Erdoğan Kayseri’de ne dedi?

Erdoğan Kayseri’de ne dedi?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ağustos’ta cumhurun kendi başkanını seçeceğini belirterek, “Kayseri buna hazır mı? Birinci tur 10 Ağustos, ikinci tur 24 Ağustos. Ben inanıyorum ki AKP’nin göstereceği adayı birinci turda benim halkım, benim milletim seçecektir. Milletim kararını verir gümbür gümbür yeni cumhurbaşkanını seçer” diye konuştu.

Partisinin mitinginde konuşmak için Kayseri’ye giden Erdoğan Anadolu Harikalar Diyarı’ndaki toplu açılış töreninde konuştu. 

Toplamda 72 farklı projeyi, 598 trilyonluk yatırımı bugün Kayseri’ye kazandırdıklarını ifade eden Erdoğan, “Biliyorum sizler de şimdi yüksek hızlı tren istiyorsunuz. Kayseri-Yerköy hızlı tren projesiyle, Kayseri’yi şu anda yapımı devam eden Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattına bağlama kararını aldık” ifadelerini kullandı.
Erdoğan, Meclis’in milli iradenin tecelli ettiği yer olduğunu belirtirken, “Meclis açılırken bir gayesi vardı; Meclis milli iradenin merkezi olacak. Ülke ile ilgili her mesele Meclis’te karara bağlanacak. Hiç kimse, hiçbir kurum, kendisini Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin üzerinde görmeyecekti. İşte 94 yıl boyunca zaman zaman Meclis’in bu gücü kırılmak, yok sayılmak, Meclis’in yetkileri gasp edilmek istendi. Meclis milletten oluşur, cumhurdan oluşur. Meclis seçimle gelmiş milletvekillerinden oluşur ve milli iradenin tecelli ettiği yerdir” dedi.
Erdoğan, konuşmasında şunları kaydetti:
“İşte şimdi 10 Ağustos’ta bu ülkede cumhurbaşkanını, yani cumhur kendi başkanını seçecek. Kayseri buna hazır mı? Birinci tur 10 Ağustos, ikinci tur 24 Ağustos. Ben inanıyorum ki AKP’nin göstereceği adayı birinci turda benim halkım, benim milletim seçecektir.
CHP çıldırmaya başladı. Ne diyorlar, Cumhurbaşkanı ile Başbakan karar verecek. En geniş anlamda istişarelerimizi yaptık, yapıyoruz. Onlar da güya kendi aralarında bir şeyler yapıyormuş. Onlar da adaylarını gösterecek. Temenni ederim ki, milletim kararını verir gümbür gümbür yeni cumhurbaşkanını seçer.

Meclis’in yetkisini gasp etmek isteyenlere milletim en güzel cevabı meydanlarda veriyor, verecek. Utanmadan iktidarımızı yolsuzlukla suçladılar. Biz CHP ile MHP’nin koalisyon yapacağını biliyorduk. Buna bir de BDP katıldı. Yetmedi, Pensilvanya da katıldı.

Biz bunlara iyi niyetle davrandık. Ama iyi niyetimizi suistimal ettiler. Arkadan vurdular. Cumhurbaşkanını dinlediler, beni dinlediler, Genelkurmay Başkanını, Meclis Başkanı’nı dinlediler. Dün söyledim, Anayasa Mahkemesi Başkanı’nı dinlediler. Herhalde ne demek istediğimi anlayacaklar. Gezi’de, 17 Aralık’ta, 25 Aralık’ta cevabı aldılar. İstediklerini yapabildiler mi, yapamadılar.


İlgili yazılar

Kılıçdaroğlu: Benim için yandaş yok vatandaş var

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu emekliye iki ikramiye vaadini eleştiren başbakana “her şeye kaçak saraya para var sıra emekliye gelince para

AKP’nin Türkiye’yi getirdiği yeni nokta…

HDP ve BDP’nin IŞİD’in Suriye’deki Kürtlerin yoğunlukla yaşadığı Kobani  kentini ele geçirmesini protesto etmek amacıyla  Türkiye’de eylem çağrısı yapmasıyla başlayan

CHP’de PM için yarışan 474 adaydan öne çıkanlar

İşte PM için başvuran isimlerden öne çıkan isimler  şöyle: Bursa Milletvekili Sena Kaleli Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu Eski milletvekili Ercan

Bir Cevap Yazın