Erdoğan: Darbeciler iktidara yüksek oyla gelirler

Erdoğan: Darbeciler iktidara yüksek oyla gelirler

Rusya Devlet Başkanı Putin ile yaptığı görüşme sonrası ortak basın açıklaması düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Akkuyu nükleer santrali ile ilgili “Geniş ve detaylı bir çalışmayı aramızda yaptık” diyen Erdoğan, “Mezhep açısından bakmaya kalkarsak sorunu çözemeyiz. ‘Esad giderse ne olur?’ yaklaşımı çok yanlış. Esad rejimini yok farz etmek gerekir” ifadelerini kullandı.

‘DARBECİLER YÜKSEK OYLA GELİR’

Erdoğan, Türkiye’de gerçekleştirilen ve “hile” iddialarına konu olan seçimleri unutmuş gibi sözlerine şu şekilde devam etti:

Suriye seçimleriyle ilgili bir değerlendirme yapacak. Dünyada darbeciler hep yüksek oyla gelirler. Yüzde 90, yüzde 95 oyla gelirler. Bizde de darbelerden sonra yapılan seçimlerde, açık oy, gizli tasnifle seçim neticelenir. Ondan sonra istedikleri bir netice açıklanırdı. Bunun biliyorsunuz Mısır’da da neticesini aynı şekilde gördük. Kimler seçime katılabildi, kimler katılamadı? Aynı şekilde Suriye’de de seçime kimler katıldı, kimler katılamadı? Demokratik bir ortamda bu seçimlerin yapılamadığını görüyüruz. Nitekim Mısır’da demokratik bir seçim yapıldığında Mursi yüzde 52 gibi bir oyla iktidara geldi. Antidemokratik yöntemlerle şu anda iktidarda olan kişinin meşrulaştırılması gibi bir çaba var. Bunu göreceğiz.

PUTİN: ESAD’IN OY ORANI OLDUKÇA FAZLA

Putin ise Suriye’ye ilişkin şu şekilde konuştu: Daha önce Suriye ile ilgili tutumumuzu açıkladım. Esad’ın iktidarda kalması konusunda ısrarcı mıyız. Ben bunun Suriye halkına sorulması gerektiğine inanıyorum. Seçimlerde Esad’ın oy oranı oldukça fazla oldu. Biz orada normal bir durum olduğunu düşünmüyoruz. Oradaki kanlı savaşın bitmesi uğruna ve Suriye’nin gelişmesi uğruna biz çabalayacağız.


İlgili yazılar

Gökçek’ten akla zarar iddia!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek A Haber’de yayınlanan Deşifre programına konuk oldu. Gökçek, Kılıçdaroğlu ile ilgili şok eden iddiada bulundu.

Sözcü Kalın’ın sözleri TBMM’yi karıştırdı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın “Kesin bir dille ifade edebilirim ki yeni bir anayasa için erken seçim yapılmayacak” sözleri TBMM’yi karıştırdı.

AKP yine doğurdu

AKP’den ayrıldılar Parti kurdular. Daha önce AKP’den ayrılan İdris Bal’ın Demokratik Gelişim Partisinden sonra, şimdi de eski AKP’li İçişleri Bakanı

Bir Cevap Yazın