Erdoğan HDP’lilere böyle seslendi

Erdoğan HDP’lilere böyle seslendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çözüm sürecini sona erdirme gayreti içinde olanların bunun bedelini ağır ödeyeceklerini söyledi. Süleyman Şah Türbesinin vatan toprağı olduğunun altını çizen Erdoğan, “Orada şu anda 40 Mehmetçiğimiz var. Onların kılına herhangi bir şeyin gelmesi halinde Silahlı Kuvvetlerimiz başta olmak üzere orada atacağımız adımlar malumdur, orada herhangi bir şeyde asla tereddüt etmeyiz, edemeyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı namazı çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Öldüren Müslüman, öldürülen Müslüman böyle bir tabloyu yaşıyor. Allahu ekber nidalarıyla insanların öldürülmesi ve ölmesi, tahammül edilir, katlanılır bir şey değildir. Bunun bizim dinimizde katiyen bir yeri de yok. Şu anda sınırlarımız malum adeta tehdit altında, bunları görüyoruz. Şu anda Kobani’de olan, yarın belki Haseki’de olacak, belki daha farklı sınırımıza yakın bölgelerde olacak. Dolayısıyla tüm bu gelişmelere karşı tabii ki Türkiye Cumhuriyeti olarak da bizler tedbirlerimizi azami ölçüde almış bulunuyoruz. Bunlarla ilgili olarak da atılması gereken adımları, ulusal ve uluslararası bazda da hazırlıklarımızı yaptık, yapıyoruz. Bildiğiniz gibi en son Cumhurbaşkanlığı makamında da bir üst düzey Ulusal Güvenlik Toplantımızı da yaptık. Buna göre bir yol haritasını da takip ediyoruz.’ dedi.

Süleyman Şah Türbesinin vatan toprağı olduğunu belirten Erdoğan orada görev yapan 40 Mehmetçiğe bir şey olması halinde hiç tereddüt etmeden gereğinin yerine getirileceğini söyledi.

Üç şey yerine gelmedikçe koalisyonda yer almayacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasına şöyle devam etti.

Erdoğan koalisyonda yer alma koşullarını ise şöyle açıkladı:

“Uçuşa yasak bölge konusu. İkincisi güvenli bölge, tampon bölge demiyorum. Üçüncüsü ise eğit-donat prensibi. İstediğimiz bölge içinde Süleyman Şah da yer alıyor. Kobani’yi ziyaret edeceksin, sonra da diyeceksin de Türkiye ses çıkarmıyor. Türkiye’den gelenler nereye sığınıyor, Türkiye’ye sığınıyor. Bizim için IŞİD neyse PKK odur. Bunları ayrı değerlendirmek yanlıştır.

Bizim için çözüm süreci bitti diye bir şey yok, onların sorunu. Çözüm sürecinin sona erdirme gayreti içinde olanlar bunun bedelini ağır öderler. Kaldı ki Kobani sizin için çok önemli de Güneydoğu Anadolu Bölgesini, Doğu Anadolu Bölgesini bu kadar sıkıntı içine sokanlar bunlar değil mi? Halkını, kendi vatandaşını dağlara kaçıran bunlar değil mi? Bunları artık dillendirmek gerekiyor. Benim cumhurbaşkanı olarak bu noktada çok daha objektif olarak bunları konuşma imkânım var ve konuşacağım. Çünkü be dağlara kaçırılan gençleri kendi başına bırakamam. Hükümet bu konuda her türlü adımı atıyor, oda atmaya devam edecek. Ama çözüm sürecini engellemek isteyenlerde bunun bedelini ödeyecektir. Bunlar yakıyorlar-yıkıyorlar biz ısrarla yapmaya devam ediyoruz.”

BİDEN BENİM İÇİN TARİH OLUR”

Bakın, bu konuda Biden bu tür ifadeler kullandıysa, Biden benim için tarih olur. Asla ben de böyle bir ifadem olmamıştır. Bir defa kimse Türkiye’ye ki o dönem hükümetteyiz ben başbakanım ve bu dönemde de kesinlikle başta IŞİD olmak üzere hiçbir terör örgütüne bizim en ufak bir yardımımız olmamıştır. Bunu kimse ispatlayamaz. Yabancı savaşçılar asla bizim ülkemizden Suriye’ye geçmemiştir. Turist pasaportu ile bizim ülkemizden gelip Suriye’ye geçer ama silahlı olarak geçtiğini kimse söyleyemez. Bu konuda hassasiyetimiz devam etmektedir. Şu ana kadar 6 bin kişinin Türkiye’ye girişini yasakladık. Bunları yapan Türkiye Cumhuriyeti hükümetidir. Türkiye cumhuriyeti devletidir. En son ABD’de yaptığımız görüşmede asla kendilerinden bu noktada biz yanlış yaptık, bizim böyle bir duruşumuz oldu’ orda asla böyle bir şey olmamıştır. Onu da söylüyorum. Sayın Biden eğer Harvard’ta böyle bir şey söylediyse bizden özür dilemesi lazım. Öyle ufak tefek çevresinden dolaşarak yapılacak açıklamalar bizim kabulümüz değildir.”
Erdoğan bayram süresince İstanbul’da olacağını kaydetti.


İlgili yazılar

Eski özel harpçiler geri dönmek için sıraya girdi!

Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olmasıyla artan terör eylemleri Oslo görüşmelerinin ortaya çıkması ve ardından oluşturulan “Çözüm süreci”çerçevesinde durmuştu. Terör örgütü

Avukatlar, “Azmettiren Erdoğan, bu suçlarda zaman aşımı olmaz”

Ali İsmail Korkmaz’ın dövülerek öldürülmesine ilişkin davada Korkmaz ailesinin avukatları mahkemeye bir dilekçe gönderdi. Dilekçede işlenen suçun azmettiricisinin Recep Tayyip

RÜŞVET KAVGASI AB’YE TAŞINDI

Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu çalışmaları nedeniyle Strazburg’a giden CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ile AK Parti milletvekilleri arasında Başbakan ile oğlu arasında geçtiği iddia edilen ses kaydı nedeniyle tartışma çıktı. Nazlıaka, heyetten ayrı Türkiye’ye dönmek için yola çıktı.

Bir Cevap Yazın