HDP Türkiye’nin partisi

HDP Türkiye’nin partisi

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekillerinin Ankara’da düzenlenen törenle Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) katılması yabancı medyaya da yansıdı. Bu gelişmeyi BBC’ye değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, “Bu, demokratik bir Türkiye’yi kurma çabasına Türkiye’nin iki yakasının birlikte müdahale ediyor olmasıdır” dedi ve bunun sonuçlarının seçimlerde ve 1 Mayıs’ta görüleceğini söyledi.

Ertuğrul Kürkçü, BBCTürkçe’nin sorularını yanıtlarken BDP milletvekillerinin HDP’ye neden geçtiklerini “Bu, demokratik bir Türkiye’yi kurma çabasına Türkiye’nin iki yakasının birlikte müdahale ediyor olmasıdır. Bunun sonuçlarını hem cumhurbaşkanlığı hem de 2015 genel seçimlerinde ve tüm hayatta, mesela 1 Mayıs’ta göreceğiz” diye açıkladı.

“BDP’nin bunu başaramadığı yönünde kanılar vardı, peki HDP başarabilecek mi?” sorusuna ise sert yanıt veren Kürkçü, “Bütün bu tartışmalar tamamen saçma tartışmalar. BDP ile olacak şeylerin hepsi oldu. Kürt halkını siyasi bir söz sahibi haline getirdi. Kürt halkı şimdi Türkiye’nin diğer halklarıyla ortak faaliyet için yeni bir mecra açıyor” dedi.

“ENDİŞELERE GEREK KALMAYACAK

Ertuğrul Kürkçü, HDP’nin 30 Mart’taki yerel seçimlerde Batı illerinde ulaşabildiği yüzde 2’lik oy oranının Türkiye’yi kucaklamaya yetip yetmeyeceği sorusunu, “CHP Güneydoğu’da hiç oy almıyor ama Türkiye partisi sayılıyor. Nasıl oluyor? Ayrıca BDP’nin geçmişte Batı’da aldığından çok daha fazla oy alındı” sözleriyle yanıtladı.
Bu arada, HDP’nin büyük bileşenleri arasında yer alan Emek Partisi’nin (EMEP) “kitle partisine dönüşme” yönündeki söylemi eleştirdiği ve birleşmeye sıcak bakmadığı bilindiğini belirten BBC’ye göre, Kürkçü hazırlık komisyonunun çalıştığını, meseleyi müzakere ettiğini söyledi ve “endişelere gerek kalmayacağını” öne sürdü.


İlgili yazılar

Olmayan Suçtan Ceza

CHP eski Kayseri milletvekili Mehmet Şevki Kulkuloğlu dönemin Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki hakkındaki yolsuzluk iddialarını TBMM gündemine getirdiği

İmtiyazlı ortaklar harekete geçti

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önce “Battı”,  sonra  ise “inlerine girdik” dediği Bankasya’nın ortakları BDDK ve TMSF’nin karar ve uygulamalarına karşı dava açtı.

AYM: Toplantı ve gösteri yürüyüşü engellenemez

Anayasa Mahkemesi, barışçıl bir protestonun engellenerek gözaltı uygulaması yapılmasını ve yasadışı gösteriye katılmak suçundan dava açılmasını hak ihlali saydı. Yüksek

Bir Cevap Yazın