ENGİN ALAN SERBEST BIRAKILMALI

ENGİN ALAN SERBEST BIRAKILMALI

CHP Genel Başkan yardımcısı Umut Oran  “kumpas”, “katakulli” olarak tanımlanan davalarla haklarından ve özgürlüklerinden mahrum bırakılan yüzlerce insanın bir an önce özgürlüğe kavuşması için herkesin gereken adımları atmasını istedi. 

Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın yazılı açıklaması şöyle:

“AKP Hükümetinin “milli orduya karşı kumpas” olarak kabul ettiği, adil yargılama ilkesine ve adalet anlayışına aykırı kararlar verdiği için kapatılan Özel Yetkili Mahkeme tarafından görülen, sahte dijital delillere dayanan “katakulli” Balyoz Davası nedeniyle yüzlerce insan hala hapishanede özgürlüğünden mahrum bırakılmaktadır.

Bu davadaki delillerin sahte olduğunu TÜBİTAK bile kabul etmiş, dava sırasında sanıkların savunma hakkı ellerinden alınmış, masumiyet karinesi yok edilmiş, adil yargılanma hakkı sayısız kez ihlal edilmiştir.

Anayasa Mahkemesi’ne yapılan bireysel başvurular ise ne yazık ki hala görülmemektedir. Twitter kararında olduğu gibi özgürlükçü ve evrensel hukuka uygun kararlar veren Anayasa Mahkemesi’nin başvuruları daha fazla geciktirmeden öncelikli olarak ele alması ve hızlı bir şekilde karar vermesi gerekir. Telafisi mümkün olmayan zararları önlemek için Yüksek yargının evrensel standartlarda hukuksal refleks göstermesini bekliyoruz.

Meclis Başkanı da Sorumluluğunu Yerine Getirmelidir

Anayasa Mahkemesi önünde görüşülmeyi bekleyen Balyoz Davası nedeniyle bir milletvekili olan Sayın Engin Alan da tutukludur. TBMM Başkanının da taleplerimize uygun olarak sorumluluğunu daha fazla ertelememesi, meclis başkanı sıfatıyla tutuklu bir milletvekili kalmaması için gereken adımları atması, Sayın Alan’ın da diğer milletvekilleri gibi tahliye edilerek meclis çalışmalarına katılması için çalışmalarda bulunması gerekir. Kendisini girişimde bulunmaya davet eden, TBMM Başkanlık makamına 11.3.2014 tarih ve 88 sayı ile yaptığımız yazılı başvurumuza henüz yanıt verilmediğini de bu vesileyle anımsatmış olalım.

Anayasa Mahkemesi ve TBMM Başkanı’nı tarihe ve ülkemize karşı sorumluluklarını hızlı bir şekilde yerine getirmeye davet ediyor, “kumpas”, “katakulli” olarak tanımlanan davalarla haklarından ve özgürlüklerinden mahrum bırakılan yüzlerce insanın bir an önce özgürlüğe kavuşması için herkesin gereken adımları atmasını CHP olarak bekliyoruz.”

 

 


İlgili yazılar

Torlak: Fatih Belediyesi toplanma alanını kime peşkeş çekiyor

MHP İstanbul Milletvekili Durmuş Ali Torlak İstanbul’un en önemli ulaşım noktalarından biri olan vatan caddesi üzerinde bulunan ve 8 bin

Koç: Korkak, kaçak kirli irade vizyonda

CHP Sözcüsü Haluk Koç: “O tetikçi milletvekillerinin ifadesinden sonra AKP içinde 50 tane makul şüpheli ortaya çıkmıştır.” dedi. CHP Sözcüsü Haluk

İnce: CHP’nin Tek Görevi Seçim Değil

CHP Yalova milletvekili Muharrem İnce “Biz, Cumhuriyete, devrimlere, çağdaş yaşama savaş açmış bir iktidarla, onun yarattığı tahribatlarla karşı karşıyayız. Etnik

Bir Cevap Yazın