KILIÇDAROĞLU ALİ İSMAİL’İN HEYKELİNE KARANFİL BIRAKTI

KILIÇDAROĞLU ALİ İSMAİL’İN HEYKELİNE KARANFİL BIRAKTI

Kemal Kılıçdaroğlu, Eskişehir Sıhhiye Meydanı’nda düzenlenen mitingde konuştu. Eskişehir Spor atkısıyla kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu, konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a rüşvet ve yolsuzluk operasyonu üzerinden yüklendi. Kılıçdaroğlu, “Bütün yurttaşlarım bilmeli ki sağlıklı çalışan bir demokraside siyasetçilerin topluma örnek olması lazım. Siyasetçilerin hesap vermesi lazım. Hırsız siyasetçi, yalan söyleyen siyasetçi olmaz. Demokrasiye inanıyorsak, iyi ahlaklı kişilerin siyasette ülkeyi yönetmesini istiyorsak, 30 Mart’ta sandığa gidip haramilerden hesap soracağız” dedi.

“CHP İKTİDAR OLDUĞUNDA ÇİFTÇİNİN MAZOTU 1.5 LİRA OLACAK”

Konuşmasında çiftçi ve esnaflara da seslenen Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi:
“CHP iktidar olduğunda çiftçinin mazotu 1.5 lira olacak. Çiftçi ürettiği ürünün karşılığını alacak. Buğday fiyatı 30 kuruştan, 70 kuruşa geldi. Mazot 1 liradan 5 liraya çıktı. 11 yılda 35 milyon dönüm arazi, ekilmiyor. Çünkü çiftçi karşılığını alamıyor. Canlı hayvan, saman ithal ediyoruz. Çiftçi kardeşim, kendine sor, ‘neden ithal ediyoruz.’ Hırsızlar kazansın, boğazlarından aşağı haram lokma girsin diye. Hala onlara oy veriyorsan, iki elim yakanda olacak çiftçi kardeşim.Bir başbakan düşünün, adı hırsıza çıkmış. Hangi ülkede nüfusun en az yarısının hırsız olarak damgaladığı bir adam başbakan olur. Meydan meydan geziyor, insanda biraz utanma olur, sokağa çıkmaz. Acaba millet bana ne söyler diye. Ar damarı çatlamış bunların. CHP, çiftçinin alın terini çiftçiye verecektir.”

“NE MONTAJI KARDEŞİM, PORSUK ÇAYI NE KADAR GERÇEKSE BU DA O KADAR GERÇEKTİR”

“Herkes sadece kendisini değil ülkeyi ve çocuklarını düşünmek zorundadır. Anneler, çocuklarınıza sahip çıktığınız gibi ülkenize sahip çıktığınızdan şüphem yok. Eğer çocuğunuz işsizse sebebi bu başçalandır. Yoksulluk varsa sebebi bu adamdır. Böyle bir Türkiye’yi kabul etmiyoruz. Van’da bir baba oğlunun cenazesini sırtında torbayla taşıyor, bunu düşünün. 17 Aralık 2013, TBMM önünde gencecik bir adam kendini yaktı, ‘açım’ diye, 10 gün sonra da öldü. Adalet ve Kalkınma Partisi’ne oy veren yurttaşlarım, siz oy verdiniz yolsuzlukları, yasakları, yoksulluğu önleyeceklerdi. Yolsuzluk bunların kitabı oldu. Bir başbakan düşünün, oğluna telefon ediyor 17 Aralık saat 8’i 2 geçe. ‘Montajdır’ diyor. Ne montajı kardeşim, Porsuk Çayı ne kadar gerçekse bu da o kadar gerçektir. Sabah arıyor, Bilal oğlan yeni uyanmış. ‘Paraları sıfırlayın’ diyor. Hangi ülkenin başbakanı sabahın köründe arayıp, ‘evdeki paraları sıfırlayın’ der. Adalet ve Kalkınma Partisi’ne oy veren yurttaşlarımın vicdanı bunu kabul ediyor mu? Eskişehirlilerin vicdanı bunu kabul ediyor mu? Vicdan sahibi olan dünyadaki hiçbir kişi böyle bir tabloyu kabul etmez. ‘Hırsızlardan bıktık’ demeliyiz. Türkiye Cumhuriyeti’ni hırsızlara teslim edemeyiz.”

“ÜLKEYİ YÖNETMEK ÜZERE İKTİDAR OLANLAR ÜLKEYİ SOYMAYA KALKTI”

“Ben size bir başbakan portresi çizdim, şimdi hükümet portresi çizeceğim. Bir bakan sabah oğlunu arıyor. ‘Kaç lira var’ diyor, ‘birkaç kuruş.’ Oğlum kaç lira diyor. ‘Baba 1 trilyon var’ diyor. Bu adam İçişleri Bakanı. Zafer Çağlayan, 28 seferde 52 milyon dolar rüşvet. Muammer Güler, 10 seferde 10 milyon dolar rüşvet alıyor. Egemen Bağış 3 seferde 1.5 milyon dolar rüşvet almış. Bu hükümet, Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetiyor. 4 bakan, başçalanla beraber önce otobüsün üstüne çıkıp ellerini kaldırdılar, milletin vicdanı ayağa kalktı. Her yerden isyan çıkınca, bu bakanların önüne istifa ve başbakanı destekleyen deklarasyon metni kondu. Ülkeyi yönetmek üzere iktidar olanlar, ülkeyi soymaya kalktı. Buna izin verilir mi? Bunlarda vicdan yok diyorum, yalan ile iman bir arada olmaz. Herkesin bunu bilmesini isterim.”

“YOLSUZLUKLARIN ÜSTÜ ÖRTÜLEMEZ”

“Bir ülkeyi bir hırsız yönetemez. İşsizlik, yoksulluk varsa, atanamayan öğretmenler varsa sebebi budur, çiftçi kazanamıyorsa sebebi budur. Bana kaynak soruyorlardı, ‘nereden bulacaksın’ diye işte bu hortumculardan bu parayı alıp halka vereceğim. Yolsuzluğun boyutu 85 milyar euro, Başbakan’ın evinden çıkan para 1 milyar dolar, dağıt dağıt bitmiyor. Boşuna mı bu millet bunlara ‘hırsız’ diyor. 18 Nisan 2013 MİT, Başçalanın önüne bir rapor koyuyor. Raporda, ‘Rıza Sarraf’ın bakanlar ile ilişkilerinin ortaya çıkması halinde, söz konusu hususların hükümet aleyhine kullanılacağı değerlendirilmektedir’ diyor. MİT, bunun önüne ‘dikkatli ol’ diye koyuyor, 5 ay önce söylüyor. Bundan ses çıktı mı, kabul etti. Hala ‘bunlar yalan’ diyor. Bütün bu gerçeklerin üstü örtülemez. Yolsuzlukların üstü örtülemez. Temiz, düzgün, halka hesap veren siyaset istiyorsanız CHP’ye geleceksiniz.”

“VATAN EVLATLARINA MI BAKAN EVLATLARINA MI OY VERECEKSİNİZ”

“Hırsızların en büyük özelliği, yalan söylemektir. Bunların büyüklerinden biri Hitler’dir. Goebbels der ki, ‘ne kadar büyük yalan söylersiniz, o kadar inandırıcı olursunuz.’ Gezi eylemlerinde 6 çocuğumuz hayatını kaybetti, bu hırsızın ağzından ‘başınız sağ olsun’ lafı çıkmadı demedi. Ama yalan söyleyip, ‘camide içki içtiler’ dedi. Caminin imamı, ‘camide içki içilmedi’ dedi. Kabataş iskelesinde, sözde başörtülü bir kadın, 6 aylık çocuğuyla gövdesi çıplak, deri eldivenli 100 kişi kadına saldırmışlar, bayıltmışlar… Adam kalkıp bunu söylüyor. Neyse görüntüler yayınlandı, hiç öyle bir saldırı falan olmamış. Allah’tan korkmuyor musun sen kardeşim. İnsanlar kavga etsinler diye söyledin. Bu kadar yalanı söyleyen adamdan başbakan olmaz. Herkes elini vicdanına koyacak, 30 Mart’ta sandığa gidecek, yalan söyleyeni, hırsızlık yapanı cezalandıracaksınız. Şu sorunun yanıtını hep beraber merak edeceğiz, vatan evlatlarına mı oy vereceksiniz, şaibeli bakan evlatlarına mı oy vereceksiniz? Vatan evlatlarına oy veriyorsanız, bu ülkeyi sevenler için oy verecekseniz, adresiniz belli; vatan evlatlarının buluştuğu mekan CHP’dir.”

ALİ İSMAİL KORKMAZ’I ANDI, PARKINI ZİYARET ETTİ

Kılıçdaroğlu konuşmasının ardından yeniden aday gösterilen Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’i kürsüye davet etti. Büyükerşen’in kendisine oy versin vermesin herkese hizmet götürdüğünü, herkesi kucakladığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Çünkü o hocaydı. Gençler yetiştirdi. Onun yetiştirdiği gençlerden biri de benim, onun için gurur duyuyorum” diye konuştu. Kılıçdaroğlu CHP’li belediyelerin projelerinin olmadığını söyleyenlere de, “İlk metroyu yapan, ilk tercihli oylu yapan ilk Tansaşları kuran CHP’li belediyelerdir, ilk kez süt dağıtan belediyeler CHP’li belediyelerdir. Biz yerel yönetimi biliriz, isteyen gelir Eskişehir’i görür dersini alır ve gider” yanıtını verdi.
Kılıçdaroğlu konuşmasında Gezi Parkı protestoları sırasında Eskişehir’de dövülerek öldürülen 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ı da andı. Kılıçdaroğlu, “Eskişehir’de bir acı yaşandı, Ali İsmail Korkmaz… Sopalarla dövüldü, sokak ortasında öldürüldü. Bütün Türkiye’nin vicdanı karardı” diye konuştu. Bu sırada meydandan “Katil AKP” sloganları yükseldi.
Mitinge eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte gelen Kılıçdaroğlu, miting sonrasında seçim otobüsünün üstüne çıkarak, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve diğer adaylarla birlikte halkı selamladı. Kılıçdaroğlu, şehir turunda Ali İsmail Korkmaz Parkı’nı da ziyaret etti.
Kılıçdaroğlu’na Eskişehir’de CHP Genel Başkan Yardımcıları Gökhan Günaydın, Bülent Tezcan, Perihan Sarı, Eskişehir Milletvekilleri Süheyl Batum ve aynı zamanda Odunpazarı Belediye Başkan Adayı Kazım Kurt eşlik etti.


İlgili yazılar

Bu sözleşmeyi imzalamayan cezalandırılıyor!

Sağlık Bakanlığı çalışanlara “gizlilik sözleşmesi” imzalatıyor. Sözleşmeyi imzalamayan personele baskı yapıldığı iddia edildi. Genel Sağlık İş Sendikası Başkanı Zekiye Bacaksız imzasıyla

BBC: ERDOĞAN ORTAMI GERGİNLEŞTİRİYOR

Yabancı medya organları başbakan Erdoğan’ın seçim çalışmalarında kullandığı üslubun ortamı gerginleştirdiğini ve bunu Erdoğan’ın bilinçli olarak yaptığını yazıyor.

Başçı hakkında suç duyurusu

Avukat Muhammet Şerif Aydın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na Başçı ile Para Politikası Kurulu (PPK) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Şerif Aydınlatma,

Bir Cevap Yazın