Erdoğan hakkında suç duyurusu

Erdoğan hakkında suç duyurusu

CHP Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu Üyeleri, Cumhurbaşkanı Adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, seçim propagandasında kullandığı ayrımcı dil ve nefret söylemi nedeniyle  suç duyurusunda bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Manisa Milletvekili Özgür Özel, Erzincan Milletvekili Muharrem Işık ve Muğla Milletvekili Nurettin Demir  yaptıkları ortak açıklamada İzmir mitinginde konuşan Erdoğan’ın etnik ve mezhepsel temelli nefret söylemini tüm Türkiye’nin utançla izlediği ifade edildi. Açıklamada, “Alevilere yönelik her türlü ayrımcılığı gerçekleştiren, her fırsatta Alevilere kin kusan, Kürtlere, Ermenilere, Nusayrilere ve bilumum azınlığa yönelik kışkırtıcı dil kullanmaktan vazgeçmeyen, kendisi gibi olmayan herkesi ötekileştiren Recep Tayyip Erdoğan’ın bu hareketi ne yazık ki bir ilk değildi” denildi.

Anamuhalefet partisi liderine “Sen Alevi olabilirsin, ben de Sünniyim” diye seslenen Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanı adayı olan bir muhalefet partisi genel başkanından da “Kendisi Zaza” diye bahsettiği anımsatılan açıklamada şunlar kaydedildi:

HİTLER’İN İZİNDE

“Etnik ve mezhepsel ayrılıkları günlük siyasete malzeme yaparak oy devşirmeye çalışmak Erdoğan’ın kişiliğinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Hırsızlığı ortaya çıkınca ‘ateist Aleviler’, hukuksuzluğu ortaya saçılınca ‘Zerdüşt Kürtler’, kendisini yuhalayanlar için ‘İsrail dölü’, gayrimüslim yurttaşlarımız için ‘afedersiniz Rum, Ermeni’ sözlerini sarf eden birinin insanlığından şüpheye düşmüş bulunmaktayız.
Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerini, bilinçaltındaki Alevi düşmanlığıyla ve Hitler’den alıp uyguladığı üstün Irk yaklaşımıyla yorumladığınızda; Sayın Kemal Kılıçdaroğlu için ‘Alevilik utanılacak bir şey mi niye saklıyorsun, bak ben saklıyor muyum Sünniliğimi’ demek istediği, Sayın Selahattin Demirtaş’ın ise Zaza kimliğini topluma sunarak belli kesimlerle arasına duvar örmek istediği çok net şekilde anlaşılmaktadır. İşte Erdoğan, İşte Hitler. Bu kafa Nazi kafasıdır. Bu kafa Kuyucu Murat zihniyetinin 21.yy versiyonudur. Bu kafa Hızır Paşa’nın günümüzdeki temsilcisidir.Bu söylem Başbakanın IŞİD’le girdiği gerdeğin ürünüdür. Bu söylem Başbakanın Hitler’in izinde olduğunun resmidir.

12 Eylül Darbesinin ve Kenan Evren cuntasının bir ürünü olan, her fırsatta baskıcı ve sınırlayıcı olduğunu söylediğimiz 1982 Anayasası bile din ve vicdan hürriyetini güvence altına almış iken başbakanın bunu ayaklar altına alan, nefret suçu boyutundaki sözlerine şaşırmış değiliz. Bu sözlerinden dolayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında açık suç duyurusunda bulunuyor, hala onur ve vicdan sahibi olan Cumhuriyet Savcılarını göreve davet ediyoruz.


İlgili yazılar

İNTERNET ŞİMDİLİK İZLENEMEYECEK

BTK Başkanı Tayfun Acarer internet yasasının çıktığını ancak sistem kurulamadığı için takibin şimdilik mümkün olmadığını söyledi. Acarer takip yapılsa bile çözümünün çok zor olacağını ifade etti.

Demirtaş: İkinci turda kimseye oy vermeyeceğiz

HDP’nin eşbaşkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura kalmaması  durumunda kesinlikle hiçbir adaya oy vermeyeceklerini söyledi. Demirtaş

İstanbul uyumadı!

Sultanbeyli’nde polis merkezine düzenlenen bombalı araçlı saldırıda 3’ü polis 10 kişi yaralandı. Saldırıyı gerçekleştiren teröristin de öldüğü belirtildi. Sultanbeyli, Petrolyolu

Bir Cevap Yazın