Erdoğan eski ortağına hala çok kızgın

Erdoğan eski ortağına hala çok kızgın

Gezi olayları milli iradeye yönelik darbe girişimi olarak değerlendiren Başbakan Erdoğan 17 ve 25 Aralık operasyonları ile darbe girişiminde sonuca, ulaşılmak istendiğini belirtti. Başbakan Erdoğan konuşmasında Gülen Cemaati Lideri Fettullah Gülen’i de eleştirerek, “Milli İstihbarat teşkilatımızın TIR’ları durdurmanın, Türkiye’yi teröre destek veren ülke gibi göstermenin, hesabını verecekler” dedi.
Başbakan Erdoğan, 30 Mart yerel seçimleri öncesi rahatsızlığı dolayısıyla iptal ettiği, Konya’da toplu açılış törenine katıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan törende yaptığı konuşmaya, Konyalı olan Eski Başbakan Necmettin Erbakan’a rahmet dileyerek başladı.

Sağlık sorunları nedeniyle, 30 Mart seçimleri öncesi, Kayseri ve Konya mitinglerini iptal ettiğini anımsatan Başbakan Erdoğan; mitinglerine katılamasa da coşkuyu televizyon karşısında yaşadığını söyledi. Başbakan Erdoğan 30 Mart seçimlerinde 26 ilçe ve Büyükşehir’i AK Parti’ye emanet eden Konya ’yalılara teşekkür etti.
Birileri laf, AK Partinin hizmet ürettiğini söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; açılışı yapılan toplam 34 projenin toplam 169 trilyona mal olduğunu belirti. Başbakan Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“GEZİ OLAYLARI MİLLİ İRADEYE YÖNELİK BİR DARBE GİRİŞİMİDİR” 

“Demokrasi tarihimizin en zor seçimini geride bıraktık. Sandıkta istediği sonucu alamayacağına inanan çevreler hukuk dışı yollara tevessül ettiler. Nasıl saldırılara maruz kaldığımızı sizler de gördünüz. Hükümetimize, partimize çok ağır taarruzlar yaptılar. Birliğimize, kardeşliğimize, ülkemize dahi kastettiler. Siyaseti, siyasi zeminden kopardılar. Başka zeminlere ahlak dışı zemine çekmek istediler. Centilmence bir yarış yerine, ahlaksızlıkla, edepsizlikle, son derece kirli ittifaklarla üstümüze geldiler. Gerek muhalefet partileri gerekse diğer çevreler ellerindeki her türlü kirli imkânları kullanarak milli iradeyi teslim almak, Türkiye’nin kutlu yürüyüşünü durdurmak istediler. Ama siz bu oyunu gördünüz. Sizler kurulan tuzağı, kurulan kumpası hissettiniz. Gezi olayları ile başlayan sürecin, 17 ve 25 Aralık darbe girişimleriyle devam ettiğini Konya anladınız. 30 Mart’ta da gereğini yaptınız. Gezi olayları milli iradeye yönelik darbe girişiminin ilk tezgâhıydı. Bu darbe girişimi 17 ve 25 Aralık saldırıları ile sonuca ulaştırılmak isteniyordu.”
Bir kısım yargı içindeki çete mensuplarını, emniyet içindeki örgüt mensuplarını kullanarak, kirli ittifaklar kurarak, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini devirmek, yerine de kendi arzuladıkları gibi bir hükümet kurmak istediler. Mevcut hükümetten millet, son derece memnun ama birileri bu hükümetten memnun değildi. Kendi şahsi ve örgütsel çıkarları zedelenenler bu hükümetten rahatsız oldular. Faiz yolu ile elde ettikleri, Milyarlarca doları kaybedenler, İstikrarlı ekonomiden rahatsız oldular. Türkiye’nin mazlumlara el uzatan, haklıyı savunan, içerde ve dışarıda, haklıyı savunan bizim o dış politikamızdan rahatsız oldular. Çözüm sürecinden, Milli birlik ve kardeşlik projesinden, bu milletin kardeşliğinden rahatsız oldular. Türkiye’nin büyümesinden, bölgesinde ve dünyada iddia sahibi olmasından, küresel projeler inşa etmesinden rahatsız oldular. Mısır’da oynadıkları oyunu, Türkiye’de de oynamak istediler. Ukrayna’da oynadıkları oyunu Türkiye’de de oynamak istediler. Türkiye’yi istikrarsızlaştırmak, zayıflatarak Türkiye’de kaos, kriz verimsizlik oluşturarak millete kaybettirmek kendi örgütlerine kazandırmak istediler. Ne acıdır ki bu ülkenin bazı muhalefet partileri bu ihanet, darbe girişiminde maşa oldular. Şu anda CHP ve MHP’de 30 Mart öncesi yapılan kirli ittifak yüksek sesle konuşuluyor. Böyle bir kirli ittifakın içine girdiler hem de seçimi kaybettiler.”

“Ey CHP ne aldın yüzde 28, ey MHP yüzde 15… Koyun bunları üst üste ne yapıyor, yüzde 43… Toplam oyu bizim altımızda kaldı mı? 40 çürük yumurtadan bir sağlam yumurta etmez. Ne dedim meydanlarda ben sandıkta AK Parti birinci olarak çıkmazsa ben bu görevi bırakacağım dedim. Ve ne dedim Kılıçdaroğlu, sen çıkmazsan bırakacak mısın? Bahçeli çıkmazsan bırakacak mısın? 17 yıldır MHP’nin başında, öbürü de 5 yıldır CHP’nin başında arkadan nal topluyorlar. Biz 8 seçime girdik hep seçimden birinci çıktı kiyasetin bir amacı olmalı, milletin hizmetkârı olmaktır, milletin efendisi olmamaktır. Bunlar gücünü koltuktan alanlar, biz ise koltuğa güç katanlar.”

“Bu partiler içinde kavgalar başladı. Gündemi değiştirmeye çalışıyorlar. Gündemi farklı yerlere çekmeye çalışıyorlar, yenildiklerini bir türlü kabul etmek istemiyorlar. Yarım ağızla hala yenilgilerine bahane arıyorlar. Hiç kusura bakmasınlar, 30 Mart öncesinde, içinde bulundukları darbe girişiminin hesabını millet sandıkta sordu. Şimdi de partileri içinde umuyorum parti içinden sorulacak. Tarih bu darbe girişimini asla unutmayacak. Bu darbe girişimi tıpkı önceki müdahaleler, müdahale girişimleri, gibi bu siyasi partilerin sicillerine, kara bir leke olarak yazılacak ve tarih boyunca oradan çıkmayacak.”

“O TEZGÂH BİR GÜN SENİ DE VURACAKTIR”

Pensilvanya’daki zatı yanlarına aldılar. Pensilvanya’daki zat, eğer samimiysen, eğer dürüstsen, eğer herhangi bir sıkıntın yoksa yasal bir mani yoksa… İnzivaya çekildim diyor. İnziva için Konya’dan, daha güzel bir yer olabilir mi? Erzurum’dan daha güzel bir yer olabilir mi? İstanbul’dan daha güzel bir yer olabilir mi? Bursa’dan daha güzel olabilir mi? Hadi o zaman çık Türkiye’ye gel. Niye Türkiye’ye gelmiyorsun? Pensilvanya’da ne işin var? Çık Türkiye’ye gel. Hani bu vatanı seviyordun. Hani vatanseverdin, Milliyetperverdin, çık Türkiye’ye gel. Oradan tezgâh kurma. Tezgâhların üstünde bir tezgâh vardır. O tezgâh bir gün seni de vuracaktır. Oyunlar yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor. Bunun hesabı da sorulacaktır. Konya’ya sırtını dönenin, kendi ülkesine dönenin ilimle maneviyatla işi olmaz.”

“PARALEL DEVLETE İZİN YOK”-

“Sizin 30 Mart’ta sandıkta verdiğiniz mesajı biz çok iyi okuduk ve çok iyi anladık. Biz bu örgütten ülkelerine yaptığı ihanetin hesabını soruyoruz. Şu anda soruyoruz başladık. Bu örgütün yargı içindeki emniyet içindeki, diğer çevrelerdeki, devletin kurumlarındaki uzantıları tarafından belli bir direnç gösteriliyor. Ama biz o direnci de kıracağız. Hiç endişe etmeyin, devlet içinde, devlete paralel devlete asla izin vermeyeceğiz. Bunlar Anadolu’daki benim saf iyi niyetli kardeşimin ekmeğine himmet adı altında göz diktiler. Onun ekmeğine ortak oldular. Artık milletimiz uyandı. Bunların okullarına, dershanelerine karşı tepki oluşmaya başladı. Alın bunların dershanelerinden çocuklarınızı, şu anda okullar bitiyor. Önümüzdeki yıl sakın ha onların okullarına göndermeyin. Bunların gazetelerine, televizyonlarına, bunların iftira ve yalan üreten medyalarına tavrınızı koyunuz. Milletim artık bunlara itibar etmiyor. Bu yetmez, hukuk içerisinde, demokrasi içerisinde yaptıklarının hesabını verecekler.”

“HESABINI VERECEKLER”

“Gizli dinlemelerin, gözetlemelerin, montajların, dublajların her kesime yaptıkları şantajların hesabını verecekler. Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı darbe girişiminin hesabını verecekler. Milli İstihbarat teşkilatımızın TIR’ları durdurmanın, Türkiye’yi teröre destek veren ülke gibi göstermenin, hesabını verecekler. Dışişleri Bakanlığımızdaki çok gizli toplantıyı alçakça dinlemenin, alçakça yayınlamanın, bu büyük ihanettin de hesabını verecekler. Allah’tan başka kimseden korkumuz yok. Sonuna kadar siyaseti, demokrasiyi savunacağız. Özgürlüklerin istismarını yapmayacağız, özgürlükleri savunacağız.”
10 Ağustos’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine de değinen Başbakan Erdoğan, “Şimdi 10 Ağustos seçimine gidiyoruz. Tabii ki partimizin bir adayı olacak. İstiyoruz ki birinci turda adayımız inşallah Cumhurbaşkanı olsun. Konya’da sandıklar farklı şekilde patlasın. Bir kez daha 30 Mart seçimlerinde gösterdiğiniz bu teveccühten dolayı sizlere teşekkür ediyorum” dedi.
Başbakan Erdoğan konuşmasının ardından Konya’da yapımı tamamlanan, Eğitim, sağlık, ulaştırma ve spor ağırlıklı 34 eserin açılışını gerçekleştirdi.


İlgili yazılar

AKP’nin adayı belli oldu!..

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AKP’nin Cumhurbaşkanı adayını 1 Temmuz Salı günü açıklayacaklarını belirterek, “1 Temmuz Salı günü, Allah kısmet ederse,

ŞİKE DAVASINDA İTİRAZA RED

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Şike Davası’nda yapılan itirazları reddetti. Başsavcılık, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’ın da aralarında olduğu sanıkların infaz

Fenerbahçe yönetimi CHP’de

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ” Adalete Bir Fener Yak” kampanyası çerçevesinde kendinisi ziyaret eden Fenerbahçeli yetkililerle görüştü.

Bir Cevap Yazın