İNCE: YALOVA’DAN ERDOĞAN ADAY OLSUN

İNCE: YALOVA’DAN ERDOĞAN ADAY OLSUN

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, Başbakan’ı Yalova seçimleriyle ilgili YSK’ya talimat vermekle suçlayarak, “Hodri meydan diyorum; istiyorsan gel kendin aday ol. Gel, en güvendiğin adamı gönder, adayını değiştir, kimi yaparsan yap Yalova halkı kavurmaya da, şemsiyeye de prim vermeyecektir” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Muharrbakan’ın Yalova seçimleriyle ilgili sözlerine ilişkin gazetecilere açıklamada bulundu. Yalova’daki “şer cephesine” rağmen CHP’nin 30 Mart Pazar günü seçimi aldığını belirten İnce, “İlçe seçim kurulan itiraz ettiler yine aldık, il seçim kuruluna itiraz ettiler yine aldık. Şimdi YSK’ya itiraz ettiler. ‘Kısıtlıdır, oy kullanamaz, zihinsel engellidir’ diye itiraz ettikleri kişilerden birisi, AKP’nin 1217 nolu sandık görevlisi. Yani Başbakan’ın temsilcisi, yani AKP’nin temsilcisi, yani AKP’nin namusunu temsil eden kişi. Bu seçmen kısıtlı değildir kasıtlıdır. ‘Biz işlerimizi ayarlayalım, bu tür engellileri sandığa yazalım, seçimi kaybedersek iptal ettiririz’ mantığı bu” dedi.

“YSK’YA TALİMAT”

Başbakan’ın Ağrıyla ilgili iptal edilmiş seçimi konuşurken, Yalova’yla ilgili de bir temenni de bulunduğunu ifade eden İnce, şöyle devam etti:
“İnşallah, Yalova’da da iptal olacak, 1 Haziran’da seçim yapacağız’ diyor. Bu bir temenni değildir, bu bir talimattır. Başbakan’ın Türkiye’de yargıya nasıl hükmettiğini, yasamayı nasıl kontrol ettiğini, Türkiye’de nasıl bir tek adam olduğunu, onun onayı, izni olmadan yargı kararlarının oluştuğunu herkes biliyor. Başbakan’ın Yalova’yla ilgili verdiği bu temenni, bu dilek aslında YSK’ya doğrudan bir talimattır, ‘Burayı iptal edin’ demektir. Başbakan’a sesleniyorum, devletin, belediyenin, valiliğin bütün kullandınız, elinizden ne geliyorsa her şeyi yaptınız, buna rağmen sizi Yalova’da yendik. Eğer YSK bu talimatını yerine getirirse sana hodri meydan diyorum; istiyorsan gel kendin aday ol. Gel, en güvendiğin adamı gönder, adayını değiştir, kimi yaparsan yap Yalova halkı kavurmaya da, şemsiyeye de prim vermeyecektir. Yalova halkı hukuksuzluğu da boyun eğmeyecektir. Senin talimatlarına da diz çökmeyecektir.”

“PERİŞAN EDERİZ, 15 PUAN DAHA FAZLA ALIRIZ”

Yalova üzerinde oynana bu oyundan gerçekten utanıyorum. Bir ülkenin Başbakanı bir butik ilin üzerine bu kadar oyunlar oynamasına şaşırıyorum, şaşkınım. Ama biz de kararlıyız, Yalova halkı da kararlı. Biz Yalova’daki mücadeleyi sadece CHP seçmenleriyle yapmadık, AKP’ye oy veren yurttaşlarımız da bu yolsuzluk düzenine ‘dur’ demek istedi, MHP, BDP, DSP, SP’ye oy veren pek çok yurttaşımız bize oy verdi. Çünkü Yalova’daki kumpasın farkındalardı. Biz bu başarıyı, eğer YSK Başbakan’ın talimatını dinlerse, iptal ederse haksızlık yaparlar. Belediye Başkanımızın elinden bunu zorla, baskıyla almış olurlar. Ama biz her şeye hazırız. YSK, Başbakanın dediğini yaparsa emin olun ki 1 Haziran’da bunları perişan ederiz, 15 puan daha fazla alırız.”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da, Başbakan’ın bugünkü açıklamalarının “adli görevini yapanları etkileme suçu” olduğunu belirterek, “30 Mart’ta Cumhuriyet tarihinin en şaibeli seçimi yapılmıştır ve YSK bu seçimi yönetemedi. Temennimiz YSK’nın adil davranmasıdır. Yönetememiştir ama hiç olmazsa bu son dakikada adil davranmalıdır” dedi.


İlgili yazılar

AB’nin verdiği 144 milyon Euro nerede?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, Erdoğan Bayraktar’ın bakanlığı dönemini kapsayan 2013 yılına ilişkin Sayıştay Denetim Raporu’nda skandal bir detay ortaya çıktı.

Koç: Kendi çıkarlarımızı öteledik…

Seçimden sonra genel başkanların mutabık kaldığı heyetlerarası görüşmenin ilki yapıldı. Ulus’taki Devlet Konukevi’nde yapılan görüşmenin ardından CHP sözcüsü Haluk Koç

IŞİD’e terör örgütü diyemedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Trabzon’da yaptığı konuşmada IŞİD’ terör örgütünün elinde rehin olan Türk  vatandaşlarını kurtarmak için çaba sarfettiklerini söyledi.

Bir Cevap Yazın