HDP Türkiye’nin partisi

HDP Türkiye’nin partisi

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekillerinin Ankara’da düzenlenen törenle Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) katılması yabancı medyaya da yansıdı. Bu gelişmeyi BBC’ye değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, “Bu, demokratik bir Türkiye’yi kurma çabasına Türkiye’nin iki yakasının birlikte müdahale ediyor olmasıdır” dedi ve bunun sonuçlarının seçimlerde ve 1 Mayıs’ta görüleceğini söyledi.

Ertuğrul Kürkçü, BBCTürkçe’nin sorularını yanıtlarken BDP milletvekillerinin HDP’ye neden geçtiklerini “Bu, demokratik bir Türkiye’yi kurma çabasına Türkiye’nin iki yakasının birlikte müdahale ediyor olmasıdır. Bunun sonuçlarını hem cumhurbaşkanlığı hem de 2015 genel seçimlerinde ve tüm hayatta, mesela 1 Mayıs’ta göreceğiz” diye açıkladı.

“BDP’nin bunu başaramadığı yönünde kanılar vardı, peki HDP başarabilecek mi?” sorusuna ise sert yanıt veren Kürkçü, “Bütün bu tartışmalar tamamen saçma tartışmalar. BDP ile olacak şeylerin hepsi oldu. Kürt halkını siyasi bir söz sahibi haline getirdi. Kürt halkı şimdi Türkiye’nin diğer halklarıyla ortak faaliyet için yeni bir mecra açıyor” dedi.

“ENDİŞELERE GEREK KALMAYACAK

Ertuğrul Kürkçü, HDP’nin 30 Mart’taki yerel seçimlerde Batı illerinde ulaşabildiği yüzde 2’lik oy oranının Türkiye’yi kucaklamaya yetip yetmeyeceği sorusunu, “CHP Güneydoğu’da hiç oy almıyor ama Türkiye partisi sayılıyor. Nasıl oluyor? Ayrıca BDP’nin geçmişte Batı’da aldığından çok daha fazla oy alındı” sözleriyle yanıtladı.
Bu arada, HDP’nin büyük bileşenleri arasında yer alan Emek Partisi’nin (EMEP) “kitle partisine dönüşme” yönündeki söylemi eleştirdiği ve birleşmeye sıcak bakmadığı bilindiğini belirten BBC’ye göre, Kürkçü hazırlık komisyonunun çalıştığını, meseleyi müzakere ettiğini söyledi ve “endişelere gerek kalmayacağını” öne sürdü.


İlgili yazılar

Çiçek: CİA Planladı AKP Azmettirdi FETÖ İcra Etti

Ergenekon Davası’ndan 5 yıl içeride yatan ve daha sonra CHP’den İstanbul Milletvekili seçilerek TBMM’ye giren Dursun Çiçek, TSK’ya yapılan komplonun

KONYA’DA ATATÜRK ANITI AYLARDIR RESTORE EDİLEMEDİ

İstanbul Gülhane Parkı’nda yapılan Anıttan sonra, 29 ekim 1926 yılında  inşa edilen  ve 2. Atatürk anıtı olma özelliği taşıyan Konya

Gök. Adalet Gafları Meşrulaştırma Merkezi Değil

Anayasa Mahkemesi’nin Can Dündar ve Erdem Gül hakkında verdiği tutuksuz yargılanma kararına itiraz eden ve tanımadığını açıklayan cumhurbaşkanı Erdoğan’a muhalefetin

Bir Cevap Yazın