Emniyetten sonra sıra TSK’da

Emniyetten sonra sıra TSK’da

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, polise yapılan operasyona ilişkin, “Bu operasyon 17 ve 25 Aralık yolsuzluk soruşturması operasyonunu sıfırlama operasyonudur. Önce paraları sıfırlamaya çalıştılar. Ondan sonra yargıyı sıfırlamaya çalıştılar. Şimdi polisi sıfırlamaya çalışıyorlar. 30 Ağustos’taki Şura’da da askeri sıfırlamaya çalışacaklar. Tayyip Erdoğan’ın programı, projesi budur. Balyoz ve Ergenekon davalarının savcısı Tayyip Erdoğan’dı. Bu operasyonun da kurgulayıcısı, savcısı yine Tayyip Erdoğan’dır” dedi.

Hamzaçebi, Ankara Milletvekili İzzet Çetin, İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, İzmir Milletvekili Musa Çam ile birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

“SIFIRLAMA OPERASYONU”

Türkiye’nin 3 gündür polis operasyonlarını konuştuğunu ifade eden Hamzaçebi “Bu operasyon 17 ve 25 Aralık yolsuzluk soruşturması operasyonunu sıfırlama operasyonudur. Önce paraları sıfırlamaya çalıştılar. Ondan sonra yargıyı sıfırlamaya çalıştılar. Şimdi polisi sıfırlamaya çalışıyorlar. 30 Ağustos’taki Şura’da da askeri sıfırlamaya çalışacaklar. Tayyip Erdoğan’ın programı, projesi budur.” dedi.

“SUSTURMA OPERASYONUDUR”

Polise yapılan operasyona işaret eden Hamzaçebi, “Bu Rıza Zarrab’ı, bakanları, bakan çocuklarını kurtarma, onlara yönelik olarak operasyon yapmış olan savcıların emrinde görev yapmış olan polisleri susturma operasyonudur. Başbakan’ın emriyle polis herkesi dinlerken bu dinleme sonuçlarını Başbakan’a iletirken durum iyiydi ne zaman ki konu, hedef Başbakan, yakınları, bakanları oldu durum değişti, işbirliği bozuldu” dedi.
İstanbul’un eski İstihbarat Şube Müdürü Ali Fuat Yılmazer’in “Biz ne yaptıysak Başbakan’ın talimatıyla yaptık” dediğini ifade eden Hamzaçebi, şöyle devam etti:
“Neyi konuşuyorsunuz orada, kimler hakkında neler yapıldı, kim izlendi, kim dinlendi, kim kayda alındı, bunların sonuçları kendisine sunuluyor.
Biz şunu bekliyoruz o istihbaratın kapalı kutusu Ali Fuat Yılmazer’den Başbakan ile hangi konularda hangi görüşmeleri yaptığını açıklamasını bekliyoruz.”

“HER İKİ DAVANIN KURGULAYICISI, SAVCISI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’DIR”

Polise yönelik operasyonun hukuksuz olduğunu belirten Hamzaçebi, “Amaç 17 Aralık,25 Aralık soruşturmalarının üstünü örtmektir. Balyoz ve Ergenekon davalarının savcısı Tayyip Erdoğan’dı. Bu operasyonun da kurgulayıcısı, savcısı yine Tayyip Erdoğan’dır, sadece özne değişmiştir, soruşturmalara yargılamalara konu olan kişiler değişmiştir. O zaman hedefte askerler vardı, bürokratlar vardı, bilim adamları vardı, gazeteciler vardı şimdi hedefte polisler var. Her iki soruşturmanın her iki davanın kurgulayıcısı, savcısı Recep Tayyip Erdoğan’dır” dedi.

“HOŞ GELDİN EL MUHABERAT”

Başbakan’ın, “TİB’i MİT’e devredeceğiz” dediğini ifade eden Hamzaçebi, “Hoş geldin El Muhaberat. Hafız Esad’a Tayyip Erdoğan kızıyor ama Hafız Esad’ın yöntemlerini kullanmaktan çekinmiyor. TİB’in MİT’e devredilmesi demek bir istihbarat devletinin kurulması demektir. Tayyip Erdoğan yıllardır bunun hülyasıyla yaşıyor, rüyalarını süslüyor” dedi.

“KENDİSİNE SEMPATİ DUYMADIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜ KOMUTANLARI TASFİYE ETMEKTİR”

Bir basın mensubunun, “30 Ağustos’taki Şura’da da askeri sıfırlamaya çalışacaklar, dediniz, bununla neyi kastettiniz?” sorusuna Hamzaçebi, “Bu paralel yapının askerde uzantılar var, dedi. Bu açıklamayı Başbakan yaptı. Hatta askerde böyle bir çalışma var, dedi. Genelkurmay bir açıklama yaptı, biz de böyle bir çalışma yok, dedi. Onun sıfırlama operasyonu Tayyip Erdoğan’ın yanında olmadığını düşündüğü, kendisine sempati duymadığını düşündüğü komutanları tasfiye etmektir. ‘Paralel yapı’ vesaire hiçbir şekilde inandırıcı değildir” yanıtını verdi.

“FUJİMORİ OLMA YOLUNDA”

Bir soru üzerine Hamzaçebi, “Bunların hesabını bu hükümet, Başbakan verecek. Kendisi eski bir Peru Devlet Başkanı vardı. Fujimori, şimdi cezaevinde, cezasını çekiyor. Fujimori olma yolunda” dedi.


İlgili yazılar

AKP, sansür duvarına bir tuğla daha koyuyor

AKP özellikle Gezi Direnişi’nden sonra interneti baş edilmesi, zapturapt altına alınması gereken bir “baş belası” olarak gördü. Daha önce iki

Yüksek Yargı AKP Yargısı Oluyor!

Hükümetin Yüksek Yargıdaki “paralelci hakim ve savcıları” pasifize etmek için hazırladığı yasa tasarısı TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Yasayla birlikte Yargıtay ve

İşte TRT’nin program harcaması

TRT 2007 yılından itibaren 800 farklı firmaya program yaptırdı. Bu programlara bölüm başına ödenen para ise 500 Tl ile 950.000

Bir Cevap Yazın