DEVLETİN BAŞINDA SORUNLAR ÇIKACAK

DEVLETİN BAŞINDA SORUNLAR ÇIKACAK

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in, “Yetkili ve sorumsuz cumhurbaşkanı ile etkili başbakan arasındaki ilişki sağlıklı olmaz” sözlerine “Anayasa çok açık. Halk tarafından seçilmiş bir yürütmenin başı doğal olarak etkin ve aktif olarak bu görevi yapmak isteyecek. Böyle bir durumda da yürütmenin diğer başıyla sorunlar çıkacak, çok başlılık olacaktır” dedi.

“AHLAKSIZLIKTIR” 

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, hükümetin yurt dışındaki Türk okullarına ilişkin yaklaşımına , “Şunu merak ediyorum, bu okullardan niye rahatsızlar, bu okulların kapanması bunlara ne sağlayacak?” dedi. Altay,
“Kin, ihtiras  ve intikam projesinin bu okullar üzerinden yürütülmesi tek kelimeyle siyasi olarak ahlaksızlıktır. Bazı ülkelere siz bu okulları kapatın biz size şu kadar nakit yardım da yaparız gibi bir anlayışı da devleti babalarının çiftliği gibi yönetildiğinin açık bir göstergesi saymak lazım. Şunu topluma hatırlatmak gerek. İki yıl önce ki Türkçe olimpiyatlarında Darphane’de madalya bastıranlar bunlar değil miydi? Ne değişti de şimdi bu okulların kapanması için devlet olarak devleti de alet ederek bir süreç yürütülüyor anlamak mümkün değil. Bir tane şey var bu kin ve intikam projesinin okullar üzerinden yürütülmesidir, ahlaki değildir.
Çocukların eğitim gördüğü okullara saldırmak bunları buldozerlerle adeta gecekondu yıkar gibi yıkma anlayışı bu çağın kabul edeceği bir anlayış değildir.”

MECLİS BAŞKANININ BU DEMECİNİ DÜZELTMESİNİ TALEP EDİYORUM”

Meclis Başkanı’nın seçim sonrasında yaptığı bir mülakattaki sözlerini hatırlatan Altay, “Sonuçları bakımından millet bu seçimde istikrara oy verdi, istikrarın sürmesine oy verdi gibi değerlendirmeyi Meclis Başkanına hiç yakıştıramadım. Meclis Başkanı şunu demek istiyor yani AKP’nin dışındaki bir parti Türkiye’de seçimi kazanırsa Türkiye’de istikrar bozulur anlamı çıkıyor oradan. Meclis Başkanının bu demecini düzeltmesini talep ediyorum” dedi.

“YÜRÜTMENİN DİĞER BAŞIYLA SORUNLAR ÇIKACAK, ÇOK BAŞLILIK OLACAKTIR” 

TBMM Başkanı’nın, “Yetkili ve sorumsuz cumhurbaşkanı ile etkili başbakan arasındaki ilişki sağlıklı olmaz” sözlerine ilişkin de Altay, Cumhurbaşkanının anayasaya göre yürütmenin başı olduğunu belirterek şöyle dedi:
“Ama sorumsuz bir yetki kullanan durumundadır. Bugüne kadar da bu yüzden hiçbir cumhurbaşkanı etkin aktif bir cumhurbaşkanlığı yapmadı. Ama Anayasa çok açık yürütmenin başı halk tarafından seçilmiş bir yürütmenin başı doğal olarak etkin ve aktif olarak bu görevi yapmak isteyecek. Böyle bir durumda da yürütmenin diğer başıyla sorunlar çıkacak, çok başlılık olacaktır bu bakımdan cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi anlayışı 367 krizinden sonra apar topar AKP’nin verdiği bir karar ve şimdi pişman olduğu bir karar ama geriye dönüşü de yok. Parlamenter demokratik sistemde cumhurbaşkanının parlamentodan seçilmesi parlamento üzerinden seçilmesi olması gerekendir. Bu bir anlık öfkenin bir sinirin bir ihtirasın sonucu bu böyle ama bu seçimde artık bu böyle olmak zorunda. Bunu şimdi değiştirelim, tekrar Meclis seçsin diyemeyiz. Bu cumhurbaşkanını halk seçecek ve göreceksiniz Türkiye’de kim başbakan olursa olsun kim seçilirse seçilsin yetki çatışması doğal olarak yaşanacak. Ben hiç inanmıyorum Tayyip Erdoğan da seçilse yaşanacak başka bir de seçilse yaşanacak.”


İlgili yazılar

Arınç: Siyaseten kaybedeceğiz ama…

Hükümet sözcüsü Bülent Arınç siyaseten kaybedeceklerini bildikleri halde çözüm sürecinin kendileri için olmazsa olmaz olduğunu söyledi. NTV’de canlı yayın konuğu

Hak, adalet, barış, özgürlük, mutluluk bayramı olsun! (video)

Bugün 1 mayıs . İşçi ve emekçilerin bayramı. İşçiler Taksim’de kutlamak istiyor. Çünkü 1977 ‘deki kutlama 37 insan öldürülmüştü. Hükümet

Kılıçdaroğlu Bahçeli görüşmesi

Cumhurbaşkanı adaylığı için girişimlerini sürdüren MHP Lideri Devlet Bahçeli, CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ziyaret etti. Görüşmede isimler yerine prensiplerin konuşulduğu belirtildi.

Bir Cevap Yazın