EVET FATİH’İ ARADIM..

SONUNDA İTİRAF ETTİ.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Habertürk televizyonundan birini arayarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin konuşmasının alt yazıdan çekilmesini istediğini itiraf etti.

ANKARA – Başbakan Erdoğan, Habertürk TV’de yer alan Devlet Bahçeli’nin konuşmasının kaldırılmasını istediğini söyledi. Erdoğan bir soru üzerine, “Evet aradım. Bu çok açık net ortada sadece hatırlatmayı yaptım. Hatırlatmayı yaptığım şahıslar da altyazılarla ilgili olarak bize yapılan hakaretle ilgili yurt dışında olan bir başbakana karşı bu tür hakaretlerin yapıldığı bir konuşmayı kendilerine söyledim. Kendileri de gerekli uygulamayı yaptılar. Bunu demek eğer yanlışsa, onu bilemiyorum. Ama bu tür şeyleri öğretmek durumundayız. Çünkü yapılan hakaretler sıradan hakaretler değildir” ifadeleriyle değerlendirdi.

Başbakan Erdoğan, İspanya Başbakanı Marıano Rajoy ile Türkiye-İspanya 5. Hükümetler Arası Zirve’nin ardından Başbakanlık Merkez Bina’da ortak basın toplantısı düzenleyerek gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

İnternet düzenlemesiyle ilgili sorulan bir soruya Erdoğan, öncelikle Avrupalı dostlarının ve onların şahsında Türk medyasının bilmesini istediği konunun göreve geldiklerinde interneti Türkiye’de 20 bin kişi tarafından kullanıldığını belirtti. Bugün ise internet kullanıcı sayısının 34 milyona ulaştığını belirten Erdoğan, “İnternete karşı olan bir iktidar herhalde kalkıp da bunu 20 binden, 34 milyona çıkarmaz. 11 senede geldiğimiz yer burasıdır” dedi.

-“PARALEL YAPI İNTERNET DÜZENLEMESİNİ YAPMAK ZORUNDA BIRAKTI”

Okullarda da internetin yaygınlaştırıldığını kaydeden Erdoğan, “Burada bir gerçek var. Ailelerin, insanların özel hayatı, mahremiyeti var. Buna yönelik burada bir tedbir oluşturulmaktadır. Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı eğer 5 günlük bir süre içinde böyle bir şeyin cevabını verecekse burada mahremiyet diye bir şey kesinlikle kalmaz. Burada şimdi 24 saatlik bir süre içerisinde TİB böyle bir konuya müdahale ediyor. Bu süreç içerisinde mahkeme hakkı mahfuzdur. Eğer mahkeme TİB’in aldığı kararı teyit ediyorsa o zaman bu devam eder, yok yürütmesini durdurursa o zaman burada problem kalmaz. Yapılan düzenleme budur. Bunu tabii şu anda farklı yerlere çekiyorlar. Çünkü bu süreç içerisinde maalesef çeşitli dinlemeler ve ortam dinlemeleriyle devam eden süreçler, tüm bunlarla beraber bütün aile hayatlarıyla ilgili mahremiyetler kadar ciddi bir tehdit. Aslında bundan da öte paralel yapılanmanın devlet içerisindeki oluşumuna internet ağının ağının aracı olarak kullanılması ister istemez böyle bir düzenlemeyi getirmeye mecbur etmiştir. Hiçbir zaman internetin yayılmasında engel olmadık destek olduk. O destek hala devam etmektedir” diye konuştu.

Okullara yapılacak tablet bilgisayar uygulaması ve internet ağlarının yaygınlığını anlatan Erdoğan, kendilerinin internete karşı olmadığını vurgulayarak, “Bu sadece sandıkta kendileri için sandıkta gelecek göremeyenler bu yollarla kara propaganda yapıyorlar. Bu kara propagandanın bir neticesidir” değerlendirmesinde bulundu.

-“FİLİSTİN’E AMBARGO KALDIRILMALI PROTOKOLE BAĞLANMALI”-

Mavi Marmara saldırısının ardından İsrail’in saldırı nedeniyle özür dilemesi ve tazminat ödemeyi kabul etmesinin ardından tazminat ile ilgili rakamın netleştiği yönündeki bilgilerin anımsatılması üzerine Erdoğan, görüşmelerde henüz belli bir noktaya gelinmediğini söyledi. İsrail’in Türkiye’den sadece ABD Başkanı Obama’nın araya girmesi ile özür dilediğini anımsatan Erdoğan, tazminat konusunda belirli bir aşamaya gelindiğini belirtti. Bu aşamanın nihai olmadığını kaydeden Erdoğan, “Çünkü nihai aşamanın ben bir protokole bağlanmasını tarafıyım. Sözle bu olmaz, belli bir protokolle olur. Üçüncü bir başlığımız vardı biliyorsunuz. O da ambargonun kalkmasıydı. O ambargo kaldırılmadığı sürece bu da o da olmaz. Çünkü ambargonun kaldırılması lazım ve bunun da yazılı bir protokole bağlanması lazım” dedi.

Filistin’de yaşanan olayların aynı şekilde devam ettiğini belirten Erdoğan, “Dolayısıyla herhangi bir protokole bağlanmadan böyle bir adımı atmak, normalleşmeyi beklemek mümkün değil. Protokole bağlanması lazım. Ondan sonra da gerekli olan adım atılır. Bunu, yürüten arkadaşlarımıza da söyledik” değerlendirmesinde bulundu.

-“BUNUNLA İLGİLİ BAŞBAKAN’I LEKELEYEMEZSİNİZ, BUNA NE GÜCÜNÜZ YETER NE EVRAKLARINIZ YETER”-

Erdoğan Zaman gazetesi muhabirinin sorduğu, “Gezi olayları sırasında Fas’tan Habertürk televizyonunu arayarak Sayın Bahçeliye ait bir alt yazıyı kaldırttığınız öne sürülüyor. Sizin talimatınızla kamu ihalelerini alan bazı iş adamları arasında para havuzu oluşturulduğu ve orada toplanan paralarla Sabah gazetesi ve ATV’nin alındığı öne sürülüyor. İzmir Urla’da birinci sit alanında villalar yapıldığı bundan sizin de haberiniz olduğu, hatta iddiaya göre size ait bir villanın da orada olduğu iddia ediliyor. Buna sizin cevabınız ne olacak?” sorusuna Erdoğan, çok sert ifadeler ve sert bir yüz ifadesiyle cevap verdi.

“İddia ediliyor ifadelerini bir kenara koy, ‘iddia ediyoruz’ de. Çünkü bu iddiaların hepsinin altında patronlarınız var. Ve bu iddiaların hepsinin altında dışa bağlı olduğunuz yer var” diyen Erdoğan, Urla ile ilgili olayın kendisi ile ilgisi olmadığını söyledi. “Müddei iddiasını ispatla mükelleftir” diyen Erdoğan, “müddeinin” gazetecinin mensubu olduğu medya organı olduğunu kaydetti. Urla’daki villaların 35 yıl önce inşa edildiğini anlatan Erdoğan, “Burayla ilgili yargı sürecinde olan şahsa neden yöneltmiyorsun da bunu neden bana yöneltiyorsun? Bunu patronlarına sor. Şahsımla bunun hiçbir ilgisi yok. Ben son 5 yıl içerisinde 3 gün 5 gün gittiğim, ailece görüştüğüm, çok sevdiğim bir dostuma ait olan bir yerdir. Orası Hazine arazisi değildir. onların kendi mülküdür, bunu da bilmenizi isterim, bunu da patronlarına ilet. Ama patronlarınız maalesef, doğru konuşmayı kendilerine meslek edindikleri için, doğru konuşmamak üzere bütün vatandaşlarımızı bu ülkenin güvenilir insanlarına ‘iftira at tutmazsa iz bırakır’ anlayışıyla hareket ettikleri için burada da aynı şekilde hareket ediyorlar. Ve oranın sahipleri 35 yıldır oraya sahiptir ve 35 yıl içerisinde oraya yaptıkları evleridir, bir köydür. Birinci derece sit, üçüncü derece sit yargı içerisinde devam eden bir süreçtir. Bununla ilgili Başbakan’ı lekeleyemezsiniz, buna ne gücünüz yeter ne evraklarınız yeter” dedi.

-“AMA BU TÜR ŞEYLERİ ÖĞRETMEK DURUMUNDAYIZ”-

Habertürk televizyonundan birini arayarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin konuşmasının alt yazıdan çekilmesini istemesiyle ilgili ses kayıtlarına değinen Erdoğan, “Evet aradım. Bu çok açık net ortada sadece hatırlatmayı yaptım. Hatırlatmayı yaptığım şahıslar da altyazılarla ilgili olarak bize yapılan hakaretle ilgili yurt dışında olan bir başbakana karşı bu tür hakaretlerin yapıldığı bir konuşmayı kendilerine söyledim. Kendileri de gerekli uygulamayı yaptılar. Sizin patronlarınıza da yeri gelmiş, bu tür hakaretler yapıldığı zaman, ya arkadaşlarım, ya şahsım açarak, hukukumuza da dayalı olarak, ‘bu tür hakaretler yapılıyor bak biz şuan Fas’tayız’ demişizdir. Bunu demek eğer yanlışsa, onu bilemiyorum. Ama bu tür şeyleri öğretmek durumundayız. Çünkü yapılan hakaretler sıradan hakaretler değildir” açıklamasında bulundu.

-“BUNLARI PATRONLARINA SÖYLEYECEK İRADE SENDE YOK”-

“Sabah ve ATV’nin bazı işadamlarının havuz oluşturarak satın aldığı” yönündeki iddialara değinen Erdoğan, “Havuz ifadesini siz uyduruyorsanız. Ne havuzu ya?” diye sordu. Bura ilgili adımı atan firmanın sırada bir firma olmadığını söyleyen Erdoğan, “Bu ortağı oluğu firmada kendi hisselerini amcasına devrediyor. Bunun yanında üçüncü havaalanı ile ilgili olarak oradaki hisselerini de bu sizin ‘havuza girenler’ diye ki onlar havuza girip ıslananlardan değil. Oraya da hisselerini satmak suretiyle medya dünyasına giriyor. Atılan adım budur. Bunları patronlarına söyleyecek irade sende yok, söylesen de zaten netice alamazsın. Bu ara çünkü iftira üzerine kurulu bir dünyayı kurdular. Zaten maşallah rüyalara da gayet güzel iltifat ediyorlar. Ve tweetlerin iki katına artırılmasını söylüyorlar. 2 katına artırılması için fetvayı aldığınıza göre, sen de tweetlerde iki katı uygulamaya devam et” şeklinde konuştu.


İlgili yazılar

Hem cam kenarı hem hostes koltuğu istiyor

CHP grup başkanvekili  Engin Altay, AKP ve Davutoğlu’nun, “saray entrikalarının piyonu” haline geldiğini belirterek “Cumhurbaşkanı Erdoğan ülkeyi kan ve barut

Eryılmaz yuvaya döndü

7 Haziran seçimlerinde önce listeye alınmayınca istifa eden ve Hatay’da bağımsız olarak seçime girip 18 bin 618 oy alan Refik

TÜRKİYE İSTİHBARAT DEVLETİ YAPILMAK İSTENİYOR

CHP Genel Başkan Kılıçdaroğlu, “Bugün geldiğimiz noktada bir istihbarat devleti yaratılmak isteniyor ve hükümet bütün gücüyle bunun üzerine yoğunlaşmış durumda” dedi.

Bir Cevap Yazın