıyanete son verecğiz

CHP  Karabük Milletvekili Adayı Mustafa Akay,”8 haziranda CHP iktidar olacak. Bu zulme, bu esarete, bu hıyanete, bu sömürüye, bu yolsuzluğa son

Bir Cevap Yazın