İKTİDAR YOLU TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ

İKTİDAR YOLU TOPLANTISI SONUÇ BİLDİRGESİ

Yerel seçimdeki başarısızlıktan sonra eski Gençlik Kolları Genel Başkanı Ayhan Yalçınkaya önderliğinde hazırlanan “İktidar yolu toplantısının ilki Ankara’da yapıldı. Petrol-İş Sendikası  toplantı salonundaki çözüm arayışı toplantısından sonra sonuç bildirgesi yayınlandı.

İşte o bildirge

Türkiye’nin geçmiş olduğu kritik, karanlık ve İslami faşizmin fiili olarak hayatımızın her alanında kendisini hissettirdiği son derece kritik bir dönemde gerçekleşen 30 Mart Yerel Seçimleri’nde Cumhuriyet Halk Partisi’nin almış olduğu sonuç geniş kapsamlı bir seçim değerlendirmesi ihtiyacını beraberinde getirmiştir.

Bugüne dek parti yönetim kademelerinin tüzükte açık olarak belirtilmiş olan “Küçük Kurultayı” seçimlerden sonraki 2 ay içerisinde toplayacağını beyan etmemesi  parti içi dinamiklerin ve çeşitli bileşenlerin bu çok önemli değerlendirmeyi kendi partili rafleksi ile gerçekleştirmesine neden olmuştur.

İktidar Yolu başlığı ile düzenlenen çalıştayda partinin emekçi kadroları,Demokratik kitle örgütü temsilcileri ve Türkiye’nin pek çok ilinden  gelen parti üyeleri bir araya gelmiştir.Çalıştayda 30 Mart yerel seçimlerinin sonuçları tartışılmış,bundan sonraki süreçte partiye önerilecek ideolojik yönelim ile yol haritasının ana hatlarını belirlemiştir..

İktidar Yolu toplantısında ;

1-Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçimleri kaybetmediği, seçimlere “mağlup” olarak girdiği, seçimi kazanabilmek için öncelikle toplumun Cumhuriyetçi,laik,Atatürkçü ve sol değerlerin yükseldiği  bir topluma doğru evrilmesi ve topluma bu değerlerin hakim kılınması için çalışmalar yapılması gerekliliği temel tespit olarak ortaya konulmuştur.

2-Cumhuriyet Halk Partisi’nin ideolojik olarak bir savrulma içerisinde bulunduğu ve merkez sağ değerlerin parti söylemlerine hakim kılınmasının partiyi doğal tabanından koparmakla kalmayıp, AKP’nin oylarını yükselttiği tespitinde bulunulmuştur….

3-Cumhuriyet Halk Partisi’nin emekçi kadroları gelecek süreçte hızla partinin bugün uzaklaşmış olduğu sol ve Atatürkçü çizgiye doğru yeniden dönüş yapılması noktasında bu toplantıda bir irade beyanında bulunmuşlardır.

4-Faşist AKP iktidarı ile O’nu“taklit ederek” değil, tam tersine AKP politikaları karşısına gerek politik,gerek söylemsel gerek örgütsel olarak evrensel sol değerler ile örülmüş,anti-emperyalist bir alternatif model ortaya konularak mücadele edilebileceği gerçekleştirilen toplantının önemli sonuç maddelerinden birisi olarak ortaya çıkmıştır.

5-Kürt sorununun ancak PKK’nın ideolojik kuşatmasından  kurtularak sınıfsal bir temelde çözülebileceği, BDP dilinin kullanılmasının BDP’yi güçlendirdiği gibi Atatürkçü reflekslerin yüksek olduğu kentlerde oylarımızın düşmesine sebep olduğu vurgulanmıştır.

6-Partinin türban sorununa yaklaşımının sorunlu olduğu,türbanın bir mesele olduğu için laikliğin tehlikede olmadığı, laiklik tehlikede olduğu için kamuda türbanın bir mesele olduğu bu nedenle laikliğin korunması ile ilgili mücadelenin taviz verilmeden devam etmesi gerektiği ifade edilmiştir.

7-Parti programını reddeden adayların uzun vadede bir kazanım sağlamayacağının altı çizilmiştir.

8-Toplantıdan çıkan bir önemli sonuç da İktidar Yolu toplantılarının genişletilerek ve geliştirilerek Türkiye’nin değişik illerinde tekrarlanması olmuştur.

Bu toplantı ilk  toplantı ile birlikte Cumhuriyet Halk Partisi emekçi kadroları ve partisinin iktidarını Atatürkçü ve sol değerler ile mümkün gören parti tabanının harekete geçmesi için ilk adım atılmıştır.

Unutulmamalıdır ki ne Cumhuriyet Halk Partisi sahipsizdir, ne bu vatan…

Ve bizim kavgamız “MAKAM” kavgası değil bir “VATAN” kavgasıdır…

 

 

 


İlgili yazılar

Baykal: Tarhan’ı hala CHP’li sayıyorum

CHP’nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal, Emine Ülker Tarhan’ı CHP’de tutamamanın kendisini çok üzdüğünü belirterek, “İlkelerinden kuşku duymadığım insanların, CHP’de

Başbakan yüzyıl öncesinin örneğini verdi

Yakın tarihin en büyük iş kazalarından birinin yaşandığını belirten Başbakan Erdoğan olayda 238 işçinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Enkaz altında halen

Kocasakal: Çıkış Yolu Ulusalcılıktır

Son dönemlerde verdiği konferanslar yaptığı açıklamalar milyonlarca kişi tarafından takip edilen İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, Türkiye’nin içinde bulunduğu krizden

Bir Cevap Yazın