HALAÇOĞLU: ERDOĞAN 3 YILLIK OKUL MEZUNU

HALAÇOĞLU: ERDOĞAN 3 YILLIK OKUL MEZUNU

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın okuduğu İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi’nin üç yıllık olduğunu, dolayısıyla Anayasa’ya göre Cumhurbaşkanı adayı olamayacağını iddia etti.
TBMM’de bir basın toplantısı yapan Halaçoğlu, ilk olarak 24 Nisan’ın Ermeni soykırım iddialarını değerlendirdi. Anadolu’da Ermenilerin tehcire tabi tutuldukları tarihte Anadolu’da sadece Ermenilerin yaşamadığını belirten Halaçoğlu, “Ermeniler sürgün edilirken Rumlar neden sürgün edilmemiştir? Rumlar’ın Ermenilerden daha fazla nüfusu vardı” diyerek şöyle devam etti:
“Elimizde çok güçlü bir arşiv var. Bunlarda soykırım olarak adlandırılacak hiçbir bilgi söz konusu değil. Bu konuda cehaletlerini görmezden gelerek konuşanlar var. ‘Bu tarihçilere bırakılamazmış, insaniymiş’ Tabi ki insani, hayvani değil. Siz bu belgeleri okuyabiliyor musunuz? Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘Tehcir gibi gayriinsani sonuçlar’ ifadesini kullanmıştır. Sayın Başbakan, siz bunu söylerken katledilen Müslümanların mezarlarını ben açtım. Psikolojim bozuldu. Bunların görmezden gelir tehcire ‘gayriinsani’ derseniz, hiçbir şey bilmiyorsunuzdur. Neden Ermeniler ait bir toplu mezar gösteremediler? 1,5 milyon insanı kaç mezara gömeceğinizi biliyor musunuz? Niye çıkmadı bunlar? Müslümanlara ait olanlar çıkıyor da Ermenilere ait olanlar niye çıkmıyor? Bunları bilmeyen mantık adeta Ermeniler’den özür diliyor. Obama ile aynı şeyi söylüyor. Paralel yapı haline geliyor. Ermeni çeteleri 128 bin Müslümanı katletmişse bunu nasıl görmezden gelirsiniz? Bundan niye bir cümle ile bahsetmezsiniz? ‘Tehcirde Ermeniler’den hayatını kaybeden vardı, bundan dolayı üzüntü duyuyoruz ama Ermeni çetelerinin yaptığı katliamlardan dolayı da Ermenilerin bizden özür dilemesini bekliyoruz’ denmesi gerekmez mi? Herhalde kendinizi biraz daha güçlü hissetseniz soykırımı kabul edeceksiniz. Bu adımı atmış Başbakan’dan hangi tavizleri isteyecekler göreceğiz.”
Başbakan Erdoğan’ın okuduğu İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi’ne yönelik bir soruya cevap veren Halaçoğlu, o dönmede üç yıllık olduğunu savunarak, “Dolayısıyla Başbakan Erdoğan Anayasa’ya göre Cumhurbaşkanı adayı olamaz. Bu okul 1980’den sonra fakülte haline gelmiştir. 4 yıllıksa Başbakan açıklasın, diplomasını göstersin” dedi. Halaçoğlu, ayrıca okulda daha önce yangın çıktığı için başvuranlara diploma verildiğini de söyledi.


İlgili yazılar

Bize sormadan olmaz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, ABD’yle yakın bir zamanda IŞİD’e karşı kapsamlı bir mücadeleye başlanacağı şeklindeki sözlerine Suriye’den jet yanıt geldi.

Kemal Bey ile son MYK resmi!

CHP  Merkez Yönetim Kurulu bu hafta sonu yapılacak olan kurultayından önce son toplantısnı yaptı.Toplantı öncesine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partinin

YARGIÇ VE EMEKLİ GENERAL CUMHURBAŞKANI OLMAZ

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, son araştırmalara göre yargıya güvenin yüzde 45’in altında olduğunu savunarak, “Şimdi siyasete güven arttı. Yüzde 60’ların

Bir Cevap Yazın