İhsanoğlu Hatay’dan seslendi: Vatanı bölüşmeyiz

İhsanoğlu Hatay’dan seslendi: Vatanı bölüşmeyiz

Cumhurbaşkanı Adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu, Hatay’dan vatandaşlara “Siz istediğinize oy veriniz ama şunu biliniz ki adaylardan birisi, o gün sizinle beraber olan aday, bütün Türkiye’yi, 76 milyonu kucaklamak istiyor. ‘Sen şusun-busun, sen Sünni’sin, Alevi’sin, sen Türk’sün, Kürt’sün, Türkmen’sin’ diyen bir adam değil” diye seslendi.

İhsanoğlu seçim gezileri kapsamında geldiği Hatay Samandağ’da konuştu. Türkiye’nin huzurunun kaçtığını, zıtlaşmaların, kutuplaşmanın toplumda büyüdüğünü ifade eden İhsanoğlu, Türkiye’nin başta Suriye olmak üzere komşularıyla olan ilişkilerinin de bozulduğunu belirtti. İhsanoğlu, “İnsanlarımız eski huzurlarını kaybettiler. Niye biz bu duruma düştük, bunu gerektiren neydi?

Niye komşularımızla bu hale geldik? Hani sıfır problemdi, sıfır sorundu? Sıfır komşu oldu. Bu Ortadoğu’daki felaketlerden, bu mağdur olmuş, mazlum olmuş Suriyeli, Iraklı kardeşlerimizin vatanlarına dönmeleri, normal hayata geri dönmeleri kolay mı? Bir toplumu, devleti perişan edersiniz bir iki ay içerisinde ama 10-20 senede toparlayamazsınız. Bunun müsebbibi kim, niçin, hangi hedeflerle yapıldı? Birisi çıkıp da izah edebilir mi bana? Bunların hesabı görülecektir” diye konuştu.

“VATANI ASLA BÖLÜŞMEYİZ”

İhsanoğlu, 10 Ağustos’ta vatandaşların “helal” oylarını kullanacağını belirtirken şöyle devam etti:
“Siz istediğinize oy veriniz. Ama şunu biliniz ki adaylardan birisi, o gün sizinle beraber olan aday, bütün Türkiye’yi, 76 milyonu kucaklamak istiyor. ‘Sen şusun busun, sen Sünni’sin Alevi’sin, sen Türk’sün, Kürt’sün, Türkmen’sin’ diyen bir adam değil. Birlik ve beraberlik için, bütün Türkiye’yi, sağcısını, solcusunu, şu partili, bu partili, inancı, siyasi görüşü ne olursa olsun herkesi kucaklayan bir aday. Biz toplumumuzun huzur içerisinde büyümesini istiyoruz. Biz ekmeğimizi büyütüp daha üretken, zengin, daha huzurlu hale gelip, muhtaç olan kardeşlerimizle paylaşmak isteriz. Biz zaten gönlü zengin bir milletiz. Biz ekmeğimizi bölüşürüz ama vatanımızı asla bölüşmeyiz.”

“BU BATAKLIKTAN NASIL ÇIKACAĞIMIZI ÇOK İYİ BİLİYORUM”

İhsanoğlu, 10 Ağustos’ta herkesi sandığa gitmeye ve oylarına sahip olmaya davet ederken, “Sevgiyi birleştirmek isteyenlere oyunuzu veriniz. Siz ayrıştırmak isteyenlerden uzak durunuz. Biz inşallah seçildiğimiz zaman komşularımızla olan münasebetlerimizi düzeltmek için kollarımızı sıvayacağız. Ben bütün bu bölgeyi çok iyi tanıyan bir insanım. Onların dilini konuşan bir insanım. Onlarla uzun uzun yıllar çalıştım. Bu bataklıktan nasıl çıkacağımızı çok iyi biliyorum. Onun için siz bana yardım ederseniz ben bunu hallederim” diye konuştu.


İlgili yazılar

AKP’de kavga görünenden daha derin!

AKP’de Erdoğan ile Gül arasındaki kavganın görünenden daha derin olduğu ortaya çıktı. Gül’ün eşi Hayrinünsa Gül’ün havuz medyası yazarlaranı  milletin

EDİBOĞLU SURİYE HALKININ DİRENİŞİNİ YAZDI

Dr.M.Ali EDİBOĞLU Hatay Milletvekili Suriye’de üç yılını doldurup dördüncü yılına giren küresel Emperyalist saldırı büyük bir direnişle karşılaştı ve herkesin

Süleyman ossun da çamurdan ossun!

Süleyman YAĞIZ Yazarlık yaşamına, 1972 yılının Ekim ayında, yâni tam 43 yıl önce, dönemin etkili gazetelerinden Yeni Ortam‘da, “A.İ. Avşaroğlu”

Bir Cevap Yazın