DİASPORA ACILARI KARALAMA KAMPANYASINA DÖNÜŞTÜRDÜ

DİASPORA ACILARI KARALAMA KAMPANYASINA DÖNÜŞTÜRDÜ

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, 1915 olaylarını değerlendirerek, Ermeni diasporasının acıları Türkiye’ye karşı bir karalama kampanyasına dönüştürdüğünü ifade etti. Diasporanın, kurumlar olarak parlamentoları, kitle olarak da kamuoyunu hedef aldığını kaydeden Çiçek, “Savaşlar üzerinden, geçmişte yaşanan acılar üzerinden politika geliştirilecek olursak bugün Avrupa Birliği olmazdı. AB’nin önde gelen ülkeleri tarihte yüzyıl savaşlarını yaşattılar, büyük katliamlar oldu, kanlı hesaplaşmalar oldu, ama bugün AB hepimizin üzerinde durduğu Türkiye’nin de tam üye olarak yer almaya çalıştığı uluslararası bir birliktir” dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasının anımsatılması üzerine, Ermeni diasporasının acıları Türkiye’ye karşı bir karalama kampanyasına dönüştürdüğünü ifade etti. 1915 olaylarının bu yıl ve gelecek yıl Türkiye’nin en önemli dış politikaları konularının başında geldiğini, devlet ve toplumun bütün kurumları olarak buna karşı bir politika geliştirmeye bunu uygulamaya çalıştıklarını belirten Çiçek, “Bunun en somut adımı 2005 yılında TBMM’de iktidar ve muhalefet tüm dünyaya meydan okuyan bir açıklama yaptı; ‘biz geçmişimizle yüzleşmeye hazırız, kimse bize soykırım yaptı tarzında asla kabul edilemeyecek bir ithamda bulunamaz, kimin elinde bilgi, belge varsa bunu tarihçiler bilim adamları gelirler ortaya koyarlar biz her türlü katkıyı veririz, çıkan sonuca razı oluruz, buna başkaları da razı olması lazım’ diye” dedi. 2015’e yılan girerken diasporanın kurumlar olarak parlamentoları kitle olarak da kamuoyunu hedef aldığını kaydeden Çiçek, karalama kampanyaları ile etki yaratmaya çalıştıklarını vurguladı. Çiçek, “Türkiye olarak da bir çaba var. Bir gayret var, yapılan her şeyi bu çerçevede değerlendirirsek olup biteni anlamamız daha kolay olacaktır. Kaldı ki savaşlar üzerinden, geçmişte yaşanan acılar üzerinden politika geliştirilecek olursak bugün Avrupa Birliği olmazdı. AB’nin önde gelen ülkeleri tarihte yüzyıl savaşlarını yaşattılar, büyük katliamlar oldu, kanlı hesaplaşmalar oldu, ama bugün AB hepimizin üzerinde durduğu Türkiye’nin de bir stratejik tercih olarak, tam üye olarak yer almaya çalıştığı uluslararası bir birliktir. Dolayısıyla meseleye bir de bu açıdan bakmak gerekir diye düşünüyorum” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ: RAMAZAN AYI GELMEDEN RAMAZAN ORUCU TUTMAM

Çiçek’e, Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili “Ters köşe olabilirsiniz” şeklindeki açıklaması da soruldu. Çiçek, “O, günlük politikayla ilgili. Günü gelsin. Ramazan ayı gelmeden ben Ramazan orucu tutmam. Nafile oruç tutarım da, Ramazan orucu tutmam” diye konuştu.
Çiçek, “Dünkü kutlamalarda sıcak görüntüler vardı. Sizce yumuşattı mı bu ortamı, bu tartışmaları?” denmesi üzerine de, “İnşallah katkı vermiştir. Bayramı bayram havasında kutlamak lazım. Samim olarak söylüyorum, bayram atmosferini biz bu ülkede bir yıl egemen kılsak bugün tartıştığımız konuların çoğunu tartışmayız. Türkiye’nin böyle bir bayram havasına, iklimine ihtiyacı var” dedi.
Yeni seçim sistemi tartışmalarıyla ilgili soruya da Çiçek, “Daha onlar gelmedi. Gelsin o zaman düşüncelerimi söylerim” yanıtını verdi.


İlgili yazılar

Meclis kulisi gazetecilere yasaklanıyor!

Parlamento muhabirlerine kulis yasağı geliyor. Göreve başladıktan sonra Atatürk’süz TBMM takvimi bastıran ve kırmızı halı yerine turkuaz renkli halı uygulayan

Gavat diyen vali’ye beraat, gazeteciye hapis cezası

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’un bir protestocuya yönelik hitabını köşe yazısına konu yapan gazeteci Hakan Gülseven “Vali Çoş’a hakaret etmek”

Bozdağ: AYM Türkiye’nin muhalefeti olmuştur

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın sözleri hakkında açıklama yaptı. Haşim Kılıç’ın emekliliğinin yaklaşması nedeniyle yeni arayışlar

Bir Cevap Yazın