Erdemir: Bu şizofren yapıyla  Kürt sorunu çözülmez

Erdemir: Bu şizofren yapıyla Kürt sorunu çözülmez

CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir Başbakan Davutoğlu’nun Kürt sorunun çözümüne yönelik olarak akil insanlarla yaptığı toplantının çözüm amaçlı olmadığını söyledi. Akil insan organizasyonunun başından itibaren yanlış bir yapılanma içinde olduğunu anlatan Erdemir, sorununçözümü için toplumun bütün kesimlerinden temsilcilerin olması gerektiğini ancak, akil insanların sadece iktidarın belirlediği kişilerden oluştuğunu anlattı.

Erdemir, Başbakan Davutoğlu’nun çelişkili açıklamalarına da değinerek “Bir hafta önce aklınıza  ihtiyacımız yok sadece susun diyen bir Davutoğlu şimdi çıkmış ortak akıl diyor. Sorunun çözümü şizofren bir yapı sergileyen Davutoğlu ile mi gerçekleştirilecek.

Bir hafta önce söylediği ile bir hafta sonra söylediği farklı” dedi.

Kürt sorunun ortak akıl ve ortak vicdan olmadan çözülemeyeceğini kaydeden Erdemir şöyle devam etti:

ORTAK VİCDAN YOK

Gazilerin  protez bacağı  haczedilirken ortak vicdan var mı? Gezi eyleminde polisin masum insanları  coplaması  öldürmesi sırasında  ortak vicdan var mı?  17 aralık soruşturması kapatılırken ortak vicdan var diyebilir miyiz? Toplumun sorunları hükümetin sorunları değil. Hükümet müthiş bir mental yorgunluk içinde. Korumalar eşliğinde kalın duvarların arkasındalar,  topluma dokunamıyorlar. Üzüntümüzde de sevincimizde de yoklar. Bu yapıdan ne ortak akıl çıkabilir ne de önümüzdeki dönemde yol haritası. Akil insanlar nerede faydalı olabilirler? Eğer geniş toplum kesimleri oraya toplanabilseydi, muhalefet ve iktidar yanlıları olarak;  o zaman hata yapılması engellenirdi. Hükümetin yapmaya çalıştığı  hukuk devletini kurmadan demokratikleşme, temel hak ve özgürlükler olmadan bu hükumetin Kürt sorununu çözmesi mümkün değildir”


İlgili yazılar

Günal: Denetim Raporları Meclisten Saklanıyor!

MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal Sayıştay’ın  güzel raporlar hazırladığını ancak milletvekillerine gelmediğini söyledi.  TBMM Bütçe Plan komisyonunda konuşan Günal özellikle

CHP Kadın Kolları Köse’ye Emanet

CHP Kadın Kolları Başkanlığına Fatma Köse seçildi. Ankara Yenimahalle’de Nazım Hikmet Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılan CHP Kadın Kolları 12.

Demirtaş: Elimizi taşın altına koymaya hazırız

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş  halkın kendilerine iktidar görevi vermediğini ancak sorumluluk alma konusunda görev düşerse bu görevden kaçmayacaklarını söyledi. Partisinin

Bir Cevap Yazın