“Harf devrimi köpekleştirmedir“ diyen İnançer’e tepki yağıyor

“Harf devrimi köpekleştirmedir“ diyen İnançer’e tepki yağıyor

“Harf devrimi köpekleştirmedir“ diyen İnançer’e tepki büyüyor

Meclis çatısı altında personele konferans veren ve ” Harf Devrimi ile ‘köpekleştirme’ yapıldı ” diyen Ömer Tuğrul İnançer’e tepki büyüyor. CHP Grup Başkanvekilleri, Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e yazı yazarak soruşturma açılmasını ve konferans kayıtlarının kendilerine gönderilmesini talep etti.

HARF DEVRİMİ İLE “KÖPEKLEŞTİRME” YAPILDI DİYEN İNANÇER’E TEPKİ

Daha önce TRT1 ekranlarında “hamileler sokağa çıkmasın” diyen Ömer Tuğrul İnançer, Meclis personeline verdiği konferansta Harf Devrimi’ni “köpekleştirme” olarak tanımladı.

Bu sözlere tepki gösteren CHP,  Meclis Başkan’ı Cemil Çiçek’e yazılı başvuru yaptı. Üç Grup Başkanvekili imzası ile yapılan başvuruda hem soruşturma açılması hem de konferans kayıtlarının CHP’ye verilmesi istendi.

İşte o başvuru metni…

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Ayrıştırıcı ve bölücü söylemleri nedeniyle kamuoyunda tartışmalara neden olan Ömer Tuğrul İnançer, TBMM’ye davet edilerek Mevlana’yı anmak adı altında, 5.12.2014 tarihinde kendisine konferans verdirilmiştir. Nitekim söz konusu konferans Mevlana’yı anlamaktan çok, adı geçen şahsın kamuoyuna yansıyan söylemlerini tekrarlamak ve kendisini yöneltilen eleştirileri cevaplamak için bir zemin olarak kullanılmıştır.  Sonuç olarak TBMM Başkanlığı anılan şahsa konferans verdirerek, bu ayrıştırıcı ve bölücü söylemlerini Yüce Meclisin çatısı altında dile getirmesine olanak vermiştir.

Kamuoyunda ortaya çıkan tepkiler üzerine, “TBMM İdari Teşkilatı” adı ile bir açıklama yapılarak, “Konuşmacının söz konusu haberde öne çıkarılan ve konferansın konusuyla bağlantılı olmayan ifadeleri, tamamen şahsi değerlendirmelerini yansıtmaktadır.” açıklamasında bulunulmuştur.

Aynı açıklamada, “(…) daha önce de İlber Ortaylı, Üstün Dökmen, Ferhunde Öktem, Taha Akyol, Cihan Ünal”ın kuruma davet edildiği” vurgulanarak, bu isimlerle Ömer Tuğrul İnançer’in adı birlikte anılmıştır. Böylece adı geçen şahıs, diğer saygın isimler gibi akademik ve sosyal hayattaki konumları ile sorgulanmayan şahsiyetler konumuna taşınarak, yapılan tercihin ideolojik boyutu gizlenmek istenmiştir.

Yaşananlara haklılık kazandırmaya yönelik olan söz konusu açıklamaya izin verilmesi de, TBMM Başkanlığı’nın himayesini ortaya koymaktadır.

Adı geçenin vermiş olduğu Konferansa ilişkin görüntü kayıtlarının Başkanlığınızda olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, söz konusu kayıtların bir örneğinin Grubumuza gönderilmesi, gerekli soruşturmanın açılması ve Yüce Meclisin çatısı altında Atatürk devrimlerini “köpekleştirme” olarak tanımlayan Cumhuriyet karşıtı, karanlık bu kişinin açıklamaları konusunda suç duyurusunda bulunulmasını talep ederiz.

Levent Gök                        Engin Altay                                M. Akif Hamzaçebi
Ankara Milletvekili            Sinop Milletvekili                      İstanbul Milletvekili
CHP Grup Başkanvekili     CHP Grup Başkanvekili            CHP Grup Başkanvekili


İlgili yazılar

Vali kaçAKsaray’ı örnek aldı

Atatürk Orman Çiftliği arazisi içinde hukuku çiğneyerek yapılan AKsaray’ı örnek alan Kocaeli Valiliği, yaklaşık 50 milyon liraya mal olacak Valilik

Altını kalabalık grupla götürürdük

17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmasının kilit ismi İşadamı Rıza Sarraf’ın kuryelerinden Adem Karahan’ın Gümrük ve Ticaret Başmüfettişi’ne verdiği ifadede “Türkiye-Dubai-İran hattındaki

M.G’nin hesabındaki para başka hesaba aktarıldı…

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının,  Halkbankası  Kapalıçarşı şube müdürü  Seher Özkuş’un  şarkıcı Samime Sanay  ve M.G rumuzlu

Bir Cevap Yazın