Erdoğan ABD’den ne istedi

Erdoğan ABD’den ne istedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PBS televizyonunun ünlü sunucusu Charlie Rose’a verdiği röportajda Fethullah Gülen’i sınır dışı etmesi gerektiğini söyledi. Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) iktidarının ilk iki döneminde Gülen cemaati ile ilişkilerin sınırlı düzeyde olduğunu söyledi ve “Kendisiyle telefon görüşmeleri dışında görüşmem olmadı” dedi.

SORUN  REFERANDUMLA BAŞLADI

Bu dönemde ilişkilerin iyi olduğunu ifade eden Erdoğan asıl sorunun 2010 referandumu ile başladığını belirtti. Erdoğan, “Orada bir güç ele geçirme olayı vardı. Yani Emniyetle, güvenlikle öbür tarafta yargı arasında o dayanışmayı sağlamaya yönelik bir adımdı. Attıkları ilk adım da istihbarat teşkilatımızın müsteşarına yönelikti” dedi ve bu adımları “kabul edilemez” olarak tanımladı.

SINIR DIŞI EDİLMELİ’

17 Aralık ve 25 Aralık’ta atılan adımların darbe girişimine dönüştüğünü savundu ve “Bir darbe girişimiydi. Sivil darbe. Bunu yaptılar. Eğer ben yurtdışından gelişimde tüm bu olanlara karşı sessiz kalmış olsaydım, olay çok farklı yerlere gidebilirdi” dedi.

ABD’den beklentilerini de açıklayan Erdoğan, “ABD’den ne bekliyorsunuz?” sorusu üzerine, “Bunları sınır dışı etmesini. Ben Amerika’nın kendi güvenliğini tehdit eden birileri olursa ne yaparsam, stratejik ortağımız da bizim ulusal güvenliğimizi ilgilendiren bir konuda onu yapmalı” dedi.

‘Erdoğan, mikro blog sitesi twitter konusunda ise, şirketin aynı ABD’deki gibi Türkiye’de de vergi ödemesi gerektiğini söyledi.

Twitter’ın Türk mahkeme kararlarını uygulamadığını da vurgulayan Erdoğan, “Bakan arkadaşlarımla ilgili hakaretler ver. Dava açtılar, davaları kazandılar. Hesabın kapatılması lazım, kapatmadılar. Bunun üzerine kapatıyoruz. Yani yerel mahkemenin vermiş olduğu karara uyması gerekir” dedi.


İlgili yazılar

Bekir Bozdağ’dan anlaşılamayan açıklama

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “öz kızını öperken şehvet duymanın nikaha etkisi olur mu?” sorusuna verdiği skandal yanıtla tartışma yaratan Diyanet’e

TÜBİTAK sahte rapor üretim merkezi

Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde çalışma ofisinde bulunan dinleme cihazlarıyla ilgili sahte rapor hazırlandığına ilişkin soruşturmada savcı, TÜBİTAK’ı ‘sahte delilerin gerçek

Davutoğlu Gül’e verdiği sözü neden tutmadı

İstnbul Milletvekili umut Oran Torba Kanun içerisine eklenen ve internette gezinen vatandaşların tüm kaydının, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından tutulmasını

Bir Cevap Yazın