Erdoğan hala AKP Genel başkanı

Erdoğan hala AKP Genel başkanı

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son dönemde tarafsızlık ilkesini açıkça çiğneyen üslubunu değerlendirirken, “Sayın Cumhurbaşkanı kurduğu AKP’nin genel başkanı olmayı sürdürüyor. Bu parlamenter sistem için kabul edilebilir bir durum değildir. Cumhurbaşkanın TBMM’nin seçimlerini yenileme yetkisi vardır, ama TBMM’ye talimat verme yetkisi yoktur. Cumhurbaşkanı da olsa herkes için Anayasa’ya uymak zorunluluktur” dedi.
Erdoğan’ın YSK’nın sonuçları ilan ettiği 15 Ağustos tarihinden Meclis’te yemin ettiği 28 Ağustos’a kadar geçen 13 günlük sürede Anayasa’nın herkesin uymakla zorunlu olduğu emredici hükümlerini açıkça ihlal ederek, yine Anayasanın 103. Maddesinde belirlenmiş olan cumhurbaşkanlığı yeminine sadık kalmayacağının ilk işaretlerini verdiğini hatırlatan Altay şunları söyledi:

İYİ NİYETLE BEKLEDİK

Her şeye rağmen biz iyi niyetle yemin ettikten sonra tarafsız bir cumhurbaşkanı olacağına yönelik umudumuzu korumaya çalıştık. Ancak görülüyor ki, Sayın Cumhurbaşkanı kurduğu partinin genel başkanı olmayı sürdürüyor. Bu parlamenter demokratik sitemimizde kabul edilebilir bir durum değildir. Sayın Cumhurbaşkanının TBMM’nin seçimlerinin yenilenmesine karar verme yetkisi vardır. Ama TBMM’ye talimat verme yetkisi yoktur. Hiç ağzından düşürmediği mili iradeye bundan daha büyük bir saygısızlık yapılamaz.

MECLİS’İN İŞLEVİ TERSYÜZ OLDU

Eskiden yasalar TBMM’den onay için Cumhurbaşkanlığına giderdi. Şimdi Cumhurbaşkanlığından onay için TBMM’ye yasa geliyor. Bu içinden bulunduğumuz durumun ne kadar vahim olduğunun en açık göstergesidir.
Cumhurbaşkanı dahil beğenelim beğenmeyelim -daha iyisi yapılana kadar- herkes orta yerdeki Anayasa’ya uymak zorundadır. Aksi bir durum ülke ve sistem için felakettir.
Sayın Cumhurbaşkanını bir kez daha, TBMM’de 28 Ağustos tarihinde namus ve şeref üzerine ettiği yemine sadık kalmaya; sistemi ve toplumu germek yerine kucaklamaya; tarafsız bir yaklaşımla o makamın gereği olan tavrı göstermeye davet ediyorum.


İlgili yazılar

Güvenlik Zirvesi’nden işbirliği kararı çıktı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen Güvenlik Zirvesi, 3 saat sonra sona erdi. Ana gündemin IŞİD olduğu Güvenlik

DTK’lı Tuğluk’tan itiraf ve tehdit

De­mok­ra­tik Top­lum Kon­gre­si (DTK) Eş Baş­ka­nı Ay­sel Tuğ­luk PKK’nın tarihindeki en güçlü dönemini yaşadığını belirterek “İsterse savaş seçeneğine yönelebilir ve

AKP’ye payanda olmak MHP’ye yaramıyor

Sevgili okur; oylarınız sağ olsun artık, “Kral” çıplak! Çok kötü yönetti ülkeyi. Cemaatlere teslim etti yetkilerini. Üç-beş kuruş demeyeceğim, üç-beş

Bir Cevap Yazın