KASET MAHKEME KARARIYLA KALDIRILDI

KASET MAHKEME KARARIYLA KALDIRILDI

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın avukatı Muzaffer Yılmaz, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Sayın Deniz Baykal’a ilişkin montaj görüntülerini yarım saatte sosyal medyadan ben kaldırdım’ ifadesinin gerçek dışı” olduğunu belirtti.
Avukat Yılmaz, yaptığı yazılı açıklamada, Baykal’ın, CHP Genel Başkanı olduğu sırada, 6 Mayıs 2010 tarihinde kurgulanarak hazırlanan montaj kasetinin, bir takım karanlık güçler tarafından İnternet ortamında servis edildiğini ifade etti. Yazılı ve görsel basında, “CHP’yi bitirmek için tüm bu olayların Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla gerçekleştiğine” ilişkin iddiaların yer aldığını belirten Yılmaz, bu iddiaların da Erdoğan’ın İnternette yayımlanan ses kaydına dayandırıldığını kaydetti.

“BAŞVURUYU BAYKAL YAPTI”

Bu gelişmeler üzerine, Baykal’ın Başbakan’dan resmi bir açıklama beklediğini ifade etmesine karşın, Başbakan’ın açıklama yapmadığının aksine Deniz Baykal’a ilişkin montaj kasetinin yarım saat içinde kendi talimatıyla sosyal medyadan kaldırıldığını iddia ettiğini belirten Yılmaz “Sayın Başbakan’ın bu iddiası gerçek değildir. Müvekkile ilişkin yapılan, çirkin ve ahlakla bağdaşmayan montaj kaset saldırısı Sayın Deniz Baykal’ın başvurusu üzerine, Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 7 Mayıs 2010 tarih ve 2010/642 D. İş numaralı Erişimin Engellenmesine ilişkin karar alınmıştır” dedi.
Mahkeme kararının aynı gün Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na (TİB) gönderilmesine rağmen, kararın uygulanmasının geciktirilerek 11 Mayıs 2010’da uygulandığının TİB tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirildiğini belirten Yılmaz şunları dedi:
“Deniz Baykal’a ilişkin montaj kasetin, Başbakan tarafından sürekli gündeme getirilmiş, meydanlarda ve miting alanlarında siyasi rant olarak kullanılmıştır.
Aynı şekilde mahkeme kararı olmasına rağmen, değişik tarihlerde komplo ve montaj kaseti İnternette erişime açılmış ve mahkeme kararları ile tarafımızdan erişim engellenmiştir. Ankara 11. Sulh Ceza Mahkemesi’nden 1 Kasım 2010’da erişimin engellenmesi kararı alınmasına rağmen, Telekomünikasyon Kurumu İletişim Başkanlığı kararı uygulamakta gecikmiş ve bunun üzerine Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na 2 Kasım 2010 tarihinde dilekçe verilerek, mahkeme kararının derhal ve gecikmeksizin uygulanması talep edilmek zorunda kalınmıştır.
Tüm bu mahkeme kararlarının ve yazışmalarımızın tarih ve sayılarını verme amacımız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘Sayın Deniz Baykal’a ilişkin montaj görüntülerini yarım saatte sosyal medyadan ben kaldırdım’ ifadesinin gerçek dışı olduğunun kamuoyunda hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde anlaşılması içindir. Bu hususta dahi gerçek olmayan beyanlarını binlerce kişi önünde söyleyen Sayın Başbakanın, Baykal’ın konuya ilişkin gerçekleri söylemesi ve resmi açıklama yapması çağrısına karşı, ne derece tutarlı olacağı ve beyanlarının inandırıcı olup olmayacağı kamuoyu tarafından değerlendirilmelidir.”


İlgili yazılar

Cumhuriyet’in Divası (video)

1918 yılında Bursa’nın Keles ilçesinde doğan Müzeyyen Senar, müzik eğitimine, Anadolu Musiki Cemiyeti’nde , kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey

Türkiye’nin gizli dosyaları ifşa edildi!

CHP Genel Başkan Başdanışmanlarından Erdal Aksünger, Türkiye’nin gizli dosyalarının internet ortamında ortaya döküldüğünü belirterek, konuyla ilgili bir an önce bir

Silaha harcanan para 14 trilyon dolar!

Silah sanayinin deneme merkezi olan Ortadoğu’nun yanısıra dünyanın gelişmemiş bölgelerinde iç savaş sürekli getirildi. Sivil toplum kuruluşlarının yaptığı araştırmaya göre

Bir Cevap Yazın