İşte o söyleşi:

“Burada zihniyeti değiştirmemiz lazım. İdeoloji siyasete egemen olursa İzmir bu çileyi daha çok çeker. İstanbul’de benim dönemimde modern depolamaya geçtik. İzmir’de raylı sistemi beceremediler. Beceremeyince Ulaştırma Bakanına şu işe el atalım dedim. Oradaki halkımız artık bu sıkıntıyı aşabilsin. Buna müdahale etmek suretiyle de bu iş aşıldı. Raylı sistem burada bu hizmeti veriyor. Bundan sonraki süreçte İzmir Ak Parti belediyeciliği ile tanışacak olursa uçuşa geçebilir. 1414 proje başkan adayımız açıkladı. Bir projeler silsilesi. Dev projeler var”

“İZMİRLİNİN YAŞAM TARZINA MÜDAHALE EDİLECEĞİ BÜYÜK BİR İFTİRA”
“CHP zihniyetinde yalan, takiye, fitne çok mevcut, İzmirli’nin yaşam tarzına müdahale edilecek söylemi büyük bir iftiradır. Zaten anayasada insanlarımızın bu tarz hakları korunmaktadır. Bunu söyleyenlerin yaşam tarzlarında ne değişti? Bir dayatma mı oldu? Ne yiyip ne içtiğine mi baktık. Bakıyorsunuz miting yaptığımız yerden gelirken herkes istediği gibi yiyip içiyor. Müdahale söz konusu değil. Bu iftiraları istanbul’da belediye başkanıyken de yaptılar. Otobüsleri erkek kadın diye ayıracak alkolü yasaklayacak dediler”
“HAYATIMDA EN ZORLU SÜREÇ”
Erdoğan, siyaset sahnesine çıktığı andan bu güne karşılaştığı en çetin sürecin hangisi olduğu sorusuna, “Belediye başkanlığımdan bu yana baktığınızda, partimin kapatılması çok talihsiz olaydı. Fakat en son gelinen nokta bu yaşadıklarımda paralel yapı tezgahı zirve yaptı. Tabii bu insanların içinde tanıdıklarımız var. Bu insanlara yaptığımız ikazın haddi hesabi yok, biz bazı şeylere tahammül ettik, onları uyardık, mesela dershane meselesi 1-2 yıllık bir mesele değil taa Hüseyin Bey’in bakan olduğu zamandan beri varolan bir konu, tabii ortada büyük bir rant var. Bunların hepsini bir yere koyun bu adamlar Başbakan’ı dinliyor ve mahkeme kararı diyorlar. Bunlar bunu yapacak kadar alçaklaşmışlardır, adileşmişlerdir.
“İSLAMİYETTE YERİ VAR MI?”
Bize İslami ahkam kesme. Böyle bir şeyi anlatabilmek mümkün mü. Bir Başbakan’ın dinlenmesi söz konusu olamaz. Benim uluslararası görüşmelerimi dinleyeceksin böyle bir şey olabilir mi? Burada devlet sırrı var. Bu adamlar güvenli (kriptolu) denen telefonları dinledi. Ben soruyorum bunun İslamiyette yeri var mı?
“GÖRÜNTÜLÜ KAYIT BİLE YAPTILAR”
“Bunlar görüntülü kayıt bile yaptılar, sayın Baykal, Hamzaçebi bunlar hepsi çıktı ortaya. Bunlar bir kısım yargıyı ellerine almışlar daha önce lehime verilen kararlar Yargıtay tarafından onanıyordu bu süreçten sonra adam annemle ilgili çocuklarımla ilgili hakaretler savuruyor davaları üst mahkeme bozuyor. HSYK’daki adamlar yargı mensubu insanlar ‘Biz Başbakan’a bunun hesabını soracağız’ diyorlar. Tabii bilmiyorlar Allah’ın hesabı var. Bak şimdi meydanlar dolup taşıyor.

“BU DAVA İÇİN KEFENİMİ GİYİP YOLA ÇIKTIM”
‘Ben ilk günden söyledim bu dava için vatanım için kefenimi giyip yola çıktım. Gereği neyse bunu yapacağız. Kalk sen Pensilvanya’dan bu ülkeyi karıştır buna müsaade edemeyiz. Kainatın imamıymış, nerenin imamı olursan ol. Yanında yıllarca beraber olmuş arkadaşı Latif bey neler anlatıyor. 15 yıl onu takip ettirmiş. Ne yapıyorsun ne ediyorsun bileceğim diyor. Ben imam hatip mezunuyum. Hocalarım bana böyle şey öğretmedi. Bu çete, örgüt. Cemaat denmez. Tertemiz cemaatlar var. Bir diğer konu alufte. Bir siyasi bir alufteyle olacakmış gece yarısı haber verdirdim diyor. Sen bu işleri mi takip ediyorsun. Sen alim bir zat mısın bir istihbarat elamanı mısın?”

“ALLAH CEZANIZI VERSİN”
Yasin El Kadı iddialarını da değerlendiren Erdoğan “El Kaide’ye destek veren diye manşet atıyorlar Allah cezanızı versin. Bu adamı tanımasam inanacaktım, bu adam Türkiye’ye yatırımlar yapacaktı. Yasin El Kadı El kaide karşıtı Türkiye hayranı bir insan. El- Kaide Türkiye’ye yerleşmeye çalıştı, buna karşı tedbirlerimizi alıyoruz. Biz müsaade etmedik, biliyorsunuz açıklamaları var benimle ilgili” dedi.
PARALEL YAPI NE İSTİYOR?
Erdoğan, paralel yapının ne istediği yönündeki soruya şu cevabı verdi: “35 yıllık bir proje. Pensvilvanya’daki emekli olmuş bir zat değil. İstifaen Diyanetten ayrılmış. İlkokul mezunu bir zat. Yeşil pasaport uydurmuşlar. 1999′da ABD’ye kaçmış bir zat. oraya yerleşti. Vatanını sevdiği için de 15 yıldır vatan hasretiyle yanıyor.

Fethullah Gülen’e ‘dön çağrısı’nın sorulması üzerine ise Erdoğan “İki üç yıl önce bir çağrı yaptım. Artık dönün dedim. Bu millet sizi bekliyor. Tezgahların döndüğünden haberimiz yok. Bu adamların ne olduğunu bilmiyorduk biz bu adamlara refere olduk bunların olimpiyatlarına katıldık, sürekli Türkiye’ye gelmek istiyor ama gelemiyormuş gibi bir durum varmış diye duydum çıktım çağrı yaptım ülkene dön dedim. Ama ne bilelim böyle olduğunu. Bizim o çağrımıza farklı cevaplar geliyor. Huzurlu bir yönetim sıkıntıya düşmesin diye gelmediği gibi cevaplar geliyor. Bugüne kadar gelmedi kolay kolay da gelmez.
Ne diyor Savaş Ay’ın o programında siyaset sorulunca kendisine Hz. Cebrail parti kursa ben ona da oy vermem. diyor. Sen Hz. Cebrailin melek olarak işi bellidir. Bu itikadi noktada da bir sıkıntı meydana getirir” şeklinde cevap verdi.
4 ESKİ BAKANI SAVUNDU
Erdoğan, fezlekelerle ilgili soruya ise “Arkadaşlarımız o tarihte Meclis’te bulunacaklar fakat dikkat edilirse muhalefet partisi soruşturmaya yönelik bir adım atmadı sadece toplantı yapılmasını istedi, burada farklı bir amaç var acaba 10 gün kala bir şey bulabilir miyiz? Çabaları var tabii bunlar hukuktan da anlamıyor hukukçuları var ama görüyorsunuz Anayasa mahkemesine başvurmayı beceremiyorlar. Zaten bunların yeter sayısını toplayacağı konusu da muallakta. Bu dört arkadaşım gazete küpürleriyle yargılanamaz ortada bir suç varsa tabii ki yargılanırlar ama ortada bir suç yok.” yanıtını verdi.


İlgili yazılar

Cemaatçiler bağımsız aday oldu.

8 Haziran günü 25. Dönem Parlamentosu belirlenmiş olacak. TBMM’ye 550 milletvekili seçilecek. Daha önce bağımsız aday olarak Meclis’e gelen Kürt

Erdoğan Kars’taki mitingde slogan attırdı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, parti lideri gibi ülkenin her tarafında miting yapmaya ve muhalefet partilerini eleştirmeye devam ediyor. Erdoğan Kars’ta

TÜRGEV’e devlet desteği

Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın başkanı olduğu ve rüşvet karşılığı arsa, bağış yapılan TÜRGEV’e  Eylül 2011 yılında bakanlar kurulu kararıyla

Bir Cevap Yazın