Doğa katliamı yapanlardan hesap sorulacak

Doğa katliamı yapanlardan hesap sorulacak

Manisa’nın Soma İlçesi Yırca Köyü’ne termik santral yapmak isteyen iktidar yandaşı şirketin altı bin zeytin ağacını söküp köylü kadınlara şiddet uygulaması tüm Türkiye’de infiale yol açarken, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Haluk Koç, “Yanlarına kar kalmayacak; yöre halkıyla hesabını soracağız” dedi.  Katliamın adeta bir canlı yayın gibi tüm ülkeye izlettirildiğini vurgulayan Koç, katliamdan 12 saat sonra gelen yürütmeyi durdurma kararının ise, ‘Mahkeme kararı önceden bilinerek mi bu katliam gerçekleştirildi?’ sorusunu haklı olarak akla getirdiğini savundu. Koç şu değerlendirmeleri yaptı:

KANUN TANIMAZLIK HER ALANDA

AKP iktidarıyla özdeşleyen kanun tanımazlık hayatın her alanında devam ediyor. Bunun son örneği, ‘yürütmenin durdurulması’ kararı çıkacağı bilinmesine ve köylü kadınların günlerdir süren nöbetine, direnişine rağmen polis ve özel güvenlikçi zoruyla ve şiddetle alt edilerek toplam altı bin tane zeytin ağacının göz göre göre; rant uğruna, doğa katledilerek kesilip yok edilmesidir.

Bu katliam nasıl gerçekleştirilmiştir, bu cesaret nereden alınmıştır buna bakmak gerekir. Çünkü söz konusu katliam; yandaş şirketin iktidarın güvencesinde ve desteğinde işlediği doğa cinayeti adeta bir canlı yayın gibi tüm Türkiye’ye seyrettirildi.
Hemen ertesi gün, hatta katliamdan saatler sonra mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Tam bir komedi. Yani önce öldürüp, katliamla yok edip, yasal engele rağmen oldubittiye getirip avanta düzenini, yağmacı anlayışı topluma dayatmaya devam ediyorlar.

BİZ YAPARIZ OLUR’ FÜTURSUZLUĞU

Bu gerçekler karşısında bu katliamı kendi hukuksuz yatırım anlayışı için görmezden gelen yandaşlık kavramı ‘biz yaparız olur’ fütursuzluğunu sergileyebilir. Bu gelişme bize şu soruları yüksek sesle sorma hakkı veriyor:
Mahkeme kararı önceden bilinerek mi bu katliam gerçekleştirildi? Feryat eden köylüler günlerdir iktidar zorbalığına karşı direnen kadınlar, adeta evlatlarını korurcasına altı bin zeytin ağacına sahip çıkan insanlar artık bir hukuk devleti olmaktan çıkan ülkenin vatandaşları olma konumunda değil mi? Bunun hesabını kim verecek? Her olayda olduğu gibi yapanın yanına kar mı kalacak?
Elbette yanlarına kar kalmaması için her zeminde sonuna kadar süren mücadeleyi biz yapacağız. CHP milletvekilleri ve yereldeki örgütleri; işlenen bu doğa ve hukuku cinayetinin hesabını yöre halkıyla birlikte soracaktır.


İlgili yazılar

Yaratılan canavar kontrolden çıktı!

Dün Reyhanlı, Suruç, Ankara, bugün Paris… Zehirli bir hançer gibi insanlığın yüreğine saplanmaya devam ediyor terör. Ya yarın? Joseph, Hüseyin,

DEVLET İNTİHAR EDEN ASKER AİLESİNDEN MERMİ PARASI İSTEDİ

Devlet askerlik görevini yaparken intihar eden veya şüpheli şekilde ölen asker ailelerinden “mermi parası” istedi.

BAŞBAKAN YARDIMCISINA DAVA

Fethullah Gülen, Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler’e 50 bin TL’lik tazminat davası açtı. Fethullah Gülen’in avukatı Nurullah Albayrak tarafından Ankara Asliye Hukuk

Bir Cevap Yazın