DİASPORA ACILARI KARALAMA KAMPANYASINA DÖNÜŞTÜRDÜ

DİASPORA ACILARI KARALAMA KAMPANYASINA DÖNÜŞTÜRDÜ

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, 1915 olaylarını değerlendirerek, Ermeni diasporasının acıları Türkiye’ye karşı bir karalama kampanyasına dönüştürdüğünü ifade etti. Diasporanın, kurumlar olarak parlamentoları, kitle olarak da kamuoyunu hedef aldığını kaydeden Çiçek, “Savaşlar üzerinden, geçmişte yaşanan acılar üzerinden politika geliştirilecek olursak bugün Avrupa Birliği olmazdı. AB’nin önde gelen ülkeleri tarihte yüzyıl savaşlarını yaşattılar, büyük katliamlar oldu, kanlı hesaplaşmalar oldu, ama bugün AB hepimizin üzerinde durduğu Türkiye’nin de tam üye olarak yer almaya çalıştığı uluslararası bir birliktir” dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasının anımsatılması üzerine, Ermeni diasporasının acıları Türkiye’ye karşı bir karalama kampanyasına dönüştürdüğünü ifade etti. 1915 olaylarının bu yıl ve gelecek yıl Türkiye’nin en önemli dış politikaları konularının başında geldiğini, devlet ve toplumun bütün kurumları olarak buna karşı bir politika geliştirmeye bunu uygulamaya çalıştıklarını belirten Çiçek, “Bunun en somut adımı 2005 yılında TBMM’de iktidar ve muhalefet tüm dünyaya meydan okuyan bir açıklama yaptı; ‘biz geçmişimizle yüzleşmeye hazırız, kimse bize soykırım yaptı tarzında asla kabul edilemeyecek bir ithamda bulunamaz, kimin elinde bilgi, belge varsa bunu tarihçiler bilim adamları gelirler ortaya koyarlar biz her türlü katkıyı veririz, çıkan sonuca razı oluruz, buna başkaları da razı olması lazım’ diye” dedi. 2015’e yılan girerken diasporanın kurumlar olarak parlamentoları kitle olarak da kamuoyunu hedef aldığını kaydeden Çiçek, karalama kampanyaları ile etki yaratmaya çalıştıklarını vurguladı. Çiçek, “Türkiye olarak da bir çaba var. Bir gayret var, yapılan her şeyi bu çerçevede değerlendirirsek olup biteni anlamamız daha kolay olacaktır. Kaldı ki savaşlar üzerinden, geçmişte yaşanan acılar üzerinden politika geliştirilecek olursak bugün Avrupa Birliği olmazdı. AB’nin önde gelen ülkeleri tarihte yüzyıl savaşlarını yaşattılar, büyük katliamlar oldu, kanlı hesaplaşmalar oldu, ama bugün AB hepimizin üzerinde durduğu Türkiye’nin de bir stratejik tercih olarak, tam üye olarak yer almaya çalıştığı uluslararası bir birliktir. Dolayısıyla meseleye bir de bu açıdan bakmak gerekir diye düşünüyorum” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ: RAMAZAN AYI GELMEDEN RAMAZAN ORUCU TUTMAM

Çiçek’e, Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili “Ters köşe olabilirsiniz” şeklindeki açıklaması da soruldu. Çiçek, “O, günlük politikayla ilgili. Günü gelsin. Ramazan ayı gelmeden ben Ramazan orucu tutmam. Nafile oruç tutarım da, Ramazan orucu tutmam” diye konuştu.
Çiçek, “Dünkü kutlamalarda sıcak görüntüler vardı. Sizce yumuşattı mı bu ortamı, bu tartışmaları?” denmesi üzerine de, “İnşallah katkı vermiştir. Bayramı bayram havasında kutlamak lazım. Samim olarak söylüyorum, bayram atmosferini biz bu ülkede bir yıl egemen kılsak bugün tartıştığımız konuların çoğunu tartışmayız. Türkiye’nin böyle bir bayram havasına, iklimine ihtiyacı var” dedi.
Yeni seçim sistemi tartışmalarıyla ilgili soruya da Çiçek, “Daha onlar gelmedi. Gelsin o zaman düşüncelerimi söylerim” yanıtını verdi.


İlgili yazılar

Koç: Sulh Ceza Hakimlikleri iktidarın sopası oldu!

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve sözcü Haluk Koç  özel yetkili mahkemelerin yerine kurulan Sulh Ceza Hakimliklerinin iktidarın sopası gibi çalıştığını söyledi.

Bahçeli: AKP Kuvay-ı İntibakiyedir

MHP Lider Devlet Bahçeli Başbakan Davutoğlu’nun  “AKP Kuvay-i Milliye” sözüne sert tepki göstererek  “Davutoğlu ya Kuvay-ı Milliyeyi bilmiyor ya da

Bayık: İç savaşı ağırlaştıracağız

KCK Yürütme Konseyi Eş Genel Başkanı Cemil Bayık, “Gelecek aylarda iç savaş Türkiye’de ağırlaşacak. Türkiye’deki Kürt kentlerine ek savaşçılar gönderme

Bir Cevap Yazın